K akci MŮJ DŮM Agent vyhlášené z kraje jara nás inspirovalo putování architekta Jana Rampicha, který na českých vesnicích pátrá po povedené i méně povedené rezidenční architektuře. Vyzvali jsme vás, ať nám také posíláte obrázky zajímavých domů, jež míjíte na svých cestách do práce, na výlet nebo třeba i ve vaší ulici. Obrázků přišlo několik desítek a některé domy na nich nás opravdu potěšily. 

Vítězný dům vybraný odbornou porotou a pět vylosovaných výherců jsme vám už představili (Vítězné domy). Dnes bychom se s vámi rádi podělili o výběr nejzajímavějších domů a postřehů k nim, které dobře dokumentují aktuální stav přístupu ke stavění a architektuře rodinných domů v našich končinách. O komentáře k domům jsme požádali také naši odbornou redaktorku a architektku Jitku Pálkovou.

Domy, které vás zaujaly

1. Autor fotografie Mati Kubeš: Na první pohled barevně vyloženě ukřičený dům, představoval bych si něco decentnějšího. Zdá se ale dobře promyšlený, navíc se mi líbí odvaha majitelů a architektů začleňovat do staveb industriální prvky. Umím si představit, že v prostředí české vesnice nebo předměstí to nemusí být vždycky jednoduché.

Architektka: Zdá se, že na pohled jednoduchý geometrický tvar majitelům či projektantovi nestačil, a tak jej chtěli „obohatit“  barvami a detaily. Vznikl dům, který by si zasloužil přezdívku papoušek, skleněné zábradlí střešní terasy je jaksi odjinud, nemluvě o plotě. Méně by bylo více – bílá či bílošedá fasáda s architektonicky sladěným plotem by vzbudily o 100 % lepší dojem.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 1

2.Autorka fotografie Romana K.: Na výletě jsem si všimla dvou domů, které stojí vedle sebe (přes cestu) – jednoho stařičkého uprostřed zarostlé zahrady a druhého zbrusu nového ve výstavbě, jehož majitel nenechal na pozemku ani stéblo trávy. Prosti gustu žádný dišputát, ale kdybych si z těch dvou měla vybírat, tak bych radši volila tu romanticky zpustlou zahradu s prvorepublikovou vilou, než dům, který mi zatím (alespoň než bude dokončen a  obklopen zelení) ze všeho nejvíc připomíná trafostanici…

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 2 (A)

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 2 (B)

3. Autorka fotografie Hanka Muková: Vážená redakce, jako správný agent Mého domu mám fotoaparát stále po ruce, a tak se mi podařilo za jízdy „vycvaknout“ tenhle pozoruhodný dům, který pravděpodobně zrovna prochází proměnou z ošklivého kačátka v šedomodrou labuť. Za tuhle zajímavou barevnou kombinaci mu dávám palec nahoru. Teď ještě, aby se mu podařilo přesvědčit k rekonstrukci i sousedy…

Architektka: Přístavba k budově v historizujícím slohu byla zřejmě realizována v dobách socialismu a  nyní  zrekonstruována. Již prvotní chyby (přístavba nevhodně navazuje na starší dům, má nevhodnou hmotovou kompozici i tvar střechy) jsou navíc ještě zvýrazněny kontrastními barvami fasády.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 3

4. Autorka fotografie Vlasta Š.: Tento dům mi téměř vyrazil dech. Je naprosto současný a moderní, ale přitom vůbec nenarušuje ráz okolí, i když stojí prakticky na vesnici. Nepoutá k sobě násilně pozornost jako některé jiné moderní domy, a přitom stojí ve svahu, skoro na kopci, takže je na něj dobře vidět (a majitelé mají krásný výhled na zalesněné údolí, kterým protéká řeka). Dvě kompaktní hmoty, z nichž ta menší je nenápadná volbou barvy a ta větší působí živě a příjemně díky dřevěnému obložení. Za mě rozhodně jednička!

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 4

5. Autorka fotografie Jana Š.: Nemám co dodat, tenhle dům mluví sám za sebe. Navíc je obklopený vzrostlými stromy a stojí v příjemně udržované zahradě. Nikde žádná křeč. Bydlení v tomto domě musí být skoro zenové. 

Architektka: Elegantní, střízlivá a nevtíravá architektura. Dům díky poloze v zadní části pozemku nevyčnívá, a přestože je poměrně velký, nepůsobí nadměrně a dobře zapadá do okolí.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 5

6. Autorka fotografie B. Štěpánková: Nízký domek obložený imitací cihly mne zaujal především díky uměle vytvořenému jezírku přímo u domu. Líbí se mi zajímavé řešení propojení domu s vodou. V létě tam může být velice příjemně.

Architektka: Bungalov s valbovou střechou a oblouky do českých měst sice původem nepatří, ale  už natolik zdomácněl, že v některých obcích spoluvytváří charakter zástavby. Zde – v kontextu s okolím a díky hezké a pečlivě udržované zahradě – dům působí klidně a nenásilně a časem se harmonicky zapojí do zeleně.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 6

7. Autorka fotografie Alice Hanáková:zatáčce prudce klesající silnice jsem zahlédla nevšední dům trojúhelníkového půdorysu, který mne zaujal tak, že jsem na nejbližším možném místě zastavila a šla se na něj podívat. Víc z něj z ulice bohužel vidět není, nicméně myslím, že bude kaskádovitě sestupovat ze svahu a nabízet neuvěřitelné výhledy do údolí…

Architektka: Tento příklad dokazuje, že i členitý, obtížně využitelný pozemek ve svahu lze zastavět. Architekt se snažil jeho nevýhody proměnit ve výhodu. Tvar střechy nápaditě odráží sklon terénu,  přesahující nároží stavbu příjemně odlehčuje a dodává jí originální a dynamický vzhled.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 7

8. Autorka fotografie Lída A.: Vlastně nevím, co si o tomhle domě myslet. Bylo by asi zajímavé vědět, co vedlo tvůrce k tak nesourodému spojení dvou úplně jiných tvarů. Skoro jako by se tu potkávaly dvě alternativní reality. Je to taková architektonická schizofrenie. Ale také je tu znát snaha o určitý soulad, minimálně barevný. Zkrátka zajímavá věc :-)

Architektka: Příliš velká stavba na malém pozemku, evidentně nezapadá do okolního prostředí  (které zřejmě není příliš krásné) a nechce s ním komunikovat. Dům budí dojem, že v přízemí a v patře jsou garáže, sklady a podobně a bydlí se až v nejvyšším podlaží. Kompozice fasády i celé stavby  je velmi disharmonická.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 8

9. Autorka fotografie Miroslava Vlková: Sice normálně dostávám kopřivku, když vidím modrý dům, ovšem tenhle mě normálně nadchnul. Myslím, že by tuhle fotku měl vidět pan režisér Troška, třeba by ho inspirovala k natočení nějaké šmoulí pohádky nebo dalšího dílu ze série Slunce, seno… Bezvadné jsou ty bílé římsy nad okny, co vypadají jako zdvižené obočí, bez nich by to byla nuda, jen mám výhrady k té bílé plastové destičce pod okny, to už ji mohli také přetřít na modro.

Architektka: Pokus o autentickou rekonstrukci staršího stavení, včetně zachování kompozice a členění oken a zdobných prvků fasády, bohužel znehodnotil zcela nepochopitelný výběr barvy fasádního nátěru. Škoda, v méně avantgardním podání by byl výsledek snažení poměrně zdařilý.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 9

10. Autorka fotografie Šárka Šidáková: Jednoduchý dům, který sice ještě není hotový, už teď má ale vtip. Líbí se mi dvě kostky s francouzskými okny po stranách vystrčené do zahrady, je z toho cítit jakási vstřícnost, propojení s venkovním světem. Jen bych u nich asi volila světlejší barvu fasády. 

Architektka: Střízlivý dům, který  si  nehraje na architektonické veledílo za každou cenu, ale ve svém prostředí bude působit nenásilně a časem do něj dobře zapadne.

MŮJ DŮM AGENT: Dům číslo 10

* * *

Všem, kteří se do naší akce zapojili, děkujeme za příspěvky!

Zajímavé domy, které na svých cestách potkáte, nám samozřejmě můžete posílat dál, rádi je zařadíme do příští soutěže o předplatné časopisu MŮJ DŮM a jiné pěkné ceny.

Text: Veronika Mannová, Jitka Pálková, Autoři fotografií, Foto: Autoři

logo MessengerPoslat Messengerem