20. května byly ve Vídni slavnostně vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2016, jejímž cílem je ukázat krásu a nadčasovou kvalitu staveb z pálené cihly, materiálu s tisíciletou tradicí. Představujeme vám vítězné projekty.

Soutěž vyhlašuje každý druhý rok společnost Wienerberger, největší světový producent stavebních komponentů z pálené keramiky. Nejkrásnější a nejzajímavější stavby z 600 přihlášených soutěžních projektů vybírala porota složená ze 4 architektů: Laura Anderini (Itálie), Alfred Munkenbeck (Velká Británie), Matija Bevk (Slovinsko) a Johan Anrys (Belgie).

V letošním ročníku se soutěžilo v 5 kategoriích: Obytné stavby, Veřejné stavby, Revitalizace, Vestavba do města a Speciální řešení, zároveň byly uděleny dvě Velké ceny.

A co všechno musely splňovat letošní cihelné „Miss“? Porota se zaměřila především na originalitu konceptu, architektonickou kvalitu, ekologické a inovativní řešení, výsledné hodnocení bylo synergií mnoha aspektů včetně ekonomického a sociálního.

Zajímavostí letošního ročníku je, že do druhého kola, mezi 50 nejkvalitnějšími projekty měl početné zastoupení obytné staveb, a to napříč kategoriemi. Charakteristická byla také velká variabilita struktur zdiva.

Architekti se kromě funkčního, technologického a energetického konceptu stále více obracejí i k architektonickému detailu a objevují všestranné použití a bohatý estetický potenciál pálené cihly.

Video z udílení cen si můžete prohlédnout zde (v angličtině).

Více na www.wienerberger.com.

Velká cena, vítěz kategorie Speciální řešení

Kancelářský objekt, Lustenau, Rakousko

Autoři: Ateliér Baumschlager Eberle, Rakousko

Budova získala ocenění za energeticky pasivní koncept. Je navržena tak, že 76 cm silné obvodové zdivo udržuje uvnitř i bez umělé ventilace, bez klimatizace a vytápění po celý rok příjemnou teplotu 22 – 26 °C a příjemné vnitřní klima včetně optimálního denního osvětlení.

Kancelářský objekt, Lustenau, Rakousko

Velká cena, vítěz kategorie Vestavba do města

Dům 1014, Barcelona, Španělsko

Autoři: Ateliér HARQUITECTES, Španělsko

Dům vestavěný do 6,5 m široké a 56 m dlouhé proluky ve staré zástavbě je skvělým příkladem využití opuštěných, zdánlivě nevyužitelných prostor ve městě. Ústřední patio, typický prvek španělské architektury, odděluje soukromou obytnou část od firemní. Architekti promyšleně pracují se světlem, orientací, uzavřenými a otevřenými prostory a k tvorbě vnitřního klimatu využívají i konstrukční materiál – cihlu.

Dům 1014, Barcelona, Španělsko

Kategorie Obytné stavby

Termití dům, Da Nang, VietnamTermití dům, Da Nang, Vietnam

Autoři: ateliér Tropical Space, Vietnam

Název stavby charakterizuje jeho strukturu, koncipovanou jako termitiště, v němž veškeré komunikace, jednotlivé místnosti a galerie ústí do jednoho centrálního prostoru. V podmínkách tropického monzunového klimatu s extrémními výkyvy architekti navrhli úspornou stavbu z cihel a rafinovaně zkombinovali masivní stěny s akumulačními schopnostmi a perforované stěny, které mají světelné, stínící a zároveň ventilačními efekty.

Kategorie Veřejné stavby

Auditorium AZ Goeringe, Kortrijk, Belgie

Autoři: Dehullu Architecten, Belgie

Soubor tradičně pravoúhlých školských budov architekti doplnili přednáškovou síní na organickém půdorysu. Obvodový plášť i část interiéru jsou obloženy na svislo kladenými cihlami, které se dokonale přizpůsobují zakřivenému tvaru a umožňují perfektní a originální zpracování každého detailu. Například vjezdová vrata kompletně obložená cihlami se ve fasádě budovy stala takřka neviditelnými.

Auditorium AZ Goeringe, Kortrijk, Belgie

Kategorie Revitalizace

Dům Marília, São Paulo, Brazílie

Autoři: Super Limão, Studio, Brazílie

Budova staré dílny v atraktivní části centra města neustoupila moderní developerské výstavbě, ale přeměnila se na moderní obytnou stavbu spojenou s kanceláří, a to s minimálními náklady a maximálním zachováním všeho původního. Návrh využívá konstrukční i tepelně akumulační vlastnosti starého cihelného zdiva, ostatní konstrukce většinou nahrazuje novými z oceli, betonu a skla tak, aby vzniklo funkční a originální prostorové uspořádání. 

Zvláštní cena

Obytný soubor Cluster, Curych, Švýcarsko

Autoři: Duplex Architekten, Švýcarsko

Obytný soubor, realizovaný jako zděná stavba, je zajímavý především novým sociálním konceptem. Nový přístup k bydlení je založen na kombinaci soukromých prostor (pokoje a koupelny) a sdílených společných prostor a služeb (společné kuchyně, zahrada, sdílení automobilu). Speciální cena byla udělena za vizi budoucnosti bydlení ve městech. 

Obytný soubor Cluster, Curych, Švýcarsko

AUTOŘI FOTOGRAFIÍ:

Building 2226, Lustenau, Austria by Dietmar Eberle - Eduard Hueber©
House 1014, Barcelona, Spain by HARQUITECTS - Adria Goula©
Termitary House, Vietnam by Tropical Space- Oki Hiroyuki©
Auditorium AZ Kortrijk, Belgium by Dehullu Architecten - Dennis De Smet©
Marília, Săo Paulo, Brazil by Super Limăo - Maira Acayaba©
Cluster House, Zurich, Switzerland by Duplex Architekten - Johannes Marburg©

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem