Jedenáctý ročník sochařské výstavy Umění ve městě pořádaný Statutárním městem České Budějovice a Flera Gallery se letos rozroste do dalších jihočeských měst a na neobvyklá místa. „Je krásné, že letos za sochami můžete myšlenkově i skutečně plout po proudu Vltavy, vystoupat na vrchol Kleti nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ uvádí iniciátor výstavy a sochař Michal Trpák. Kromě Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí zažijí návštěvníci sochy i na Lipně, v Černé v Pošumaví, v Temelíně, Týně nad Vltavou nebo na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

„Kdo raději stoupá k výšinám, ať se vydá na Kleť, nejvyšší místo Jihočeského kraje, kde potká “Sběratele zážitků” od Ondreje 4. Zimky. Kolem Hluboké si užijete přímo tour de art. Michal Trpák zavěsí své sochy nad cyklostezku nedaleko zámku, Šnek sochaře Hurdy se pomalu povleče přístavem v centru města. Na Kapku a Nohy narazíte v Loveckém zámku Ohrada a další úžasné objekty najdete u Munického rybníku nebo kolem Jízdárny Alšovy jihočeské galerie,“ vyjmenovává Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce.

Jedenáctý ročník sochařské výstavy Umění ve městě pořádaný Statutárním městem České Budějovice a Flera Gallery se letos rozroste do dalších jihočeských měst a na neobvyklá místa.

Velkou výjimečností letošního ročníku bude multimediální instalace Velký noční hlídač od Milana Caise, známého člena kapely Tata Bojs a výtvarníka, jehož Velký noční hlídač rozzáří chladící věže temelínské elektrárny den před vernisáží 6. 6. od 21:30. „Bude to silná video performance, která probudí k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině,” odhaluje Trpák. Instalace bude na Temelíně svítit pouze dva dny, a to 6.-7.6.

Druhý den 7. 6. proběhne od 17:00 vernisáž autorské výstavy Milana Caise v Galerii Mariánská a následně v 18:00 hlavní vernisáž celého festivalu na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. s kapelou Vees. Na to pak od 20:30 hod. naváže koncert kapely Tata Bojs, čímž se završí vernisážový večer. Koncert bude pro všechny zdarma, stejně jako celý festival.

Fotografie z instalace, autor: Lukáš Rais (Zdroj: Flera Gallery)

Kromě soch a instalace na temelínských věžích představí festival i 2D umění ve veřejném prostoru. Krajka Diany Winklerové ozdobí budějovické Senovážné náměstí, práci Jaromíra 99 nepřehlédnete na Galerii 1 a trvalá prostorová malba vznikne na Lipně od mezinárodně uznávaného výtvarníka Jana Kalába, který kdysi začínal s grafity. Celkem výstava uvede na 31 nejzajímavějších současných výtvarníků z Čech, Slovenska, Rakouska, Francie a jejich 45 různých výtvarných instalací. 

Známé cesty s novými příběhy

Výstava Umění ve městě byla jednou z prvních svého druhu v České republice. Za deset let trvání inspirovala ke vzniku podobných projektů v Praze, Trutnově, Kroměříži, Plzni a dalších městech. „Město každoročně obohacuje o novou energii a příběhy, do zažitého prostoru vnáší rozptýlení, zamyšlení, hravost a humor,“ vysvětluje své motivy pro uspořádání akce Michal Trpák. Sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na budějovické Lannově třídě potkat dodnes.

VERNISÁŽE V JEDNOTLIVÝCH MĚSTECH:

• Veselí nad Lužnicí - 31.5.2018 v 18:00 hod.
• Černá v Pošumaví - 1.6.2018 v 19:30 hod.
• Lipno - 2.6.2018 v 18:00 hod.
• Temelín - 6.6. ve 21:30 video performance Velký noční hlídač, autor Milan Cais
• České Budějovice - 7.6.2018 v 17:00 Galerie Mariánská, v 18:00 náměstí
P. Otakara II., koncert Tata Bojs od 20:30
• Týn nad Vltavou a zámek Mitrowicz - 10.6.2018 ve 14:00 hod.

Více informací o instalacích, umělcích a programu najdete na Umenivemeste.cz.

Zdroj: Flera Gallery

logo MessengerPoslat Messengerem