Půdorys patra: 1) hala 2) komora 3) koupelna + WC 4, 5) pokoj 6) šatna 7) ložnice 8) střešní terasa.

Technické údaje

Zastavěná plocha

222 m²

Užitná plocha

160 m² (obytná část)

Konstrukce

betonové základové pasy, obvodové zdivo z tvárnic Ytong Lambda tl. 500 mm + pěnový polystyren 220 mm (koeficient prostupu tepla U = 0,09 W/m²K), vnitřní zdi betonové tvárnice, stropy železobetonové monolitické, schodiště železobetonové, zastřešení pultová střecha s dřevěnými vazníky (sádrokarton. podhled, minerální vlna Rockwool Airrock pod a mezi střeš. vazníky - celkem 600 mm, větraná vzduch. mezera, OSB deska a hydroizolace), nad kancelářskou částí plochá střecha

Výplně otvorů

okna a vstupní dveře dřevěné s izolačními trojskly (koeficient prostupu tepla U = 0,75 W/m²K), vnitřní dveře bezfalcové dýhované a skleněné bezrámové

Vytápění a větrání

nucené větrání s rekuperací a chlazením, větrací jednotka Nilan VP 18 KEK 9 s integrovaným elektrokotlem, teplovodní podlahové vytápění, krb s oboustrannou krbovou vložkou

Celková roční vypočtená spotřeba energie na vytápění činí 2 470 kWh, tj. 15 kWh/m².

Odhadovaná cena stavby 6 500 000 Kč

Zeptali jsme se architekta Martina Spěváčka

Pasivní domy bývají u nás obvykle realizovány jako dřevostavby. Můžete po technické a provozní stránce srovnat pasivní zděný a dřevěný dům?

Jde o dvě různé koncepce řešení hlavní nosné konstrukce domu, porovnání by vydalo na hodinovou přednášku. Výhodou zděné stavby je dobrá akumulace, kterou dřevostavba postrádá. Výhodou dřevěného domu je rychlá výstavba a menší ekologická zátěž, protože dřevo je obnovitelným materiálem.

Oproti běžnému standardu má stavba velmi silné obvodové stěny. Není tu určitá nevýhoda?

Pasivní zděný dům musí být od první skici navrhován s předpokladem, že obvodová stěna bude poněkud silnější, záleží na architektovi, jak se s úkolem vypořádá. Při použití monolitického betonu nebo vápenopískových cihel lze tloušťku nosné konstrukce snížit na 200 mm, vždy je ale nutné skladbu obvodové stěny doplnit o cca 300 mm tepelné izolace. Velikost okenních otvorů se přizpůsobí síle stěny tak, aby ji obyvatelé domu nevnímali negativně. U pasivního domu musíme vždy počítat se zvýšenými vstupními náklady, které se zprvu mohou zdát nevýhodné. Jsou však vyváženy pozitivy, především minimální spotřebou energie a vysokým komfortem bydlení.

Jaká je výhoda větracího systému Nilan oproti standardnímu provedení rekuperačního systému?

Zcela zásadní rozdíl spočívá ve způsobu rekuperace. Systémy Nilan VP 18 využívají tzv. aktivní rekuperaci, kde klasický výměník nahrazuje tepelné čerpadlo. Celý systém vychází výrazně levněji než kombinace solárních kolektorů, samostatných větracích jednotek a mohutných akumulačních nádob. Tato jednotka zabere v domě jen minimum místa (plochu 60 x 60 cm).

Druhým zásadním rozdílem je oddělení vytápění a větrání. Vytápět a větrat stejným rozvodem vzduchu neumožňuje regulovat teploty. Děti, které jdou spát dříve než dospělí, musejí v pokoji snést stejně vysokou teplotu jako v obýváku (nebo nemají ve svém pokoji čerstvý vzduch). Uzavřít přívod tepla při teplovzdušném vytápění znamená uzavřít zároveň přívod čerstvého vzduchu a nebo naopak, celý dům včetně zázemí a chodeb se tedy vytápí na zbytečně vysokou teplotu. Systémy Nilan vzduchem primárně netopí, vytápění je řešeno odděleně v jednotlivých místnostech. Tím se docílí různých teplot podle požadavků uživatelů a šetří se energie. Výrazně se tím také snižuje prašnost, šíření pachů, kouře atd.

Autor

Ing. arch. Martin Spěváček (1977)

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a Ecole architecture v Nantes ve Francii. Od r. 2007 je spolumajitelem architektonického ateliéru HR architekti.

Kontakt

HR architekti

Pod Všemi Svatými 15, Plzeň

tel.: 728 317 732, spevacek@hr-architekti.cz

www.setrite.cz, www.nilan.cz

logo MessengerPoslat Messengerem