Podlahy především slouží každodennímu provozu v domě, ale také významně ovlivňují vzhled našeho příbytku, tepelnou pohodu, soužití v rodině i se sousedy. Vybrat tu správou podlahovou krytinu ovšem dnes není nic jednoduchého.

Funkcí, které by měla plnit podlaha, opravdu není málo. V první řadě by měla vyhovět požadavkům majitelů na trvanlivost materiálu, pevnost, odolnost proti oděru a chemickým prostředkům používaným v domácnosti, zdravotní nezávadnost, snadnou údržbu či třeba „antistatičnost". Projektanti mají své nároky na způsob pokládky, tepelněizolační vlastnosti, kročejovou neprůzvučnost nebo třeba protismykovou či „teplou" úpravu povrchu apod. A aby toho nebylo málo, máme na budoucí podlahu většinou i přehršel estetických požadavků, které se týkají druhu materiálu, barev, vzorů, struktur apod.   A v neposlední řadě nás zajímá cena, samozřejmě co možná nejnižší.

Co by byl krásný a moderní interiér bez přítomnosti jedné z nejoblíbenějších a nejkrásnějších podlahových krytin – dřevěných parket? (SORTIM).A tak, když dáme dohromady všechny nároky, které bychom na budoucí podlahu mohli mít, možná zjistíme, že taková, která by je všechny splňovala, snad dosud ani nebyla vynalezena. Řešení tedy musíme hledat jinde.

Podlahová individualita

Řešení je možné hledat v kombinaci různých materiálů zohledňujících hlavní zaměření jednotlivých místností. Například jinou podlahovou krytinu budeme volit pro kuchyni, předsíň či dětský pokoj. K těm pak můžeme přidat některý z dalších požadav­ků - například to, že do dětského pokoje nedáme ­koberec vyvolávající alergie a do obývacího ­prostoru, kde nám běhají dva čtyřicetikiloví chlupáči, nepořídíme měkkou nebo kluzkou krytinu. V souladu s novými trendy mnozí inklinujeme k „sjednocení prostoru" v celém domě, přičemž podlaha je tím zdánlivě nejjednodušším prostředkem. Ale i pro podlahové krytiny platí úsloví, že „není ten, aby se zalíbil všem".

Výsledkem pak často je, že to, co nám plně vyhovuje v obýváku, se nám už méně líbí při usínání v ložnici a po dvou pádech sekáčku z kuchyňské linky na zem zjišťujene, že doba rekonstrukce nové podlahy se „opět" skokově přiblížila. Přitom i dnešní trend tvořit otevřené, vzdušné a propojené obývací prostory připouští možnost „vymezit" jejich lokální účel  právě podlahou. Navíc si můžeme dovolit i méně obvyklé přístupy, kdy jednotlivé linie podlah nejsou vedeny s  přesností rovných čar, ale vzájemně se propojují v zajímavějších geometrických útvarech - „zipem", obloukem, trojúhelníkovými výběžky apod. Zda se můžeme podobně „odvázat", ovšem záleží nejenom na naší představivosti, ale především také na vlastnostech materiálů, které chceme použít.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Nároky na izolační a vyrovnávací materiály

Takhle krásně dokáže podtrhnout útulnost atmosféry v podkroví marmoleum, zdravotně nezávadné pravé linoleum (FORBO).Předpokládá to ale dobrou znalost vlastností jednotlivých podlahových krytin a možností jejich „snoubení". Různé materiály mají odlišné fyzikální vlastnosti, například roztažitelnost, takže je nutné počítat se správnou šířkou dilatační spáry apod. Některé krytiny se kladou jako plovoucí, jiné se zas lepí, mají rozdílné výšky kladeného materiálu a rozdílné nároky na izolační a vyrovnávací materiály, a tak je dobré vědět, zda je takové sousedství reálné a jestli povede k „trvalému soužití".

Mdlé zvyky nabídek

Pojďme se podívat na některé méně i více známé podlahové krytiny z hlediska jejich vhodnosti do interiéru. Z letmého přehledu nově stavěných rodinných domů či prodávaných nových bytů si lze udělat jasnou představu o tom, co je dnešním „standardem". Nabídky podlah většinou „točí" kolem kombinací nejjednodušších, resp. nejlevnějších a také nejméně nápaditých spojení. Dominují plovoucí podlahy, jejich krytinu nejčastěji tvoří laminát, dlažba nebo lino, za které je vydáváno „plastické" PVC. Hlavní doménou těchto materiálů je především nízká cena a jí adekvátně krátká životnost.

Pravé linoleum představuje poněkud jinou kategorii, a to i cenovou. Marmoleum, jak zní obchodní název přírodního linolea, patří do kategorie značkových materiálů, má mnoho kladných vlastností včetně zdravotní nezávadnosti, je doporučované i pro alergiky, vyrábí se v mnoha barevných odstínech a vzorech a má promyšlenou a propracovanou technologii pokládky. Je vhodné i na podlahy s elektrickým nebo teplovodním vytápěním. V povrchové úpravě Topshied vyžaduje minimum čištění, trvale zabraňuje množení bakterii, je snadno opravitelné a cenově přístupné. Vícebarevné svařování umožňuje dodávané desky spojit do bezešvého celku.

Další materiály a vlastnosti

Přírodní linoleum vytvářející rovinu bez skulin a spojů a nevyvolávající alergenní reakce je do dětských pokojů bezesporu nejvhodnější (FORBO).Existuje mnoho dalších zajímavých materiálů, které vynikají účelností, krásou a trvanlivostí. Jsou sice dražší, i když to není pravidlem, ovšem dům také nestavíme každý den a neměli bychom šetřit na místech, se kterými pak budeme neustále v kontaktu. I s běžnými materiály lze ale pracovat netradičním způsobem. Příkladem může být dlažba, které je u nás skutečně velký výběr. Tradičně se používá do koupelen, kuchyní, komor a dalších servisních prostor.

Dnešní velkoprostorové dlažby si ale zaslouží být mnohem více zapojeny do tvorby interiéru. Mnozí z nás si je například do obývacího pokoje či ložnice nedají, protože přece „studí". Ano, v létě příjemně studí a v zimě mohou příjemně hřát zabudovaným podlahovým topením. Chce to jen překonat zažité stereotypy... Keramika má také řadu nedoceněných estetických předností pro kreativní tvorbu interiéru, a navíc je i velmi praktická a trvanlivá. Možná právě proto dnes keramické obklady ovládly nejenom podlahy, ale i třeba stěny obytných místností.

Podlahy z přírodního kamene

Do této skupiny materiálů, i když cenově o několik úrovní výše, můžeme zařadit i podlahy z přírodního kamene - mramoru a žuly. Nejen vzhledem k ceně se pořizují spíše do reprezentačních a honosněji zařizovaných prostor. Hodí se ale i do koupelen, kuchyní, domácích bazénů apod.

Další zajímavou možností jsou korkové krytiny, které patří do kategorie přírodních nedřevěných podlah. Vyrábějí se z odpadních materiálů při zpracováni kůry korkového dubu. Podlahy z něj si uchovávají vynikající vlastnosti tohoto přírodního materiálu - lehkost a stlačitelnost. Dokážou se rychle zotavit z větších stop po zátěži, například od nábytku, jsou pružné, nenasákavé, mají nízkou tepelnou vodivost a dlouhou životnost. Korkové podlahy se vyrábějí jako klasické, celoplošně lepené dlaždice, nebo jako plovoucí podlahy se zámkovým spojem. Bezesporu je lze doporučit do všech obytných prostor, kde se nejvíce uplatní jejich schopnosti tlumit hluk, tepelně izolovat, pružně reagovat na zátěž a vytvářet hygienicky nezávadné prostředí.

Lité podlahy

Zajímavé možnosti poskytují také lité podlahy, z nichž ty nejznámější jsou na bázi epoxidových pryskyřic. Mezi jejich nejdůležitější vlastnosti patří většinou velmi vysoká odolnost vůči chemikáliím, tvrdost, dobrá otěruvzdornost a dlouhá životnost. Pomocí přimíchávání drobných křemičitých částic lze jednoduše dosáhnout i antiskluzové úpravy. Pokud se přidá do směsi antistatické vlákno, vznikne podlaha s antistatickými vlastnostmi. Jinak mají podlahy na bázi epoxidových pryskyřic další výhody, které můžeme najít i u samonivelačních stěrek: například to, že vytvoří dokonalou rovinu.

Největší předností podlah na bázi epoxidových pryskyřic je ovšem z hlediska obyvatele rodinného domku estetické hledisko: dají se tónovat a tím dosáhnout velmi atraktivního barevného sladění se zbytkem interiéru. Z hlediska uživatelského komfortu jsou hodnoceny jako bezúdržbové, snadno se čistí omýváním a netvoří se na nich plísně a nedrží bakterie. Mezi litými podlahami se dnes prosazují také stěrky na bázi probarvených cementových hmot.

Stálice dřevo

Kvalitně provedená podlaha z vhodně zvoleného dřeva poslouží jako nekonvenční podklad pro šálek čaje (SORTIM) i jako netradiční podlahová krytina do stylové koupelny (QUICK-STEP).Přes široké možnosti dnešního trhu obliba dřeva jako tradičního materiálu pro naše podlahy neklesá.  Nabídka se ale rozířila o množství exotických dřevin se zajímavými estetickými i užitnými vlastnostmi. Volba je to vždy o něco dražší, ale výsledkem je neotřelá elegance a dojem luxusu. Podlahy z exotických dřevin vynikají tvrdostí, oceňujeme u nich zvýšenou odolnost a tvarovou stálost. Dnes jsou u nás k dostání dřeviny z několika kontinentů, především z Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Za všechny uveďme jatobu, jeden z nejznámějších druhů tropických tvrdých dřev. Pochází ze stromů rodu Hymenaea a má variabilní zbarvení od lososově červené přes hnědooranžovou až po purpurově hnědou.

Z Afriky pochází dřevina wengé, čokoládově hnědá až kávově černá s fialovým nádechem, obvykle světlehnědě žilkovaná, tvrdá a velmi těžká. Vyrábí se z ní vrstvené lamelové podlahy, masivní parkety a dýhy. Zajímavé vlastnosti mají u nás již zdomácnělé bambusové podlahy. Při jejich nákupu si ale musíme dát velký pozor na to, odkud pocházejí, protože podobně jako u exotických dřevin se i v tomto případě objevují nekvalitní padělky.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem