Předvánoční úklid již nebude stresující nutností, pokud uklidíte svůj domov jednou důkladně! Celý trik spočívá v tom, že všechny věci ve vašem domově vytřídíte s náležitou pečlivostí (i kdyby vám to mělo zabrat několik dní) a zpět do skříní a zásuvek uložíte jen ty, které opravdu potřebujete.

Inspiraci, jak uklidit svůj domov, hledejte v bestseleru Zázračný úklid od Marie Kondo, nakladatel Knižní klub, cena 209 Kč, www.bux.cz1. Změňte strategii

Většinou uklízíme tak, že postupujeme z jedné místnosti do druhé, přičemž v každé uklidíme jen to, co nás zrovna uhodí do očí. Máme tendence přenášet věci z místa na místo. Pokud chcete opravdový pořádek, začněte s úklidem podle kategorií.

2. Určete kategorie

Projděte se bytem a sepište kategorie věcí, které doma máte. První a největší bude oblečení následované knihami a kosmetikou… Oblečení můžete rozdělit dál na podkategorie – spodní prádlo a ponožky, svršky, kalhoty a sukně, věci, co patří na ramínko, boty, kabelky a doplňky…

Tip! Nezapomeňte se vyzbrojit dostatkem pytlů na všechno, co budete vyhazovat.

Proč byste doma měli chodit v něčem, co vám nikdy neslušelo nebo v čem se necítíte pohodlně? Nehledě na to, že váš partner si nezaslouží vidět vás ve vytahaném nebo sepraném tričku, které používáte jako pyžamo. A že jste právě singl? O to víc si sebe važte a kupte si slušivé pyžámko nebo noční košili.

3. Začněte v šatní skříni

Prvním a důležitým krokem je shromáždit všechno oblečení na jednom místě. I když si myslíte, že na hromadě je opravdu všechno, zamyslete se a projděte byt či dům znovu, zda někde přece jen není ukryto další oblečení.

4. Pozvěte kamarádku

Pokud víte, že se neumíte s věcmi loučit, povolejte k třídění věcí kamarádku, která každý kousek vašeho šatníku zhodnotí kritickým okem.

Pokud víte, že se neumíte s věcmi loučit, povolejte k třídění věcí kamarádku, která každý kousek vašeho šatníku zhodnotí kritickým okem.

Prvním a důležitým krokem je shromáždit všechno oblečení na jednom místě.5. Nedegradujte oblečení

Proč byste doma měli chodit v něčem, co vám nikdy neslušelo nebo v čem se necítíte pohodlně? Nehledě na to, že váš partner si nezaslouží vidět vás ve vytahaném nebo sepraném tričku, které používáte jako pyžamo. A že jste právě singl? O to víc si sebe važte a kupte si slušivé pyžámko nebo noční košili.

6. Vyhazujte hned

Pokud už jste se rozhodli, že se něčeho chcete zbavit, ihned s tím do pytle, který nejlépe ještě ten den odneste do popelnice.Pokud už jste se rozhodli, že se něčeho chcete zbavit, ihned s tím do pytle, který nejlépe ještě ten den odneste do popelnice. Pokud to totiž neuděláte hned a kolem hromady věcí na vyhození několikrát projdete, na 99 % z ní něco poputuje zpátky do skříně. Tudy cesta opravdu nevede!

7. Neskladujte sezonní oblečení

Většinou uklízíme tak, že postupujeme z jedné místnosti do druhé, přičemž v každé uklidíme jen to, co nás zrovna uhodí do očí. Máme tendence přenášet věci z místa na místo. Pokud chcete opravdový pořádek, začněte s úklidem podle kategorií.Dvakrát za rok, nejčastěji v červnu a říjnu, uskladňujeme nebo naopak vybalujeme sezonní oblečení. Často se k vybalení zimního oblečení dostaneme až v listopadu a mezitím si koupíme další dva svetry podobné těm, které už máme, jen jsme na ně zapomněli. Nechávejte všechno oblečení po ruce bez ohledu na roční období. Vždyť kdo říká, že letní šatičky nejdou zkombinovat se svetrem a teplými punčocháči?

8. Co ukrývá knihovna?

Jakmile skončíte s tříděním a ukládáním oblečení, dejte si den volna a pokračujte s knihami, fotkami, dokumenty a dalšími papírovými záležitostmi. Knihy rozdělte podle žánru a vytřiďte časopisy. Nejčastějším argumentem, proč knihu nevyhodit, je přesvědčení, že si ji někdy přečtete. Pamatujte, že někdy znamená nikdy! Důležité dokumenty (nebo klidně i recepty) naskenujte a zálohujte, všech ostatních „papírů“ se zbavte pomocí skartovačky. Fotografie dosud uložené v krabici roztřiďte do alb.

Jakmile skončíte s tříděním a ukládáním oblečení, dejte si den volna a pokračujte s knihami, fotkami, dokumenty a dalšími papírovými záležitostmi. Knihy rozdělte podle žánru a vytřiďte časopisy.

9. A hurá do koupelny!

Zbývá vám už jen koupelna a kuchyň. Všechnu prošlou a nepoužívanou kosmetiku vyhoďte. Věty typu „Tak já si ten krém, který mi nevyhovuje, nechám na nohy“ si zakažte! Neskladujte vzorky, rovnou je vyzkoušejte. Na kosmetiku si vyhraďte ideálně jednu poličku nebo zásuvku a ve chvíli, kdy se vám tam už nic dalšího nevejde, nekompromisně vyhazujte.

Všechnu prošlou a nepoužívanou kosmetiku vyhoďte.

10. Pokračujeme v kuchyni

Také v kuchyni projděte veškeré zásoby potravin, rozbité nebo nepoužívané nádobí a spotřebiče vyhoďte, stejně je už nikdy nepoužijete a ani je nikdo neopraví. Stejný proces čeká i na hračky. Vaše dítě nepotřebuje mít doma hračkářství, ale milující a laskavé rodiče.

11. Chytrá řešení nejsou chytrá

Pokud si myslíte, že čím víc úložných řešení, krabic a boxů si pořídíte, bude váš byt vždy uklizený, mýlíte se! Nepolevujte, třiďte a hlavně vyhazujte. Nechte svůj domov dýchat.

Máte vyklizeno, je na čase zapojit drahou polovičku, případně ostatní členy rodiny.12. Povolejte rodinu

Máte vyklizeno, je na čase zapojit drahou polovičku, případně ostatní členy rodiny. Nakupte čisticí prostředky, rozdejte úkoly a vrhněte se do závěrečné fáze úklidu. Muže poproste, aby se ujali sundávání a věšení záclon, vysávání a nezapomeňte chválit a zase chválit.

13. Udržení pořádku

Na spolehlivé fungování domácnosti by se měl podílet každý člen rodiny. Sepište každému jeho úkoly a trvejte na jejich dodržování. Nezapomeňte opět chválit a odměňovat!

14. Uklízejte ihned

Umyté nádobí hned vyndejte z myčky, případně z odkapávače a ukliďte ho tam, kam patří (ideální úkol pro děti, jen pozor, aby do horních skříněk nemuseli lézt na židli). Vyprané a usušené prádlo neskladujte, ale hned vyžehlete a složené uložte do skříní.

Mini aroma difuzér na provonění šatní skříně či prádelníku, vyrábí Chando, v ceně náplň o objemu 10 ml, www.bytove-parfemy.cz

Text: Edita Erbsová, Foto: Archiv, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem