Řadové domky mívají nepříliš široké obdélníkové pozemky - tak jako zahrada mladých manželů, kteří nás poprosili o radu Co vykouzlit s rozměry 31 x 7, 5 metru. Zahradní architektka jim poradila, jak zahradě přidat na šířce a prostornosti.

Zahrádky u řadových domů bývají příliš úzké a dlouhé, po obou stranách jsou velmi blízko sousedé. Takové zahradě nejvíce prospěje, když ji opticky rozšíříte a celou tak zvětšíte. Tomu napomáhají například částečně zakryté výhledy a souvislé plochy, například trávník. Důležité je pozemek prostorově rozčlenit a roztříštit plochy do menších částí, které tak představují různé kulisy. Určitě se vyvarujte vést zahradou přímé dlouhé cesty. Raději je tvarujte do oblouku. Můžete také měnit jejich šířku.

Přání majitelů

■ odpočinková zahrada v přírodním stylu nenáročná na údržbu
■ zahradní domek, bouda pro psa, pergola, ohniště s posezením, skalka, bylinky,
malé mělké jezírko s potůčkem a houpačka pro děti
■ celá zahrada by měla být pohledově uzavřena

Vždy se materiál snažte sjednotit

Pozemek je ohraničen masivní dvoumetrovou kamennou zdí.V tomto případě platí víc než kde jinde, že v jednoduchosti je krása. U malých zahrad si musíte dávat velký pozor, abyste materiál použili vyváženě. Znamená to zahradu „nepřeplácat", nebyla by pak místem klidného odpočinku, ale působila by chaoticky. Jde hlavně o množství prvků, materiálů a druhů rostlin, které použijete. Vždy se všechen materiál snažte sjednotit. Majitelům podobných pozemků bych doporučila předem se domluvit se sousedy na jednotném oplocení.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ.

Dveře a zrcadlo na zeď

V našem případě je pozemek navíc ukončen masivní dvoumetrovou kamennou zdí, která vede kolem celého areálu (za zdí je výhled na remízek a sousední vesnici). Zeď, která nemile uzavírá zahradu, lze zajímavě využít. Můžete na ni zavěsit zrcadlo, které opticky prostor zvětší. Stejný efekt bude mít malba na zdi, může to být otevřené okno nebo třeba dveře. Na zeď se dají také připevnit opravdové staré hezké dveře. Vznikne tak velmi zajímavý prvek, který bude vás i návštěvníky lákat k procházce po zahradě i jitřit zvědavost. Předzahrádka naopak nebude oplocená (což se majitelům moc nelíbí). Většinu místa budou zabírat stání pro auta. Proto tu zbyl prostor jen pro úzký záhon.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Efekt každý den

Půdorys zahradyPokud chcete mít jistotu, že zahradu opravdu opticky zvětšíte, je třeba správně zvolit sortiment a barvy. Prostor zmenšují rozkladité stromy a bujně rostoucí keře. Proto volte spíš úzké a vyšší dřeviny, zakrslé kultivary či stromy s kulovitou korunou. Protože se na malé pozemky vejde jen velmi malé množství stromů, snažte si vybrat takové, které jsou efektní po celý rok. To znamená zajímavé květem, plody, podzimním zbarvením, tvarem koruny i po opadu listů.

Právě v malých zahradách najdou uplatnění popínavé rostliny, které nezabírají moc místa a jsou velmi efektní. Vyhýbejte se ohnivým barvám, které přitahují pozornost, a tím prostor opticky zmenšují. To samé platí o velkolistých a tmavě zelených rostlinách. Raději volte světle zelené druhy. Do nejvzdálenějších míst vysazujte modře a bíle kvetoucí rostliny s menšími listy.

Mezi vhodný sortiment patří například japonské javory, muchovník (Amelanchier), kultivary okrasných třešní a jabloní, katalpa (Catalpa), převislá vrba (Salix), svídy (Cornus), brslen (Euonymus), zimostráz (Buxus), cypřišek (Chamaecyparis lawsoniana ´Ellwood´s Gold´), jalovce nebo borovice (Pinus mugo ´Mops´).

Optické triky v praxi

Aby se pozemek opticky rozšířil, využila jsem všechny výše zmíněné „triky". K rozčlenění pozemku napomůže stávající terénní vlna ve vzdálenosti asi 6 m za domem, vysoká 1 m a široká téměř 2 m, kde vznikne skalka a prameniště s potůčkem ústícím do jezírka. Pohledové uzavření zahrady jsem vyřešila živým plotem, například z habru obecného (Carpinus betulus) nebo tisu červeného (Taxus baccata) na jedné straně, na druhé navrhuji pás nižších a vyšších keřů doplněný trvalkami. Toto řešení mi přijde nejvhodnější, pokud má být zamezeno nechtěným pohledům zvenčí a zároveň splněn požadavek mít zahradu v přírodním stylu.

I proto jsou okraje záhonů vedeny v oblých táhlých křivkách. Záhony jsem vyvedla až k chodníčku před domem a k pergole, aby bylo posezení jak vevnitř, tak vně domu co nejkrásnější.  Na okrajích bych umístila oblíbené bylinky a kvetoucí trvalky. Strohost živého plotu jsem se snažila zmírnit předsazením okrasnými rostlinami. Abychom dosáhli soukromí, umístila bych  k plotu po celé délce pergoly a symetricky na protilehlé straně  dřevěnou zástěnu. Na pergolu by se hodila bohatě kvetoucí popínavka, například vistárie čínská (Wisteria sinensis).

Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.dumabyt.cz.

Když jezírko, tak „pořádnější"

Majitelé si přáli malé a mělké jezírko o velikosti 1 x 1 m. Navrhuji jezírko větší, protože pokud by bylo takto malé a mělké, voda by se v něm přehřívala. Celý biotop by nefungoval a časem by se z něj stala zelená louže. Jezírko je umístěno do výsadby a ústí do něj potůček. Po pár schůdcích se dostanete přes terénní vlnu a před vámi se otevře druhá část zahrady, kde je posezení s ohništěm, bouda pro psa, zahradní domek a větší trávníková plocha. Ohniště je zapuštěno ve vydlážděném kruhu. Na houpačku zbylo místo v celé zahradě. Pokud jsou děti ještě malé, volila bych místo blíže u domu, jestli jsou větší, umístila bych ji do vzdálenější časti zahrady.

text a návrh: Zuzana Rejzková, foto: archiv majitelů

logo MessengerPoslat Messengerem