Když mají majitelé velký pozemek a chuť zahradničit, je pro architekta radostí navrhovat. Rodina s takovou výbavou nás poprosila o pomoc. Po výměně několik a upřesňujících otázek a odpovědí jsme se mohli pustit do práce.

Hra s prostorem rozlehlého pozemku začala milým dopisem, který přišel do redakce: „Jako věrní odběratelé časopisu Můj dům reagujeme na možnost zaslat podklady pro vytvoření návrhu na osázení pozemku. Naše rodina (jsme středního věku a máme dvě děti) získala po předcích „zahrádku" o velikosti 6 006 m2. S manželkou jsme sice vyrůstali ve městech, ale v dětství a v počátcích našeho vztahu jsme žili na konci světa. To víte, Šumava je Šumava.

Návrh řešení zahradyProto se nám zachtělo mít prostor kolem sebe i v dosahu Prahy. Naše budoucí zahrada je však tak veliká, že si nevíme rady s jejím založením, a protože si uvědomujeme finanční náročnost takové akce a obtížnost nápravy špatného osázení, rádi bychom Vás požádali o pomoc." Dále se v bodech vršila přání jednotlivých členů rodiny, a tak nezbývalo, než začít hledat místo na hrací hrad se skluzavkou pro děti, sušák na prádlo pro maminku a vinohrad s ovocným sadem pro tatínka. Ke společným touhám můžeme zařadit boudu pro dva lovecké psy, několik králíkáren a kurník s výběhem pro slepice.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Nesmí chybět sad a vinice

Prakticky řešený dům ve tvaru písmene U leží ve východní části pozemku. Mohutnější obytná část navazuje na užší trakt ve tvaru L, kde mají majitelé garáž, sklep na uložení vína a prostor na parkování zahradní techniky. Za technickým křídlem stavby našly své místo králíkárny a kurník s výběhem pro slepice, k nimž je možné vjet zadním samostatným vjezdem. Ovocný sad je naplánován s deseti stromy - majitelé si přáli jabloně, višně, třešně a meruňky. Třešně jsou mohutnější, proto jsem navrhla dvě v jižním cípu sadu. Samostatně, oddělené další zelení, budou růst tři ořešáky, kvůli jejich agresivitě je totiž vhodné je „z kolektivu rostlin" vyčlenit.

Návrh řešení zahradyVinice navazuje na sad a je přirozeně umístěna na terénní vlně pozemku. Okrasnou a produkční část odděluje posezení ve spodní části zahrady. Pod pergolou bude možné posvačit během práce v sadu nebo odpočívat se sklenkou vína a pozorovat vinohrad. Pergola bude sloužit i jako zázemí při posezení u ohně, ohniště je zakomponováno do spodní části okrasné zahrady.

Louka i trávník po anglicku

Po obvodu pozemku probíhá prstenec z okrasných keřů, který dům i celý prostor obytného trávníku cloní před okolním světem. Rozsáhlá trávníková plocha je vysázena částečně z klasické travní směsi (na plánu sytá tmavá zelená), která bude kosena pravidelně, aby vznikl hustý anglický trávník. Plochy trávníku po obvodu keřových výsadeb jsou z luční směsi (na plánu světle zelená se strukturou), která není tak náročná na časté kosení a zároveň je ozdobná květem lučních trvalek.

Návrh řešení zahradyV horní části okrasné zahrady jsem navrhla dětský hrad. Z bezpečnostních důvodů je lepší založit herní prvky na pískové ploše. Pískoviště je naplánované velkoryse, bude na uvážení rodičů, jestli ho ponechat v tomto rozměru, či zmenšit.

Také je třeba rozmyslet, zda použít písek, nebo drobný štěrk, který je hygieničtější s ohledem na chov koček, které písek znečišťují. Zahrada má celkově venkovský charakter, a proto i okrasné druhy rostlin byly voleny z našich domácích nebo zdomácnělých dřevin.

text a návrh: Lenka Musilová

logo MessengerPoslat Messengerem