U stínění už dávno nejde jen o ochranu před pohledy zvenčí či před nemilosrdnými slunečními paprsky. Stínicí technika pomáhá zajistit tepelnou pohodu v domě nejen v létě, ale i v zimě, kdy navíc zamezuje únikům tepla z domu a přispívá tak k úsporám za vytápění. 

Při pořizování stínění oken máme na výběr vnitřní clony, mezi které patří třeba závěsy, rolety, záclony a žaluzie, nebo můžeme dát přednost vnějším clonám. Třetí možností pak je stínění vložené do meziskelního okenního prostoru (meziskelní žaluzie). Z hlediska materiálu se obvykle rozhodujeme mezi plasty, hliníkem, textilem nebo dřevěnými lamelami či clonami z rákosu. Volba celého systému stínění by se ale měla opírat především o zhodnocení okolností, které výběr a účinnost sluneční clony podmiňují.

Nano rolety nabízejí extrémně snadnou montáž a vynikající ochranu proti slunci. Připevňují se bez jakéhokoliv vrtání přímo na plochu skla oken pomocí samolepicího suchého zipu (LUXAFLEX)

Spotřebu energie můžete snížit až o 10%

Podle studie ES-SO (European Solar-Shading Organisation – společenství zastřešující evropská sdružení roletové stínicí techniky) by uplatnění inteligentních systémů stínicí techniky mohlo ušetřit až 10 % z celkové spotřeby energie ve všech budovách EU.* Z toho 2/3 představují redukce chlazení v létě a 1/3 omezení potřeby vytápění v zimě.

Výsledky této studie dokládají například i termosnímky budov, které ukazují rozdíl v úniku tepla mezi nezastíněnými a zastíněnými otvory budov. S ohledem na plochu, kterou okna na budovách představují, se jedná o neuvěřitelné množství tepla unikajícího z budov ven, které tak naprosto zbytečně platíme.

(*studie byla vytvořena v roce 2006)

Jak si správně vybrat stín 

Pokud investujete do složitější stínicí techniky, měla by být maximálně na míru, aby mohla být stoprocentně účinná. Měli byste tedy zohlednit tvar a výšku budovy, její orientaci ke světovým stranám, zeměpisnou šířku, ve které se nachází, stín od okolní zástavby a zeleně, architektonické požadavky na fasádu. Pokud se vám podaří sladit vlastní požadavky s okolnostmi okolí a volbou správného typu clonicí techniky, pak se vám tato leckdy nemalá investice brzy vrátí v úsporách na nákladech na chlazení a vytápění, ale především v uživatelském komfortu každodenního bydlení.

Teprve s motorovým pohonem a dálkovým ovládáním se interiérové zastínění stane běžnou a používanou součástí vybavení vašeho domu nebo bytu. Umožní vám totiž maximální pohodlí (SOMFY)

Vkusné dřevěné žaluzie vdechnou interiéru nezaměnitelnou a útulnou atmosféru. Výběr z pestré nabídky jedinečných textur, inspirativních barev, přírodních materiálů a zdobných textilií je velmi široký (LUXAFLEX)Estetické a krásné

Vhodný výběr clonicí techniky je samozřejmě i otázkou estetiky, protože může výrazně ovlivnit styl a vzhled interiéru. To, zda budete mít doma záclony, závěsy, japonské posuvné stěny, baldachýny, vnitřní rolety textilní či z tzv. šitého dřeva, vertikální či horizontální vnitřní žaluzie skládané, plisované, benátské atd., může sehrát rozhodující roli ve vytváření atmosféry interiéru.

Nápadité látkové rolety

Látkové rolety představují velmi oblíbený dekorativní prvek interiéru, do dětského pokojíku se však instalují především pro své užitné vlastnosti.Jak zatemnit pokojíček, ve kterém spí miminko? Svou renesanci zažívají rolety. Jsou méně náročné na údržbu než klasické záclony a závěsy, snadno zkrotí nebezpečné sluneční paprsky a současně ochrání soukromí před pohledy zvenčí. Látkové rolety představují velmi oblíbený dekorativní prvek interiéru, do dětského pokojíku se však instalují především pro své užitné vlastnosti. Když přijde čas odpoledního odpočinku nebo je miminko nemocné a potřebuje klid, pak je látková roleta ideálním doplňkem každého dětského pokoje. Manipulace s roletou je tichá a miminko tak může nerušeně spát. Nápadité a vkusné motivy navíc dokreslí atmosféru a instalovat se mohou i do střešních oken. Stínění zároveň snižuje teplotu v místnosti a nemusíte zbytečně používat klimatizaci.

Plisé – nabízí firma Climax, se přizpůsobí všem typům oken a dveří, ať už v pravidelném či atypickém tvaru, jako je trojúhelník, lichoběžník, pěti- či šestiúhelník nebo výplň se šikminou.

Výhody stínění v zimě

Současné systémy stínicí techniky, vhodně nastavené pro příslušné období, regulují a dávkují propouštěnou energii v závislosti na denní a roční době. V našich zeměpisných šířkách nám poskytuje slunce energii cca 10 kWh/m2 ročně k pasivnímu vytápění. Jeho okamžitý výkon je až 500 W na jeden metr čtvereční prosklené plochy (měřeno v místnosti) – to je energie, které byste během topné sezony určitě měli využít jako bezplatný zdroj tepla.

Ke vhodnému nastavení funkčnosti stínicí techniky dnes existuje řada řídicích a ochranných prvků jako sluneční, větrná a dešťová čidla, časové zapínání, dovolenkový provoz, astro funkce (východ a západ slunce).

Co dokáže stínicí technika v zimě

• sníží tepelné ztráty prosklením – vylepší hodnoty U o 10 až 40 % podle typu prosklení
• zpříjemní prostředí v místnosti díky snížení vyzařování chladu transparentními plochami

Zdroj: www.bvst.at

Chytře proti slunci i zlodějům

Jediným stiskem tlačítka můžete bez námahy interiérové zastínění spustit, vytáhnout nebo nastavit do mezipolohy (SOMFY)Dnešní stínicí technika dokáže – a to velmi účinně – také poskytovat ochranu proti vloupání, a to jak coby mechanická překážka, tak i v součinnosti se systémy alarmu a přivolání včasné pomoci.

Hitem posledních let je například instalace automatických žaluzií nebo rolet s elektrickým pohonem a jejich napojení na elektronický zabezpečovací systém, hodiny či větrná a sluneční čidla.

Jednoduše lze naprogramovat doby automatického spuštění a vytažení roletových systémů. Zejména v dobách dovolených, kdy dům zůstává po určitou dobu prázdný, tak mohou automatické systémy nejen nahlásit problém s vniknutím zlodějů do objektu, ale také je od tohoto úmyslu předem odradit věrohodnou simulací přítomnosti majitelů.

Text: Stojan Černodrinski. Foto: Archiv firem


logo MessengerPoslat Messengerem