Myslíte si, že už nejde do interiéru vymyslet nic nového? Ale jde, a stále je toho mnoho, co nám může usnadnit každodenní provoz domácnosti.

Zajímavé nápady zejména do malých prostor byly k vidění na expozici Inspirace pro bydlení, která se konala v rámci veletrhu For Interior v říjnu 2020. Pro zakázkovou výrobu nábytku je připravila designérka Iva Bastlová se svým týmem a profesionály na kování ze společností Blum.

1. Hodit by se vám mohly například integrované sušáky v koupelnové skříňce. Ty jednoduše nahradí klasický sušák a pomohou s dosušením vlhkého prádla. Nejde o žádné speciální kování. Vtip je pouze ve kvalitním výsuvu doplněném o aretaci. Místo klasické desky je mezi výsuvným kováním řada relingů (tyček) v dostatečném rozestupu. K zasunutí stačí zvednout páčku z boku, čímž se „odaretuje“ a sušák se jednoduše zasune zpět do skříňky. Tato vychytávka zabere ve skříňce minimální prostor a problém, kam uložit sušák, je zcela vyřešen.

2. Druhým užitečným pomocníkem je výsuvný schůdek Space step, pod nímž se skrývá plnohodnotný úložný prostor. Stačí se dvířek dotknout nohou a rukou povytáhnout schůdek, který je stabilní a má velkou nosnost. Ten pak pomůže s dosahem do horních skříněk. Když se Space step použije v předsíni, může sloužit i jako nižší sedátko pro malé děti při obouvání.

Užitečným pomocníkem je i výsuvný schůdek Space step, pod nímž se skrývá plnohodnotný úložný prostor

3. Potřebujete nástěnku a nemáte na ni prostor? Nevadí, protože je možné mít dvířka nábytku (šatní skříně, knihovny apod.) z magnetického kovolaminátu Homapal, který lze fixou popisovat, jednoduše stírat a hlavně na něj lze dát magnety. Ty pak mohou sloužit na přichycení různých dokumentů, obrázků a nápisů nebo jen jako plocha na umístění dekorativních magnetů. Magnetické kovolamináty se vyrábí v různých odstínech a dokonce existuje přetíratelná varianta, kterou sladíte materiál k ostatnímu vybavení.

Potřebujete nástěnku a nemáte na ni prostor? Nevadí, protože je možné mít dvířka nábytku (šatní skříně, knihovny apod.) z magnetického kovolaminátu Homapal, který lze fixou popisovat, jednoduše stírat a hlavně na něj lze dát magnety

4. Vadí vám zavěšení klíčů na háčky, které rozhodně nedekorují většinou malé a přeplněné předsíně? Nechte si vyrobit předsíňovou stěnu se zrcadlem, za kterým se skrývá mělká skříňka doplněná o háčky na klíče. Sem přehledně uložíte klíče všech členů domácnosti i další drobnosti, jako je deštník, vodítko na psa apod. Skříňka zabere minimum prostoru a přitom vyřeší častý problém s hledáním klíčů. Dvířka se otevírají jednoduše – zrcadlo na desce má malý přesah oproti korpusu.

Předsíňová stěna se zrcadlem, za kterým se skrývá mělká skříňka doplněná o háčky na klíče

5. Jestliže je vaše náctiletá ratolest velmi hlučná, a pokud navíc ještě hraje na hudební nástroj, budou se vám hodit akustické panely, které pomohou s odhlučněním místnosti, a navíc zlepší i akustiku ve studentském pokoji. Nemusí se jednat o nevzhledné, barevně neutrální nebo nudné prvky, které znáte z nahrávacích studií. Akustické panely lze vyrobit na míru. Dodává je například český výrobce Hon. Je možné mít různé tvary, velikosti a hlavně různé barevné provedení. Výběr potahových látek je opravdu velmi široký, a tak je lze sladit s jakýmkoli barevným provedením pokoje.

Akustické panely pomohou s odhlučněním místnosti, a navíc zlepší i akustiku ve studentském pokoji

Více informací a krátké video s těmito zajímavostmi z expozice najdete na www.inspirace-pro-bydleni.cz.

Text: Markéta Klocová
Foto: Michal Protivanský

logo MessengerPoslat Messengerem