Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) spouští interaktivní výstavu URBANIA, která vtáhne návštěvníky do reality úředníků a městského plánování. Instalace ukazuje, v čem je důležité povolání zaměstnanců radnic a státní správy. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní. Od 16. ledna do 15. února 2020 se každý návštěvník výstavy stane na chvíli úředníkem a na vlastní kůži zjistí, na kterých principech stojí organická a udržitelná městská správa.

Výstavu připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) ve spolupráci s pražským magistrátem. Právě díky této spolupráci bylo možné sesbírat zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy a na jejich základě výstavu navrhnout.

Interaktivní výstava URBANIA„Při procházení strukturovaných rozhovorů jsme identifikovali osm základních principů, které, když jsou dodrženy, dovedou obvykle projekt do zdárného konce. Patří mezi ně například princip participace, tedy zapojení všech zúčastněných. Nebo princip komunikace, který zajišťuje, že všichni aktéři mají aktuální a správné informace,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR, s tím že rozhovory také jasně ukázaly, že pro správu města nejsou zásadní pouze peníze, ale stejně důležitou roli hraje přístup k práci a její kultura.

Instalace samotná je koncipována jako osm zastavení, z nichž každé představuje jeden z principů. Na prohlídky se vydá až osmičlenná skupina, jejíž účastníci projdou všechna zastavení a následně se zapojí do řízené debaty. Návštěva výstavy zabere kolem dvou hodin.

Projekt URBANIA vznikal bezmála rok. Za tu dobu proběhla řada rozhovorů i se zaměstnanci Magistrátu hl. města Prahy a IPR Praha, které projekt samozřejmě zohlednil také. „Mezi velmi zajímavá a zároveň důležitá zjištění patřilo to, že zaměstnanci samospráv jsou často v práci dlouho do noci, nezřídka o víkendech. Obvykle jde o velmi vzdělané a motivované lidi, které jejich práce baví. To je ale v rozporu s tím, jak jejich práci vnímá veřejnost,“ vysvětluje Adam Pajgrt z IPRu, kurátor výstavy.

Projekt se snaží právě tyto stereotypy negativního vnímání úředníků ze strany veřejnosti nabourat. „Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí,“ dodává Pajgrt.

Výstava URBANIA je v CAMPu pro veřejnost zdarma otevřena od 16. ledna do 15. února 2020 po předchozí registraci. Další informace a registrační formulář naleznete na webové stránce urbania-vystava.cz

logo MessengerPoslat Messengerem