Rozkládací pohovky, které mohou současně po nějaký čas plnit funkci lůžka, jsou považovány za flexibilní nábytek určený pro náročné zákazníky. Výrobci pozorně naslouchají požadavkům dnešní doby, pro niž je charakteristické single bydlení a velká polyfunkční místnost.

Poradna na Dumabyt.cz

Obývací pokoj je již klasickou součástí bydlení. Plní nejenom funkci místnosti určené k odpočinku, je také místem setkávání rodiny či posezení s přáteli. Výběr pohovky není úplně jednoduchá záležitost. Dřívější problém, kdy bylo třeba najít kompromis mezi pohodlím a estetickým vzhledem, je definitivně minulostí. Dnes již většina designérů navrhuje pohovky v elegantním konceptu s nadčasovými prvky.

Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE.

Oválná rozkládací pohovka Scoop (design Guido Rosati, Saba Italia), čalounění látka, cena na vyžádání (COLOSSEUM).

Hlasujte:

Máte doma rozkládací pohovku?

První krok

Plocha místnosti je jedním z hlavních omezujících faktorů, který musíme zohlednit při výběru pohovky. V současné době se používají skladebné sedací soupravy, které mají výhodu, že si můžeme vybrat pouze díly vyhovující dispozici našeho obývacího pokoje. Dokonce máme možnost kombinovat různé hloubky sedacích dílů a různé výšky opěradel. Výsledkem jsou zajímavé sestavy, kdy jedna část může mít hlubší sed a je pak vhodná pro neformální sezení, a druhá část s hloubkou okolo 60 cm se hodí pro oficiální příležitosti.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.
VIDEO: Venkovská kuchyňská idyla VIDEO: Zelené zahradní stěny, zdi a ploty Syté barvy a syté chutě babího léta

Existují alternativy

V případě, že je náš obývací pokoj méně velkorysý než leckterá rozkládací pohovka, nabízejí se i další možnosti, jak si pořídit polohovatelný komfort a přitom se nezbavit vzdušnosti v místnosti.

Na výběr máme rozkládací a nerozkládací typ, rozkládací s možností úložného prostoru, polohovací, fixní, rohový nebo různé druhy sedacích souprav s taburety, které plní funkci jednoho dílu pohovky určené k občasnému spaní.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !
Roubenka jako ze starých časů Romantické bydlení v hausbótu Bydlení s nejmodernějším komfortem

Užitečné doplňky

V nabídce k pohovkám jsou většinou také různé druhy a velikosti polštářků, odkládací plochy, praktické poličky, které jsou buď pevnou součástí pohovky, nebo je můžeme podle potřeby přemísťovat. Dalším příjemným pomocníkem jsou kapsáře sloužící k odkládání nezbytných maličkostí.

Oválná rozkládací pohovka Scoop (design Guido Rosati, Saba Italia), čalounění látka, cena na vyžádání (COLOSSEUM).

Podle potahu poznáš povahu

Kromě dispozičních parametrů je důležité soustředit se na vhodné potahové materiály pohovky. Zásadní je i barva, popřípadě vzor. Podle těchto kritérií na sebe můžeme mnohé prozradit.

Někdo dává přednost látce, která působí teple a přátelsky, ale je náročnější na údržbu, proto vybírejme potah, který lze vyčistit nebo vyprat. Tradiční kožená pohovka se snadno ošetřuje, je ovšem finančně nákladnější. Příjemnou alternativou může být kombinace materiálů. Také bychom měli zvážit, jestli je nám příjemnější sedět na pérovém sedáku nebo zvolíme sedák z polyuretanové pěny. S otázkou, jaký materiál je vhodný pro nás a naše životní podmínky, nám může poradit prodejce. Barevný koncept by měl být především naším rozhodnutím. Jiné odstíny vybíráme, chceme-li, aby byla pohovka centrem pozornosti, jiné, má-li být spíš nenápadnou součástí interiéru.

Rozkládací pohovka Multy (design Claude Brisson), různé druhy potahových materiálů, cena od 133 280 Kč (LIGNE ROSET).

Výstřednost a extravagance

Obecně nelze říct, jaká barva je lepší či horší, módní, oblíbená či neoblíbená. Upřímně řečeno, vzhledem k rychlému střídání trendů se každá rada tak trochu míjí účinkem.
Nemějme tedy strach z výstřednosti a extravagance. Důležitá role pohovky v interiéru si naši pozornost a kreativitu rozhodně zaslouží.

Rozkládací pohovka Versa (BoConcept), čalounění látka, cena 28 270 Kč (DECOLAND).

text: Veronika Motyčková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem