Dřevěné schodiště se může stát ozdobou každého interiéru. Pro jeho volbu mluví přirozená kresba dřeva, hřejivé vyzařování i nenáročná instalace.

Schodiště ATYKS je variantou maximálně odlehčeného stylu kombinovaného schodiště (J.A.P.)V minulosti se pro schodiště osvědčila především tvrdá dřeva (dub, buk, jasan, z jehličnanů borovice), ale volba materiálu byla, je a samozřejmě vždy bude úzce spjata s cenou. Z těchto důvodů nakonec mnoho lidí volí nejlevnější smrk. Mezi další dřeviny vhodné pro zhotovení interiérových schodišť patří i javor a bříza. Poněkud dražší jsou pak vzácnější tvrdá dřeva s výrazným charakterem kresby a odstínu: dřevo ovocných stromů (např. třešeň), akát, ořech, ale také tvrdé exotické dřeviny. Z tuzemských dřev je s ohledem na poměr cena, kvalita a estetika vhodný tvrdší modřín a borovice.

Více článků na www.dumabyt.cz.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Pozor na vady

Největší vadou dřevěných materiálů pro schody jsou hlavně suky po větvích, protože snižují pevnost a nosnost konstrukčních prvků. V případě takových vad se musí z řeziva sukovité části odstraňovat nebo opravovat, což poněkud zvyšuje odpadovost a pracnost, tedy i cenu.

Praktické informace - parametry v kostce

- nejmenší přípustná šířka ramene je 900 mm
- pro dřevěná schodiště se používá vybrané dřevo smrkové, borové, modřínové nebo dubové, z tvrdého dřeva, které odolává mechanickému opotřebení, se dělají zejména stupnice
- povrchová úprava se volí podle použitého druhu dřeva, schodiště z měkkého dřeva se mohou natírat krycími barvami, nejčastěji se však na měkké i tvrdé dřevo používají nátěry transparentní

Možnosti kombinace

HARMONY – třmenové schodiště kombinující moderní nerez, sklo a masivní dřevo. Decentní kovové proužky na jednotlivých stupních elegantně dolaďují celkový vzhled (J.A.P.)Dřevěné schodiště nemusí být nutně celé ze dřeva. Nosné sloupy spirálových schodišť mohou být ocelové, u vetknutých schodišť je jejich součástí nosná stěna. Také zábradlí či madla dřevěných schodů mohou být kovová, což bývá velmi efektní.

Pozor na teplo

Podle vlhkosti vzduchu a v přímé závislosti na teplotě prostředí může dřevo měnit svůj objem. Neklamným znakem tohoto procesu jsou praskliny, které se mohou objevit kdekoliv na těle schodiště. Znamená to, že dřevo příliš rychle vysychá a mění svůj objem, což se může podepsat i na funkčnosti schodiště. Proto ne­umis­ťujte zdroje tepla přímo pod schody. Mohlo by se stát, že se schodiště pokroutí nebo vyboulí. Totéž se může stát celodřevěnému schodišti poblíž prosklené stěny. Není-li vyhnutí, použijte na takto tepelně exponovaná místa schodiště z rozměrově stálejších materiálů, nebo dřevo kombinujte s jiným materiálem.

Nezapomeňte!

Dřevěná schodiště bývají obvykle prostorově úsporná, pro zajištění stěhování větších předmětů se proto doporučuje použít vyjímatelné, či demontovatelné zábradlí.

text: Adam krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem