Současní architekti a designéři staví na čelní místo svých návrhů estetiku a funkčnost, promyšlené a uvolněné využití prostoru, jasné a čisté linie. Hlavním kritériem je zajištění celkové pohody a zdraví lidí, kteří interiér užívají. Do moderních architektonických projektů plně vstoupila také příroda.

Jaký je zájem o akvária do rodinných domů a co je nutné zvážit při jejich koupi? Je nesporné, že akvárium může být pěkným designovým prvkem, bytovým doplňkem. Současný trend v interiérové akvaristice znamená moderní akvárium bez viditelných technologií a s minimálními nároky na údržbu. Filtrační technika, jako je vnější filtr, propojovací hadice, kabely, vzduchování a další výbava, jsou zabudovány ve skříňce pod akváriem, takže nijak nenarušují vzhled obytného prostoru. Výhodou je také snadný přístup.

Nabídka trhu je velmi široká: od malých akvarijních setů pro začátečníky po profesionální akvária renomovaných značek s rozsáhlou výbavou. Moderní a úsporné LED osvětlení vestavěné do krytu akvária efektivně osvětluje vodní svět, podporuje růst rostlin a poskytuje ideální světlo živočichům. 

Současní architekti a designéři staví na čelní místo svých návrhů estetiku a funkčnost, promyšlené a uvolněné využití prostoru, jasné a čisté linie. Hlavním kritériem je zajištění celkové pohody a zdraví lidí, kteří interiér užívají. Do moderních architektonických projektů plně vstoupila také příroda. (Zdroj: Oase Living Water)

Zakládáte-li nové akvárium, musíte zvážit několik otázek. Především velikost akvária: čím větší, tím lepší – větší akvárium zajistí lepší životní podmínky pro živočichy a vodní rostliny. Zachování biologické rovnováhy v akváriu je v tomto případě mnohem jednodušší. Další otázkou je pečlivý výběr ryb do akvária. Zde je k dispozici obecné pravidlo, že na jeden centimetr délky ryby by měly být plánovány dva litry vody.

Při výběru velikosti akvária a jeho živých obyvatel a rostlin se vždy poraďte s autorizovaným prodejcem. Fungující přirozené prostředí se zdravými živočichy, které vám přinese trvalé uspokojení, se může vyvinout pouze tehdy, pokud jsou optimálně nastaveny všechny faktory. To znamená, že v akváriu bude vytvořena biologická rovnováha.

Dalším důležitým kritériem je umístění akvária. Mějte na paměti, že naplněné osazené akvárium s sebou přináší zatížení podlahy, které nesmí být podhodnoceno. Proto je podstatným faktorem celková hmotnost akvária. Hmotnost vody (v kg) v akváriu se vypočítá podle následujícího vzorce: výška x šířka x hloubka (v cm)/1000. Kromě hmotnosti skleněného akvária a objemu vody musíte vzít v úvahu také vybavení nádrže a použitou techniku, jako jsou akvarijní vnější nebo vnitřní filtry, osvětlení a UV lampy.

Panoramatické mořské akvárium s připraveným zázemím pro filtrační systém a další technologie nabízí skvělý zážitek pro celou rodinu a je středem zájmu každé návštěvy. (Zdroj: Oase Living Water)

Při volbě vhodného místa pro akvárium je důležité zvolit takový prostor, kde bude zamezeno přímému slunečnímu svitu (ten podporuje růst řas v akváriu). Platí také, že čím méně vibrací a rozruchů v důsledku otevírání dveří a chození okolo, tím lépe. Roh pokoje, kde můžete efektivně a nerušeně pozorovat podvodní svět, je tedy to nejlepší místo. Podobně byste se měli vyhnout blízkosti tepelných zdrojů, což zamezí vystavení akvária změnám teploty. Důležité je zajistit, aby bylo v pokoji k dispozici dostatečné množství zdrojů energie a dostatek místa pro čištění a výměnu vody.

Odborná poradkyně: Jitka Vašáková, Naše zahrady, www.nasezahrady.cz

Text: Vlastimil Růžička, Foto: OASE Living Water 

logo MessengerPoslat Messengerem