Čistý ráj, tak by se dal přeložit název designového hotelu a prázdninového resortu Puradies, který leží na jedinečném místě v alpském středisku Leogang na jih od Salcburku. Jeho majitelům se podařilo spojit desetiletí tradic s modernou, a to v pojetí životního stylu, ale také v unikátním designu.

Michael Madreiter, spolumajitel tohoto designového komplexu, byl více než 15 let špičkovým krizovým manažerem a pracoval pro přední světové konzultantské firmy.Michael Madreiter, spolumajitel tohoto designového komplexu, byl více než 15 let špičkovým krizovým manažerem a pracoval pro přední světové konzultantské firmy. Hovořil s námi o tom, co změnilo jeho život a jak vznikal tento specifický projekt.

Co vás vedlo k tomu vyměnit takovou kariéru za klid Leogangu?

Bylo to v období, kdy jsem nalétal více než 70 letů za rok a strávil třeba až 200 nocí z roku po různých hotelech. Prostě jsem si řekl, že už toho bylo dost. V hotelech jsem se necítil dobře, hledal jsem jiné druhy ubytování, kde bych mohl být déle, cítit se tam víc jako doma, mít kam zvát přátele, vařit… U mě navíc návrat do Leogangu nebyl jen touhou po klidu, byla to i touha po novém projektu... Není pro mě nic zajímavějšího než vytváření nových věcí, sledování, jak se vyvíjejí, jak něco roste...

V případě hotelu Puradies se vám opravdu podařilo něco skutečně velkého – postavili jste velice náročný komplex za pouhých sedm měsíců. Jeho základem je ale vlastně malý tradiční hotel, který vaše rodina vedla po dlouhá desetiletí...

Naše rodina byla v Leogangu jednou z prvních, která začala hotelový byznys. Bylo to v 50. letech. V 60. letech jsme se stali prvním hotelem s koupelnami v pokojích. V 70. letech jsme disponovali 25 pokoji, 60 postelemi a nabízeli plnou penzi. Měli jsme úspěch, a tak rodiče nic neměnili. Hotel byl výjimečný a naše podnikání mělo ještě podporu zisků z lanovkové společnosti, kterou spoluzaložil náš dědeček.

Magnetem pro návštěvníky nového hotelu se stal bar. Jeho dynamickou podobu tvoří masivní komponenty z dubového dřeva. Za něj získal resort prestižní ocenění  v soutěži iF DESIGN AWARD 2016

Proč jste se tedy rozhodli ke změně?

Stárli hosté a s nimi zastarala i naše nabídka. Bylo důležité něco udělat, změnit – museli jsme udělat rozhodnutí, zda to nechat tak, či expandovat. Rozhodli jsme se nechat hotel, ale přidat luxusní chatky – tzv. challety s vlastní kuchyní, saunami, velkým společným prostorem, jednou luxusní chatkou pro oslavy, firemní akce, nejrůznější workshopy. Postupně jsme jich postavili 14. V roce 2015 nás ale čekalo další těžké rozhodnutí: lidi, kteří jezdili do challetů, měli mnohem větší nároky než ti z hotelu. Takže jsme měli dvě na sobě nezávislé značky: luxusní chaty a hotel. Lidé z obou se ale setkávali v restauraci, která najednou nevyhovovala kapacitou a pojetím… Museli jsme proto postavit hotel, který by se vyrovnal úrovni chat.

Challet apartmány nabízejí naprosté soukromí, za okny je jen volná krajina a ryzí příroda. Vysoké stropy s odhaleným krovem jim dodávají impozantní ráz

Pro takovou klientelu máte ovšem nejedno lákadlo…

Nacházíme se na jednom z nejslunečnějších míst v Leogangu, je odtud blízko na lanovku, nejsou tu žádní sousedé, místo je naprosto klidné a navíc tady máme obrovský prostor pro různé aktivity od sportu, workshopů až po běhání dětí, na které se chceme také zaměřit.

Prostor, který máte, je skutečně velkorysý. Stejně je ale pojednaný i samotný nový hotel. Ten byl otevřený v prosinci 2016, postavili jste ho s předními architekty za pouhých 7 měsíců a náklady na něj musely být nezměrné…

Použili jsme kvalitní přírodní materiály, jako je dub nebo přírodní kámen, celý hotel působí velice vzdušně, je prosklený, jako by navazoval na okolní přírodu. Jen bar, kterému dominují velké masivy dubu, vyšel na půl milionu eur. Měl jsem štěstí, že jsem byl v oboru známý a dostal jsem tak velkou půjčku od bank, což je v Rakousku čím dál větší problém. V našem případě se jednalo o 16 milionů eur. Zároveň jsem ale ušetřil na konzultantovi za tvorbu byznys plánu, který obvykle stojí velké peníze. Ten jsem si dokázal stanovit sám. Při stavbě hotelu jsme zaměstnali na 60 firem, převážně z regionu. Snažím se s ním žít v souladu a dávat zdejším lidem práci.

Sauna s panoramatickým výhledem do krajiny si v ničem nezadá s pravou finskou

Ekologie na prvním místě

Luxusní chaty (challety) tvoří opticky dohromady jakousi malinkou vesnici. Jsou postavené ze dřeva z okolních lesů, střechy mají z dřevěných šindelů. Topení a ohřev vody zajišťuje elektrárna v Leogangu, kterou hotel spoluvlastní a v níž se využívá ekologické palivo ve formě dřevních štěpek.

Celý resort Puradies je maximálně ekologický, suroviny na vaření pochází z vlastní staré farmy. Je členem Green chefs, což je asociace hotelů, restaurací a kuchařů, kteří se soustřeďují na to, aby se neplýtvalo jídlem, aby food management byl maximálně efektivní a aby se vařilo zdravě a ekologicky.

A myslíte tady i na děti. Už dnes v restauraci nabízíte speciální dětská menu, všude jsou dětské sedačky, za hotelem je krásné dřevěné hřiště. Dnes se stáváte vyhlášeným designovým a wellness hotelem, chcete se zaměřit i na rodiny?

Designový hotel často znamená, že děti tam právě rádi nevidí. U nás s nimi ale počítáme. V hotelu pro ně máme prostornou hernu, ve které se zabaví malé i starší děti. Protože máme skutečně velké prostory kolem hotelu, kousek od něj je malá zoologická zahrada a obora…

Luxusní challety jsou vybaveny vlastní saunou a kuchyní. Obklopují je obrovské pozemky, takže je tady naprostý klid, prostor pro procházky apod.

Plány máte velké, kdy budete zcela spokojený? Získali jste cenu v soutěži iF DESIGN AWARD 2016 v kategorii Interior Space and Exhibition Design za svůj Freiraum Multifunctual Bar. Je to ta pomyslná špička a odměna za skvěle odvedenou práci?

Pro mě má největší kouzlo vymyslet projekt, splnit plán a sladit to všechno s lidmi, kteří chceme, aby k nám jezdili. Jen s dobrým a kvalitním byznysem se nám podaří rozjet další věci, a to je cíl.

O hotelu

Resort a hotel Puradies****S v rakouském Leogangu tvoří zrekonstruovaná historická budova původního hotelu, dvě nové stylové hotelové budovy a 14 luxusních challetů. Všechny pokoje a chaty jsou v moderním alpském stylu a mají výhled na hory. Chaty mají navíc kuchyni, kachlová kamna, saunu, infračervenou kabinu a terasu. Wellness zahrnuje 4 panoramatické sauny, masážní sprchy, infračervené kabiny, nechybí nejrůznější masáže a služby beauty salonu. Pro děti je k dispozici velká herna a venku stylové dětské hřiště.

Text: Zuzana Rybářová, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem