Interiérový design se zdá být zábavným a hravým povoláním, blížícím se volné tvorbě s nadstandardními honoráři. Je tomu tak ale doopravdy? A co vlastně toto povolání obnáší? Hovořila s námi zkušená designérka a lektorka Iva Bastlová, kterou budete moci osobně potkat na veletru FOR INTERIOR tuto sobotu v pražských Letňanech.

Designérka Iva Bastlová má ráda retro styl.V první řadě je třeba zdůraznit, že tato oblast není jen o estetice. Vkusné sladění barev a materiálů, výběr stylu a doplňků je sice důležitý, ale představuje jakousi „třešinku na dortu“. Profesionální interiérový designér nebo též návrhář, což je český ekvivalent, toho musí umět mnohem více.

Čím práce designéra začíná?

Začíná rozhovorem s klientem. Důležitou součástí profese je umění naslouchat tomu, kdo bude interiér využívat, a klást správné otázky. Bez dostatečných vstupních informací není možné vytvořit interiér na míru, který splní maximum požadavků s minimem kompromisů. Klient si často ani neuvědomuje, co vše je třeba designérovi sdělit, a tak kladení otázek není vtíravost, ale nutnost.

Někdy si klient není jistý, co vlastně chce, není schopen si udělat představu nebo má nereálné přání…

Dost často se stává, že investor má tolik požadavků na prostor, že je není možné reálně splnit. (Často jde o nepraktické kuchyňské ostrůvky, barové pulty nebo příliš malé a nepraktické šatny atd.). Přichází na řadu umění vysvětlit. Úkolem designéra není sem vše umístit za každou cenu, ale vysvětlit, nabídnout řešení a vyhodnotit pro a proti. To bývá dost často tím nejsložitějším, ale také nejužitečnějším bodem. Rozdílné požadavky ze strany manželského páru a jejich uspokojení a nalezení kompromisu je pak ještě o kategorii výš.

Pozvánka na přednášku

Chcete vědět víc? Přijďte na přednášku 1. 10. 2016 na veletrh FOR INTERIOR do kongresového sálu č. 2. Zde se od 13.30 hodin mimo jiné dozvíte, kdy je nejlepší začít s návrhem interiéru, jak si vybrat designéra a kdy je lepší se bez něj obejít. Přednáší interiérová designérka Ing. Iva Bastlová z ateliéru Loxo. Partnerem přednášky je časopis Moderní byt.

Nabídek na návrhy interiérů se v médiích i jinde objevuje čím dál více. Co je zárukou profesionality?

Odbornost a praxe. Samozřejmostí by mělo být odborné vzdělání. Za to je považováno u profesionálů několikaleté studium a nikoli několikadenní kurz. Interiérový designér musí znát nejen ergonomii, typologii, prostorové členění, ale také materiály na nábytek, podlahy, stěny atd. a technologii výroby řady prvků. Nezbytností jsou technické znalosti z oblasti osvětlení, staveb, kování, akustiky a podobně.

Jistou zárukou dotažení projektu do konce je delší praxe. Nejde však jen o praxi při navrhování, ale také při realizacích. Na papíře je možné vše a realita s sebou přináší mnohá omezení, komplikace a hledání nových řešení za běhu. Proto pokud budete procházet reference, zaměřte se hlavně na fotografie realizací, nikoli jen vizualizací. Hotový interiér je totiž výsledek, nikoli pouze výstup na papíře.

Kvalitně zpracovaný půdorys či pohled na stěnu pomůže klientovi vytvořit si představu o uspořádání prostoru, výběru barev a materiálů (1).

Čemu je ještě dobré při hledání designéra věnovat pozornost? 

Pokud má interiérový designér delší praxi, dost často jeho práci poznáte podle rukopisu. To je také jedno z hledisek výběru konkrétního designéra. Pokud se vám realizace vytvořené dle jeho návrhů líbí a v tomto duchu byste chtěli mít svůj interiér, je dost velká pravděpodobnost, že to dobře dopadne. První osobní schůzka je však podmínkou, abyste se poznali a zjistili, zda to bude fungovat. Vlastní bydlení je velmi intimní a citlivá věc a designéra nelze vybírat stejně jako instalatéra či elektrikáře.

Co tedy od spolupráce s profesionálem očekávat?

Interiérový návrhář vás musí vyslechnout, poradit, odborně zpracovat návrh a podklady pro realizaci a být na příjmu, když dojde na realizaci. Nečekejte, že bude vědět naprosto vše. Měl by ale vědět, kde hledat pomocnou ruku. To platí například v oblasti svítidel u speciálních projektů, specialistů na podlahy, čalounění atd. Od interiérového designéra nečekejte návrh zahrady nebo statický výpočet. A pokud se do toho pustí, začíná to zavánět všeumělstvím a pohromou.

Kvalitně zpracovaný půdorys či pohled na stěnu pomůže klientovi vytvořit si představu o uspořádání prostoru, výběru barev a materiálů (2).

Jak budou vypadat návrhy? 

Určitě je třeba, abyste před objednáním služby věděli, jak budou návrhy vypadat a dle čeho budete rozhodovat o svém budoucím interiéru. Mohou to být kresby v ruce, půdorysy a pohledy na stěny vytvořené pomocí softwaru nebo vizualizace – fotorealistické i běžné, opět vytvořené na počítači.

To, jak projekt vypadá, respektive jakou má formu, však není zásadní. Důležité je, abyste z něj pochopili vše vy i realizační tým. Nezapomeňte, že fotorealistické vizualizace trvá delší dobu zpracovat, a to se také projeví na ceně projektu. Neznamená to, že když je návrh vytvořený v ruce, je horší – jen má jinou podobu. A to je třeba brát v potaz. Klíčové jsou pak vzorky všech materiálů od nábytku přes podlahy až po textil...

Celý článek si můžete přečíst na našem sesterském webu Modernibyt.cz.

Text: Iva Bastlová, Jitka Pálková, Vizualizace a Foto: Iva Bastlová

logo MessengerPoslat Messengerem