Rezidence Hog Pen Creek byla navržena pro pár, který se rozhodl na důchod vrátit ke svým texaským kořenům. Manželé si přáli, aby byl dům propojený s venkovním prostorem, aby zohledňoval sportovní založení partnera, který se účastní triatlonových závodů v soutěži Ironman, a také zahrnoval oddělené pracovny.

Dům na jezeře Austin je jedním z deseti, které ocenila porota v soutěži o ceny Amerického institutu architektů (AIA Housing Awards), v níž vybírá nejlepší rezidenční projekty uplynulého roku. V případě domu na jezeře Austin ocenila celkový charakter stavby i množství pěkných detailů, především ale důraz na inspiraci vodou a přírodou.

Dřevo z vyvráceného stromu se designéři rozhodli využít k vytvoření mnoha různých dřevěných prvků v domě. Foto: Casey Dunn


Porota ocenila celkový charakter stavby i množství pěkných detailů, především ale důraz na inspiraci vodou a přírodou. Foto: Casey DunnPropojení s exteriéry bylo realizováno na několika úrovních.

Začíná už otevřeným parkovištěm nad domem. Tady poprvé vkročíte na dřevěný chodník evokující dřevěné molo, který jako páteř prochází celým domem a propojuje jednotlivé prvky projektu. Od parkoviště na nejvyšší úrovni domu doputujete po chodníku až dolů k besídce na jezeře Austin.

Po cestě minete venkovní obývací prostor, který slouží jako hlavní vchod do domu. Tato dvoupatrová veranda uzavírá jižní část domu a využívá vánek proudící od jezera. Krb umožňuje majitelům užívat tento prostor celý rok. Také severní část domu uzavírá veranda, která je stíněná a chráněná proti hmyzu. Připomíná hnízdo postavené v hájku mezi duby a ořešáky, jejichž majestátnost vyniká také díky tomu, že se prostor otevírá přes dvě podlaží.

Celý článek s dalšími fotografiemi a informacemi o domě

najdete na našem sesterském webu Dumabyt.cz


Text: Veronika Mannová, Foto: Casey Dunn

logo MessengerPoslat Messengerem