Systém větrání s rekuperací není jen o větrací jednotce, velmi důležitou součástí je i vzduchotechnický rozvod. Větrací jednotku je možné opravit, nebo nahradit, potrubní rozvod nikoli. Ten je zabudován v konstrukcích domu a měl by vykazovat životnost srovnatelnou s životností stavby. Proto je základem kvalitního větrání s rekuperací i odpovídající kvalitní vzduchotechnický rozvod.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Co oko nevidí a udržitelnost

Vysokým nárokům na hygienu a životnost musí také odpovídat použité materiály a kvalita provedení. Vzduchotechnický rozvod by měl být tzv. udržitelný, což znamená, že by měl umožňovat revizi a v případě potřeby i čištění. Použité materiály musí být samozřejmě určeny pro vzduchotechniku. Není možné používat odpadní či elektrikářské potrubí určené pro jiné účely. Navíc je potrubí zabudované do konstrukce domu, takže použitý materiál nelze snadno identifikovat. Takové případy nejsou výjimkou a následně při dlouhodobém užívání snižují kvalitu životního prostředí. Zejména proto například firmy Brink a Ubbink věnovaly značnou pozornost systému větrání jako celku a dodávají komplexní řešení větrání, včetně potrubních rozvodů.

Flair 325 Brink climate systems (Zdroj: Štorc)

Systém

Flair 325 Brink climate systems (Zdroj: Štorc)Příkladem takového řešení je komplexní a léty ověřený vzduchotechnický rozvod Air Excellent splňující veškeré požadavky na hygienické a dlouhodobě udržitelné kvalitní větrání. Jedná se o jedinečný vzduchotechnický rozvod, který je přesně regulovatelný, dlouhodobě stabilní, hygienický, umožňuje inspekci a čištění.

Skládá se z tepelně izolovaných, hlukových a rozvodných potrubí, rozdělovačů a dalších komponentů tvořících dohromady jeden funkční a promyšlený celek. Plastové rozvodné potrubí a kanály se na jedné straně napojují na rozdělovače a na druhé straně na distribuční adaptéry.

Potrubí je dodávané v kulatém nebo plochém provedení s vnějším pevným ochranným pláštěm poskytujícím vysokou mechanickou odolnost. Hladký a čistitelný vnitřní povrch s antimikrobiálními a antistatickými vlastnostmi omezuje usazování nečistot. Rozdělovací boxy mají revizní otvory, které umožňují údržbu vzduchotechnického rozvodu.

Kvalita vzduchu

Na kvalitní vzduchotechnický rozvod je napojena neméně kvalitní a svými parametry pozoruhodná jednotka Brink Flair 325. Zlepšená aerodynamická konstrukce jednotky snižuje spotřebu o dalších 30 %. Kombinace vysoké tepelné účinnosti a současně velmi nízké spotřeby elektrické energie pak vytváří z větrací jednotky Flair energeticky nejúčinnější větrací jednotku na trhu. Navzdory výraznému zlepšení parametrů si jednotka zachovává příznivou velikost pro snadnou instalaci do staveb s omezeným prostorem.

Neslyšné větrání

Větrací jednotka Flair je velmi tichá. Navíc je připojena k vzduchotechnickému rozvodu pomocí tlumičů hluku a rozdělovače obsahují tlumicí izolaci omezující další přenos hluku. Větrání je tak neslyšné a komfortní.  

Větrací jednotka Brink Flair 325 je tišší a spotřebovává méně energie než podobné výrobky na trhu. Měření ukazují, že spotřeba energie je o více než 10 % nižší než spotřeba současných nejúčinnějších jednotek na trhu (Zdroj: Štorc)

Hygiena v praxi

Hygiena rozvodu začíná u pravidelné výměny filtrů ve větrací jednotce – dle znečištění v dané lokalitě cca 2-6x ročně. Následovat by měl „úklid“ větrací jednotky skládající se z čištění výměníku, ventilátorů a vnitřní části větrací jednotky – cca jednou za rok až tři roky opět dle místních podmínek. Na základě čistoty větrací jednotky se dá odvodit stav vzduchotechnického rozvodu. Pokud zjistíte, že je větrací jednotka znečištěnější, můžete provést kontrolu potrubí. Provádí se kamerou prostřednictvím revizních otvorů v rozdělovacích boxech, tvarovkách a dalších připojeních, kudy je možné nahlédnout do rozvodu a zkontrolovat stav.  

Boxy lze otevřít, vysát a vytřít. Propojovací potrubí odpojit a vyčistit. Čištění potrubí v konstrukcích se provádí tak, že z jedné strany potrubí je napojen výkonný vysavač s filtrem a z druhé strany je do potrubí zasunuta tryska s rotujícím kartáčem.

Jako potvrzení kvality jsou větrací jednotka Flair a vzduchotechnický rozvod Air Excellent opatřeny nezávislými a uznávanými certifikáty u Passiv Haus Institutu a TÜV-SÜT.

 Kvalitní rozvod Air Excellent s dobře udržovanou větrací jednotkou Flair pak bezesporu splní všechny výše uvedené požadavky a bude sloužit dlouhou řadu let.

Více na Storc.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem