Důvodů, které mluví pro dřevostavbu, je celá řada: jsou ekonomické, z hlediska poměru cena/výkon je dřevo prakticky bez konkurence. Jsou ekologické - dřevo jako jediný stavební materiál patří k obnovitelným zdrojům. Jsou estetické, díky vzhledové variabilitě zapadnou prakticky do každého prostředí. Není divu, že stále více lidí začíná uvažovat o dřevě jako o vhodném stavebním materiálu bez předsudků.

Dřevostavba tradičního tvaru se sedlovou střechou skvěle zapadne do horských a chráněných krajinných oblastí.Přesto se stále ještě tradují některé mýty, které dřevostavbám kazí pověst. Podívejme se na ně podrobněji:

1. „Dřevěný dům snáze vyhoří..." Moderní dřevěné konstrukce jsou velmi odolné vůči požáru. Zuhelnatělá povrchová vrstva na nosných prvcích brání dalšímu ohoření. Hořící dřevěný trámový strop tak může vydržet déle než keramický strop vložený do ocelových profilů, které se vlivem tepelných deformací a ztráty pevnosti zřítí mnohem dříve. Není bez zajímavosti, že v USA chrání po teroristickém útoku z 11. září 2001 v některých případech ocelové skelety budov dřevěnými obklady.

Další důvody pro dřevostavbu

■ rychlost výstavby (3-5 měsíců podle velikosti stavby)
■ stavět lze v každém ročním období
■ efektivnější využití vnitřního prostoru díky slabší tloušťce stěn
■ dům je okamžitě obyvatelný
■ příznivý vliv dřeva na mikroklima v interiéru

 2. „Dřevěný dům má horší tepelněizolační vlastnosti než zděný..." Je pravda, že dřevěné stavby jsou lehké a hůře akumulují teplo. To však lze považovat i za přednost - vzduch v dřevěném domě se rychleji vyhřeje, teplo se ne­ukládá nejprve do těžkých konstrukcí. Pokud ale požadujeme akumulaci, dá se vytvořit i v dřevostavbě - vložením zděné či betonové konstrukce do podlah, stropů či stěn.

Můj dům doporučuje

Mnoho dalších užitečných informací o dřevostavbách najdete v knize Josefa Smoly Stavba rodinného domu krok za krokem, kterou vydalo nakladatelství Grada v roce 2007.

3. „Dřevěné stavby mají nižší životnost..." Správně udržovaná dřevostavba má stejnou životnost jako zděná stavba - kterou je ostatně také třeba pravidelně udržovat. Mimochodem, při povodních v roce 2002 obstály dřevostavby v evropském měřítku lépe než tradiční zděné stavby, na což německé pojišťovny reagovaly pojistkou zvýhodňující majitele dřevostaveb.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Dřevostavby už dávno nejsou jen chaty a zahradní domky, dnes slouží k trvalému bydlení.4. „V dřevěném domě je všechno slyšet..." Ano, akustika, statika a požární odolnost jsou citlivé aspekty, jimž je třeba u dřevostaveb věnovat zvýšenou pozornost. Nicméně při dodržení technologických postupů a při pečlivém provádění prací lze dosáhnout splnění všech hygienických i bezpečnostních předpisů a norem.

5. „Dřevěný dům může zničit vlhkost, plíseň, hniloba..." Ano, dřevostavby jsou mnohem citlivější na vlhkostní a tepelný režim, je třeba dbát na řešení detailů, tepelných mostů a skladeb konstrukcí. Nikde ovšem není psáno, že dřevostavby musí být stoprocentně dřevěné, že na některé kontrukce není vhodnější použít jiný materiál, například ocel. Pod pojmem dřevostavba si opravdu není třeba představovat jen klasickou roubenku, výběr moderních mate­riálů na bázi dřeva je obrovský. Totéž platí i o technologiích určených pro ochranu dřeva vůči plísni a hnilobám. Vyplatí se tuto problematiku svěřit do rukou odborníků.

text: Markéta Klocová, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem