Kuchyně na míru znamená nejen sestavu šitou na potřebný rozměr místnosti, ale hlavně na vaše požadavky nebo na přání celé rodiny. Záleží na tom, jestli denně vaříte, jak často a kolik potravin nakupujete, kolik vás žije v domácnosti. Poradíme vám, jak vše lépe zorganizovat a mít po ruce, aby se vám kuchyně nejen líbila, ale aby byla i dokonale funkční.Při různých uspořádáních kuchyně, ať už s ostrůvkem, ve dvou řadách proti sobě či do písmene EL, U nebo G je podmínkou dodržení pracovního trojúhelníku. Zjednodušeně řečeno - chladnička, pracovní plocha, dřez i sporák by měly být od sebe vzdálené co nejméně, abyste se v kuchyni příliš nenachodili.

Ušetřete si drahocenné minuty

Jde o to zkrátit si nachozené cesty a zmenšit počet úkonů a pohybů, a tím i ušetřit čas. Proto je třeba, abyste měli v kuchyni ke všemu snadný a pohodlný přístup. Možná vás překvapí, že už v roce 1926 zohledňoval koncept takzvané Frankfurtské kuchyně nachozené cesty a měl vnitřní členění zásuvek. Mezi současnými projekty, které se zabývají uspořádáním kuchyně, zaujme například metoda Dynamic Space, která je založena na principu uspořádání podle zón.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vychází se přímo ze života v kuchyni, to znamená ze situací natočených (instalovanou kamerou) v jednotlivých domácnostech.

Skříňka na troubu s dvojitým soklovým výsuvem. Pod mělkým prostorem pro plechy je hluboký výsuv, který využívá prostor v soklu, do něhož skryjete třeba pečicí formy (kuchyně Nolte, ATELIER PEDRO)Jednotlivé zóny jsou uspořádány tak, aby vznikla co nejefektivněji uspořádaná kuchyně. Zóna zásob představuje ledničku, mrazák a potravinovou skříň. Velmi praktické jsou potravinové skříně s výsuvy, ze kterých si můžete pohodlně vybírat uložené potraviny zepředu i z boku. Do zóny ukládání patří skleničky, hrnky, talíře, příbory, dózy na potraviny, ale i toustovače nebo třeba mixéry. Pojme třetinu věcí, které máte v kuchyni.

Jen mezi zónou ukládání a zónou mytí prochodíte každý pátý kilometr v kuchyni, za což může hlavně vyklízení myčky a uklízení nádobí. V zóně mytí by měly být kromě myčky a dřezu všechny mycí potřeby, které můžete pohodlně uložit například do výsuvu pod dřezem, což bývá prostor, který zůstává často nevyužitý. Pod dřez lze umístit také praktický výsuv na odpadkový koš nebo na koše na tříděný odpad. Můžete do něj uložit také sáčky na odpadky, utěrky nebo nákupní tašky.

Zóna přípravy je určena na drobné věci, jako jsou prkénka, kuchyňská váha, dózy s potravinami, kořenky, bývají tu uloženy i využívány kuchyňské roboty a spotřebiče, proto je třeba pamatovat na dostatek zásuvek. Ve výsuvech můžete také bezpečně uložit těžké lahve i kořenky. Příbory na vaření, které pravidelně používáte, se doporučuje mít po ruce přímo u sporáku. V zóně vaření a pečení byste měli mít kromě varné desky, trouby, mikrovlnky a odsavače par také vařečky, hrnce, pánve, případně kuchařské knihy. Nebaví-li vás chodit zbytečně mezi zónami, je dobré mít po ruce také dózy s potravinami, které nejčastěji používáte.

Příklad rozvržení kuchyňských zón v rámci projektu výrobce nábytkového kování Blum, řazený podle principu plánování Dynamic Space pro lepší využití úložného prostoru, dokonalejší ergonomii a vyšší komfort při práci v kuchyni. Šedá - skladovací zóna potravin, hnědá - skladovací zóna nádobí, modrá - mycí zóna, žlutá - úklidová zóna, červená - vařící zóna. Zónový plánovač najdete na webových stránkách společnosti (viz kontakty)

Příklad rozvržení kuchyňských zón v rámci projektu výrobce nábytkového kování Blum, řazený podle principu plánování Dynamic Space pro lepší využití úložného prostoru, dokonalejší ergonomii a vyšší komfort při práci v kuchyni. Šedá - skladovací zóna potravin, hnědá - skladovací zóna nádobí, modrá - mycí zóna, žlutá - úklidová zóna, červená - vařící zóna. Zónový plánovač najdete na webových stránkách společnosti (viz kontakty)

Hezké schovávačky

Malé kuchyňské spotřebiče od opékačů topinek po kávovary můžete zabydlet ve skříňkách na pracovní ploše, které lze zakrýt roletou. Na stejném místě je třeba mít zásuvku, abyste přístroje nemuseli přenášet. Roletka vše schová a  uplatní se jako zajímavý dekorační prvek.
Kuchyňské nádobíčko se nejčastěji ukrývá do zásuvek a nejrůznějších výsuvných zařízení. O pořádek se postará vnitřní dělení zásuvek. Použít můžete klasické čtvercové nebo obdélníkové vkladové boxy, speciální vložky na jednotlivé nože nebo zarážky, které zadrží talíře, aby se nesesuly při otvírání a zavírání zásuvky.

Volte raději zásuvky a výsuvy, které jsou sice dražší, ale poskytnou dobrý přístup i přehled. Zásuvky opatřené plnými výsuvy mají oproti částečným výsuvům tu výhodu, že umožňují dobrý přístup i do zadních částí. Více prostoru získáte díky vyšším zadním a bočním stěnám ve výsuvech, které zabrání vypadávání vyšších věcí. Mezi luxusní patří elegantní plnovýsuvy se zvýšenými skleněnými boky.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz.

Pohodlí nade vše

Držák nožů v kombinaci nerezu, skla a dřeva lze posouvat po zadní stěně mezi spodními a horními skřínkami. Posouvání v hliníkové drážce obložení zajišťují plastové kluzáky. Dodává se jako součást ALNO systému zadního obložení, nelze používat samostatně (INTERIÉR ČÁP)Perfektní pohyb výsuvů a závěsů, jejich měkké a lehké zavírání a otevírání závisí na kvalitním kování. Vše v kuchyni vám tak bude pohodlně „běhat". Existuje otevírání s elektrickým pohonem, výsuv otevřete pouhým zmáčknutím čela nebo lehkým zatáhnutím za úchytku. Dobře řešené rohové uspořádání kuchyně sice snižuje počet kroků, které je nutné nachodit při vaření stejného jídla oproti kuchyňské lince přímé (v jedné řadě), vzniká však problém, jak co nejúčelněji využít roh a současně se k uskladněnému nádobí či zásobám dostat. V tomto případě je řešením výsuvně-otočný systém tvarovaných polic.

Pohodlnou manipulaci nabízejí také výklopy horních skříněk. Ty, které se zastaví v jakékoli poloze, jsou výhodné pro lidi menšího vzrůstu nebo s pohybovým omezením. Lidé menší postavy a děti často nedosáhnou na horní police. Ty potěší systém stahovacích vnitřních polic skříňky. Pořídit si můžete držáky na role papíru, celofánu nebo třeba alobalu. Stejně tak knížku s recepty je možné pohodlně si rozložit na speciální poličce. Nepokapete ji tak, ani neumastíte. Pokud je to možné, vyhněte se dvířkům ve spodních skříňkách. Předměty budete většinou pracně hledat, protože do nich není dobře vidět, nehledě na to, že když se rozhodnete něco vyndat, budete si k tomu muset nejspíš kleknout.

S jednou kuchyní prožijete v průměru dvě desetiletí, proto byste si měli její uspořádání dobře rozmyslet. Někteří výrobci už přicházejí s variabilními systémy na kolečkách, které umožňují oproti běžným návrhům a výkresům kuchyňských sestav vyzkoušet si přímo v kuchyňském studiu, jak bude vaše kuchyně vypadat.

Několik rad

Úzké výsuvy široké 15 cm pojmou lahve, ale také mohou skrývat praktický věšák na utěrky (kuchyně Nolte, ATELIER PEDRO)■ Předměty, které často používáte, ukládejte do snadno a rychle přístupných výsuvů pod pracovní deskou, případně do nejnižší úrovně horních skříněk. Věci, které poslouží ve vaší kuchyni jen zřídka, patří do nejvyšší a nejnižší úrovně kuchyňské sestavy.

■ Pořiďte si moderní kování a systémy otevírání a zavírání skříněk. Zásuvky i výklopy budete zavírat jemně a tiše.

■ Zbytečně se neohýbejte a umístěte vestavnou myčku 40 až 45 cm nad podlahu. Lze k tomu využít jen myčku se speciálním přepadovým okruhem, jinak po jejím spuštění vyteče voda hadicí přímo do odpadu.

■ Když zvolíte horní zavěšené skříňky jen o pár centimetrů hlubší, než jsou ty klasické
(30 až 33 cm), vejdou se do nich i pizza talíře, které mají průměr 35 cm.

■ I v kuchyni se práší. Hrany dvířek mohou být opatřeny páskami - takzvanými prachovkami.

■ „Push to open" je tím pravým pro milovníky minimalismu. Jsou to dvířka bez úchytek, která se otevírají a zavírají jemným stlačením.

Text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem