Mnoho lidí po vzoru slavných propadlo amatérskému sommeliérství. Důvodem ke sklence vína tak už není jen potřeba zvednout si náladu. Víno se degustuje, o vínu se hovoří a čte, za vínem se i cestuje… Rozumět vínu a mít doma v zásobě pár lahví z vyhlášeného vinařství je zkrátka moderní.

Sklípek v kuchyni

Kombinovaná chladnička Liebherr SBSes 7165, 4 chladicí okruhy, 3 zóny biofresh, mraznička a vinotéka s objemem 146 l, cena 171 999 Kč, www.mctree.czKdo chce mít doma k dispozici větší množství lahví s kvalitním vínem, musí pro jejich uložení vytvořit vhodné podmínky. Víno by mělo být skladované tak, aby přirozeně zrálo a uchovalo si své vlastnosti. Ideální je klasický sklípek, ve kterém je po celý rok konstantní teplota. Ten má ale k dispozici jen málokdo. Proto se v domácnostech vedle chladniček zabydlují vinotéky, ve kterých je možné nastavit vhodnou teplotu pro konkrétní druh nápoje.

V nabídce jsou velkokapacitní typy i docela malé modely na 10 i méně lahví. Jednodušší a menší vinotéky mají jeden teplotní okruh, takže lze v celém prostoru nastavit pouze stejnou teplotu (většinou od 5 do 20 °C).

Sofistikovanější typy disponují více oddělenými zónami, které umožňují vytvořit v každé části optimální prostředí pro konkrétní druh vína nebo jiného nápoje. Stejně jako u chladniček jsou v nabídce vestavné i volně stojící modely.

Vybrat tu správnou

Vinotéka AEG Mastery SWB 63001DG, kapacita 20 lahví, cena 17 990 Kč, www.electrocz.comPřed pořízením vinotéky je třeba si ujasnit množství vína, které chcete mít trvale k dispozici, jaký druh preferujete, zda budete využívat spotřebič také na jiné druhy nápojů i jak vysoké jsou vaše nároky na kvalitu uložení. Vedle počtu teplotních zón disponují nákladnější typy automatickou regulací vlhkosti, která zajistí, aby se víno neodpařovalo a v jeho okolí se netvořily plísně.

Před působením světla chrání víno za skleněnými dvířky UV filtr. I když je většina modelů vybavená světlem, mělo by se používat jen na nezbytně nutnou dobu a rozhodně by nemělo sloužit jako zdroj intimního osvětlení.

Skutečně hýčkané víno je uložené na výsuvných poličkách, díky kterým se lahve při výběru nemusí zbytečně přerovnávat. Před nežádoucím pohybem chrání víno i systém zajišťující provoz spotřebiče bez vibrací.

Text: Libuše Lhotská, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem