Odpovídá Ing. Tomáš Drahoňovský, Ph.D., expert na chytrá řešení v elektroinstalacích
Jaký je rozdíl mezi bezdrátovým vypínačem a chytrým vypínačem a kdy který použít?
Jsou to jediné vypínače, které nainstalujete bez stavebních úprav, a přitom jsou bezdrátové vypínače plnohodnotnou alternativou ke klasickým. Jak název napovídá, pro své fungování nepotřebují kabely.
A jak jsou napájeny a na jakém principu fungují?
Buď je napájí baterie s vysokou životností, anebo jsou bezbateriové a jsou napájeny vlastním stisknutím tlačítka – mechanickou energií. Ano, tak jednoduché to je.
Při novostavbě nebo rekonstrukci oceníte jejich hlavní výhodu – můžete je umístit, kamkoliv potřebujete, bez ohledu na původní rozvody.
V novostavbě třeba do místa, kde je vedení kabelu náročné nebo to vůbec nejde (sklo) anebo kde nechcete vrtat do pohledového kamene, dřeva či obkladu. Při rekonstrukci a změně dispozičního řešení je nalepení vypínače levnější než drážkování, tahání kabelů… Sice je bezdrátový vypínač dražší, ale ušetří vám mnohdy nervy, úklid a čas. To samozřejmě platí jen pro dílčí instalaci. Nikoliv kompletní řešení bezdrátové domácnosti.
Bezdrátovým vypínačem můžete
• Spínat i více světel najednou.
• Spínat jedno svítidlo z více míst.
• Může posloužit jako bezdrátový schodišťák i jako „křížák“ a ovládat jedno světlo ze tří míst.
• Měnit barvu, teplotu a intenzitu osvětlení.
• Ovládat osvětlení i podle východu a západu slunce.
Bezdrátový vypínač Bluetooth Low Energy, design Zoni®, greige, ABB (nizke-napeti.cz.abb.com)
Jaké jsou druhy bezdrátových vypínačů?
• Radiofrekvenční (zkratka RF): jsou jednoduché, nepotřebují internet a jsou s baterií.
• ZigBee je spolehlivé bezbateriové řešení, kdy můžete ovládat i stmívat osvětlení, využívat nastavené světlené scény. Typickým zástupcem jsou vypínače z řady Friends of Hue určené k ovládání inteligentní žárovek Philips Hue.
• Bluetooth vypínače (Bluetooth Low Energy) pracující na protokolu Casambi vám umožní pomocí mobilní aplikace a Bluetooth ovládat svítidla různých výrobců.
Tyto vypínače jsou bezbateriové. Mají dvě klapky, kterými můžete:
- rozsvítit, zhasnout
- ovládat dvě světla nezávisle
- anebo jednou klapkou rozsvítit a druhou vyvolat nastavenou scénu (intenzitu, barevnost)
- měnit barvu a teplotu osvětlení, vytvářet světelné scény
- automaticky ovládat světla podle času či východu/západu slunce …
Jak vypínače Friends of Hue pracující na protokolu Zigbee, tak Bluetooth Low Energy pracující na protokolu Casambi jsou ovladatelné jak prostým stiskem, tak prostřednictvím mobilní aplikace. A tím pádem můžete rozsvítit/zhasnout svým telefonem.
Určitě se nemusíte bát, že by jejich vzhled byl jiný než vzhled standardního vypínače a zásuvky. Rozdíl poznáte pouze v tom, že bezdrátové vypínače nepřepínáte klasicky kolébkově, ale reagují na stisk v horní nebo dolní části anebo v případě dvojitých vypínačů může každá půlka ovládat různá světla nebo funkce (viz „Bezdrátovým vypínačem můžete:“).
Kdy je vhodné a kdy výhodné pořídit si chytrý vypínač a proč se jich nebát?
Každý stavebník řeší rozpočet. A když na konci stavby řešíte koncové prvky, jako jsou vypínače, není důvod k panice. Chtěli jste chytrou domácnost, ale rozpočet se vám zkrátil? Nezoufejte. Chytré vypínače jsou chytré i v tom, že na vás ‚počkají‘ a nepotřebují ani speciální kabeláž. To je vysloveně mýtus. Jen se domluvte doma a následně s elektrikářem, co budete chtít v budoucnu chytře ovládat a v které místnosti.
Chytrý vypínač ABB flexTronics®, design Zoni®, černá matná. Jeden chytrý vypínač vám stačí k tomu, abyste mohli z jedno místa ovládat světlo, několik světel nebo světla i jakékoliv žaluzie. Ručně i mobilem
Trocha teorie
Každý vypínač má pod svým ovládacím plastovým designovým krytem strojek, který je ve zdi v instalační krabici. A právě tyto strojky dělají vypínač chytrým anebo obyčejným (například ABB flexTronics®). Takže si můžete buď pořídit v rámci úspor jen částečné řešení, tzn., že chytrý vypínač/ovládač si dáte například jen do obývacího pokoje a ložnice, anebo dům „pochytříte“ dodatečně. Proto jsou nejmodernější chytré vypínače vhodné pro novostavby i rekonstrukce. Elektrikář buď vymění obyčejné vypínače za ty chytré, anebo obyčejné „pochytří“ dodatečnou montáží chytrého modulu (přijímače) pod vypínač. Díky tomu pak budete moci ovládat osvětlení a žaluzie:
• z více míst v místnosti,
• v různých místnostech najednou z jednoho místa,
• instalací automatického spínače spínat osvětlení pohybem,
• používat mobilní telefon k ovládání.
Při výběru vypínačů pro váš domov zvažte nejen současné potřeby, ale i budoucí možnosti rozšíření. Dobrou zprávou je, že i klasické řešení lze postupně vylepšovat chytrými prvky bez nutnosti rozsáhlých stavebních úprav.
Rozdíl mezi bezdrátovým vypínačem a chytrým vypínačem
• Oba umějí ovládání mobilem, ale chytré vypínače obslouží i více místností najednou.
• Bezdrátové vypínače jsou vhodné spíše pro jednotlivé dílčí aplikace a nepropojíte je mezi sebou.
• Bezdrátové vypínače jsou vhodné pro dílčí rekonstrukce anebo při změně dispozice místnosti.
• Chytrý vypínač umí například levou půlkou ovládat osvětlení a pravou žaluzie.
• Chytré vypínače se mezi sebou bezdrátově propojí, a tím můžete z jednoho místa ovládat i více místností (např. stáhnout/vytáhnout žaluzie v celém domě).