Zatímco venku při procházkách pořádně prochladneme, doma na nás čeká teploučko a pohoda. Nepochybně k ní přispějí i pokojové květiny, které nám v zimě nahrazují relaxaci na zahradě. Kouzlo můžeme znásobit i pomocí přírodnin, které si ze svých výletů přineseme.

Myrta se snadno zastřihuje do zajímavých tvarů, takže může připomínat miniaturní strom. Na obrázku je postavená na sloní lebce. Jako pokojová rostlina je myrta dosti odolná a prospívá nejlépe na světlém stanovišti, pokud ji mírně zaléváte a přihnojujete jednou týdně.Inspiraci, jak spojit v interiéru živou a neživou přírodu v jeden působivý celek, najdeme v holandském květinářství Oogenlust (znamená to past­va pro oči). Majitelé Marcel a Monique van Dijk kladou důraz nejen na samotné květiny: kromě nich se v jejich kompozicích uplatní i dřevo, škeble, kámen, sklo a další materiály.

Monique a Marcel van DijkExtravagantní, cizokrajná a záhadná Nepenthes – převislé tvary přidávají na dekorativní hodnotě. Neměla by být vystavena přímému slunci, ale potřebuje rozptýlené světlo, aby se jí vytvořily typické láčky. Nesnáší suchý vzduch a měla by stát na ostrůvku v misce, ze které se bude odpařovat voda.Majitel říká: „Pomocí rostlin lze snadno vylepšit jakýkoli prostor, protože jsou živé a vyzařují silnou pozitivní energii. Já osobně rád spojuji živé s neživým. Květináčem se může stát ohlazený kus dřeva, k tomu přidám třeba zkamenělé dřevo, kosti nebo krásné kameny. To vše jsou umělecká díla vytvořená samotnou přírodou. Takové kombinace vypadají dobře kdekoli, jen pro ně musíte mít oko."

Podobně nazdobené pokojové květiny budou sklízet obdiv jak v chladném moderním domě, tak i v romantické chalupě. Navíc je to skvělá příležitost, jak uplatnit všechny možné poklady, které si nosíte z procházek a vozíte z dovolených: samorosty, vyplavené dřevo, kusy kůry, mušle, kameny... Tak budete mít památku na hezké chvíle pořád na očích a navíc vytvoříte originální aranžmá.

text: Jana Pyšková, foto: Holandská květinová kancelář

logo MessengerPoslat Messengerem