Elektrické topení je pohodlné: nekouří, nevytváří odpad. Vytknout mu lze snad jen to, že v peněžence působí průvan. Ani toto tvrzení však neplatí stoprocentně a závisí hlavně na tepelné charakteristice budovy.

Vytápění elektřinou má ve starších nezateplených domech opodstatnění pouze jako doplňkové vytápění. Jako hlavní zdroj tepla se však vyplatí pouze v dobře zateplených domech. Můžeme jej rozdělit do dvou základních skupin - na přímotopné, a to lokální, nebo centrální, a akumulační.

Zápory a klady elektrického vytápění

ZÁPORY KLADY
- nejdražší zdroje (neplatí pro nízkoenergetické a pasivně energetické domy!)

+ výhodnější sazba elektřiny (i pro ostatní elektrospotřebiče): u přímotopů 20 hodin denně, u akumulačního vytápění 8 hodin denně, u tepelného čerpadla 22 hodin denně

- rostoucí ceny + vytápění elektřinou je výhodné zejména u domů s nízkou spotřebou tepla na vytápění (domů nízkoenergetických, pasivních nebo při použití tepelného čerpadla)
- velké ztráty v neizolovaném domě

Přímotopy

Elektrický konvektor CH2000B-Turbo můžete umístit na zeď a nebo ho s přídavnými nožkami používat jako přenosný konvektorZdroj tepla se v případě přímotopů nachází přímo ve vytápěném prostoru. Nejrozšířenějšími zdroji jsou elektrické konvektory nebo dnes už méně používané „olejové radiátory". Pro rychlé ohřátí prostoru se pak využívají teplovzdušné ventilátory s příkonem až 2 400 W. Výhodou je snadná teplotní regulace a poměrně nízká pořizovací cena. Nevýhodou je nízký komfort vytápění v důsledku vyšších výstupních teplot a u konvektorů předávání tepla prouděním. Tento typ se nedoporučuje na vytápění vyšších místností, neboť nejtepleji je pak u stropu.

Infrazářiče jsou vhodné pouze pro krátkodobé přitápění v menších prostorách. Ovlivňují teplotu povrchu těla, a proto se s nimi setkáváme v koupelnách. V bytech, kde je etážové topení, a v rodinných domech s ústředním topením se dnes často používá přímotopné centrální vytápění. Jde o náhradu kotle na pevná paliva elektrickými topnými tělesy.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Akumulační spotřebiče

Příklad halogenového nástěnného topidlaNejstarším typem akumulačních kamen jsou akumulační kamna statická. V kamnech, často obložených kachly, jsou naskládána topná tělesa a šamotové cihly. V době nabíjení (nejčastěji 8 hodin denně) se celý objem kamen ohřívá, aby pak vydával nakumulované teplo. Kamna bývají připojena na nabíjecí proud s nízkým tarifem (tzv. noční proud). Jsou bezhlučná a teplo předávají více sáláním a menší část prouděním (konvencí). Nevýhodou může být to, že po nabití mívá povrch kamen poměrně vysokou teplotu.

Elektrická topná fólie pod zrcadlo Ecofilm MHF je dokonalou prevencí proti zamlžení zrcadla. Zapojuje se do elektrického okruhu osvětlení tak, aby byla aktivována vždy, když zapnete světlo. Fólie je opatřena samolepicí vrstvou a nalepuje se na zadní stranu zrcadla (FENIX GROUP)Modernější verzi akumulačního vytápění představují dynamická akumulační kamna. Jejich vnější plášť je tepelně izolovaný a mají vestavěný ventilátor. Po nabití se z kamen uvolňuje teplo sáláním a - je-li třeba rychlé zvýšení teploty vytápěného prostoru - prouděním teplého vzduchu z vnitřku jádra za pomoci ventilátoru. Výhodou dynamických kamen je regulované vybíjení pomocí vestavěného ventilátoru, ovládání vybíjení prostorovým termostatem, ev. elektronická regulace nabíjení.

Možnosti úspor

Správná volba zdroje tepla, optimalizace otopné soustavy a zachovávání zásad energeticky úsporného chování umožní snížit spotřebu energie na vytápění často až o 30 %.

Podmínky úsporného provozu

1. Co nejlepší tepelná izolace včetně utěsnění oken a dveří
2. Kvalitní regulační prvky
3. Odpovídající typ topného spotřebiče podle druhu, velikosti a využívání prostoru
4. Optimální proudová hodnota hlavního jističe a vhodný tarif

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem