Byl krásný májový den a my jsme se vydali do Centra vzorových domů v Nehvizdech u Prahy vyzkoušet, jak by se nám bydlelo v dalším z domů společnosti Canaba. Na několik hodin jsme osídlili vzorový dům Ideal, pečlivě jsme jej po všech stránkách prozkoumali a došli jsme k závěru, že je v mnoha ohledech opravdu ideální.

Díky chytře umístěným francouzským dveřím máte vše na dosah a můžete bez bariér komunikovat s vnitřním prostorem.Rodinný dům Ideal slibuje komfortní bydlení za rozumnou cenu pro čtyřčlennou rodinu. Vžili jsme se tedy do role mladých manželů se dvěma dětmi a vyzkoušeli jsme si, jak by vypadal každodenní provoz takové rodiny.

První dojem je vždy důležitý a již v tomto ohledu dům Ideal nezklamal. Má nadčasový vzhled v klasických tvarech s moderními prvky a skvělé je, že určitě zapadne v podstatě do jakékoliv stávající zástavby a nebude křičet do okolí jako některé novostavby. Zcela jistě bude důstojně reprezentovat svého majitele i za několik desetiletí.

Díky tomu, že dodavatel umožňuje zájemcům individuální úpravy, je možné pomocí menších změn, například na obkladu fasády, doplněním balkonů či zádveří získat milý a útulně působící dům s osobitou tváří.

Opravdu jsme ale byli překvapeni, když jsme vstoupili a dům si prohlédli. Nevěřili jsme, že uvnitř je tolik prostoru. Dům Ideal zvenku vypadá menší, než jaký komfort a prostor poskytuje uvnitř. Je to zejména díky použitému konstrukčnímu systému a také díky chytře navržené dispozici stavby.

Dům Ideal má čtvercový půdorys. Hodí se tak na téměř jakýkoliv pozemek a nezabere zbytečně moc místa. Čtvercový půdorys také umožňuje bez potíží stavbu orientovat ke světovým stranám, jak je potřeba.

Obývací pokoj s kuchyní dává každému možnost si zvolit oblíbené místo. Dočasný pán domu si pro četbu vybral strategické místo mezi jídelním koutem a kuchyní s výhledem ven.

Prostorný a světlý

Při vstupu do domu vás přivítá příjemná, světlá a prostorná hala se schodištěm, do které se pohodlně vejde i celá rodina, včetně kočárku. Z haly je přístup na pohotovostní toaletu, což je velice praktické. Nachází se zde i hobby místnost, kterou lze využít jako pracovnu nebo hostinský pokoj. Pod schodištěm je navíc ještě uzavřený úložný prostor na kočárky, sportovní náčiní nebo úklidové prostředky.

Obývací pokoj je komfortní a prostorný. Vysoká okna pustí do interiéru dostatek světla, ale nejsou tak velká, aby bylo narušeno soukromí. Je to příjemný prostor pro každodenní život.

Hlavní obývací prostor je spojen s kuchyní do tvaru L. Celé přízemí je díky této dispozici vzdušné a čtvery francouzské dveře místnosti bohatě prosvětlují a poskytují příjemný kontakt s okolím domu. Z kuchyně je tak pohodlně přístupné venkovní posezení. Do komfortní jídelny se díky propojení s obývacím pokojem vejde i opravdu velký jídelní stůl. Příjemně nás překvapilo, že francouzské dveře jsou velké přesně tak, aby plnily svou funkci a přitom příliš nepřitahovaly pohledy sousedů a daly se také jednoduše zastínit.

Kuchyně není ani stísněná, ani příliš velká. Vše je při ruce a přitom se sem vejde všechno potřebné vybavení. Zaujalo nás umístění stolku, který jsme pojmenovali „kuchařské operační stanoviště“.

Pohodlné soukromí

Schodiště z haly do patra je funkční a nenárokuje si příliš prostoru ani pozornosti. V patře je z galerie přístup do pěti místností, které se dají využít různým způsobem jako ložnice, dětské pokoje nebo pracovna, v závislosti na velikosti rodiny. Dokázali bychom si zde představit i rodinu s více než dvěma dětmi.

Rozměry samotných pokojů nás opravdu ohromily, a to plochou i výškou. Díky částečně zkoseným stropům působí zajímavě členitě a zároveň útulně. Prostornou a vzdušnou koupelnu bychom si zařídili trochu jinak, než je ve vzorovém domě připraveno, ale to je opravdu detail, který se dá individuálně snadno vyřešit. Nadchla nás samostatně umístěná šatna bez přístupu slunečního světla, což je pro skladování oblečení důležité.

Hlavní ložnice nás nadchla velikostí. Stejně jako v ostatních pokojích v patře je i zde částečně šikmý strop, který velký prostor zútulňuje. Díky šatně na chodbě není nutné zahltit prostor nábytkem.

Stropem galerie vede přístup na půdičku, která nabízí další skladovací prostory. Celé horní podlaží tvoří přirozeně oddělenou soukromou část pro rodinu. Pokud je v přízemí hostinský pokoj nebo se dospělým trochu protáhne večer s přáteli, nahoře je zajištěn klid a soukromí.

Místnost určená pro koupelnu je dostatečně velká, aby se dala zařídit vanou i sprchovým koutem. Ještě zbývá dostatek místa na umyvadlo, WC a případně i bidet.

Díky všem popsaným benefitům jsme se s domem loučili s přesvědčením, že Ideal splňuje poměr ceny (2 649 000 Kč na klíč včetně DPH) a užitné hodnoty na jedničku.

Text: Kristýna Lišková, Foto: Lukáš Hausenblas

logo MessengerPoslat Messengerem