Vítězný snímek soutěže architektonické fotografie Arcaid Images Architectural Photography Award  2015 ukazuje život na kolejích ve švýcarském městečku Écublens. Architekturu v jejím praktickém využití najdeme i na většině ostatních finálových snímků. Loňský ročník soutěže dokumentuje, že letitý trend, v němž byla architektura zachycována ve své čisté monumentální podobě, se mění.

Podle zakladatelů soutěže AIAPA získává většina lidí zkušenost s architekturou prostřednictvím fotografií. Oceňují tedy především fotografy, kteří dokáží srozumitelně a pochopitelně převádět sofistikovanost trojrozměrné práce do dvou dimenzí a zprostředkovávat charakter, detail a prostředí konkrétních projektů, stejně tak jako jejich atmosféru.

„U budov, které fotím, chci zachytit život,“ říká Fernando Guerra. „K tomu potřebujete být spíš fotoreportérem než jen technikem, který chce zachytit fasády domů.“ (Fernando Guerra / OTO Arquitectos)

„Nejdůležitější pro nás byl koncept a atmosféra snímku, to, jak jeho autor místo vnímal a nakolik kreativně a inspirativně jej dokázal zobrazit,“ říkají členové poroty barcelonští architekti Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: Exteriér, Interiér, Duch místa a Praktické využití budov. Porota podle zadání posuzovala, nakolik srozumitelně a pochopitelně se autorům fotografií podařilo převést sofistikovanost architektury do dvou rozměrů. (Tan Lingfrei / Public Housing Development: Yick Cheong Building)

„Byla to zábava,“ dodává Katy Harris z londýnského architektonického studia Foster+Partners. „A výborná příležitost prohlédnout si skvělé fotografie velmi známých i velmi neobvyklých míst.“

Hlavním vítězem byl na světovém festivalu architektury (World Architecture Festival) v Singapuru vyhlášen Fernando Guerra se snímkem studentské koleje EPFL Quartier Nord ve švýcarském Ecublens studia Richter Dahl Rocha & Associés, který byl přihlášen do kategorie Praktické využití budov. Kromě možnosti prezentovat své práce na výstavách a v tisku získal částku 3.000 dolarů.

Porota soutěže Arcaid Images Architectural Photography Awards vybrala do finále dvacet fotografií budov z celého světa, včetně Long Museum West Bund v Šanghaji. (Su Shenliang / Atelier Deshaus)

Dvacet finálových snímků, včetně vítězné fotografie, si budou moci zájemci prohlédnout od 5. února do 25. března 2016 na výstavě Building Images v prostorách londýnského kulturního centra Sto Werkstatt zaměřeného na architekturu a design. 

Text: Veronika Mannová, Foto: www.arcaidawards.com

logo MessengerPoslat Messengerem