Vhodná velikost a účelné uspořádání, odolnost a trvanlivost, zdravotní nezávadnost, ergonomické parametry, variabilita, tyto základní vlastnosti jsou podstatou moderní kuchyně a o jejich zajištění se stará celá řada odborníků jak ve výrobě, tak v kuchyňském či interiérovém studiu, kde si kuchyň vybíráte. Na vás pak zůstává jako pomyslná třešnička na dortu „nadstavba“, která bude korunovat dílo: zvolit pro svou kuchyň správný styl. 

Nabídka současného trhu je tak rozmanitá až, řečeno úslovím, „oči přecházejí“. O to důležitější je správná rozvaha. Je-li kuchyň samostatnou čistě funkční místností, lze ji zařídit jednoduchým účelným nábytkem, který co nejdéle vydrží, a otázka stylu není prioritní.

V dnešních moderních domácnostech se ale společné stolování a vaření stává důležitým tmelem rodinného života a tomu odpovídá i postavení kuchyně v hierarchii důležitosti. Ocitá se v centru dění, otevřená do jídelny a obývacího prostoru, a proto musí být stejně jako její moderní uživatelka nejen vysoce funkční a praktická, ale také krásná a příjemná.

Velmi také záleží na okolnostech – na tom, jaký typ domu obýváte, jaké materiály, barvy a design máte rádi, zda chcete kuchyň s interiérem harmonicky sladit, či jít cestou kontrastu. Jiný přístup si žádá kuchyň v rekonstruovaném venkovském domě, plném vzpomínek a předmětů po předcích, jiný v secesní vile a jinak bude vypadat kuchyň v minimalistické novostavbě.

Pro zjednodušení lze současnou nabídku kuchyní rozdělit do několika skupin: tradiční, v přírodním stylu, industriální a high-tech kuchyně. Ti, kdo oplývají fantazií a odvahou, mohou stvořit i velmi působivé stylové kombinace. 

Série English Mood je inspirována anglickým aristokratickým stylem. Dřevěný lakovaný nábytek doplňuje varný blok z černého plechu se stylizovanými nerezovými detaily a charakteristická mohutná digestoř. Vyrábí společnost Minacciolo, www.nabytek.it

Tradiční kuchyně pro moderní časy

Když zavřete oči, můžete si tu představit vaši babičku, jak zadělává těsto na buchty, vyrábí domácí nudle do polévky či vaří povidla… Na okně se tísní květináče s levandulí, petrželí a papričkami, shora visí svazek sušeného česneku. V dnešních kuchyních se sice již nevyskytuje kredenc či mycí stůl, zdědily ale po svých předchůdkyních jistou bytelnost, útulnost a některé nábytkové detaily.

Používá se především dřevo – přírodní masivní či s nátěrem, skříňky mají rámová dvířka, pracovní desky jsou z dřevěné spárovky nebo kamene, případně obložené keramickým obkladem. Vnější vzhled oživují úchytky, oblé hrany, římsy, sloupky či jiné truhlářské detaily, do tradičního stylového repertoáru patří i kohoutkové baterie, dřezy z keramiky, mosazné kování apod. Na trhu najdete i sporáky, chladničky a další elektrospotřebiče s moderními funkcemi, ale tradičním vzhledem.

Oblíbený je styl „vintage“ – nábytek s uměle vytvořenou patinou vypadá omšele, mívá dokonce i odřené hrany, vyvolává dojem, že vydržel poctivě sloužit dlouhá léta a ještě dlouhá sloužit bude. Romantika starých časů, zosobněná rustikálním, provensálským či anglickým stylem, jako by byla spojena s nadčasovostí a solidností. Vnitřní uspořádání skříněk a zásuvek bývá u řady modelů naopak zcela moderní, odpovídající nárokům dnešního provozu domácnosti.

Profilovaná dvířka a sloupky, úchytky s typickým „kovářským“ detailem, římsy, masivní keramický dřez a dekorativní zasklení odkazují na tradiřní středomořský styl. Kuchyňská linka Adagia, www.oresi.cz

Inspirace v dílně přírody

Kuchyň v přírodním stylu je určena pro toho, kdo k životu potřebuje cítit vůni a teplý dotyk dřeva, vnímat strukturu kamene a dalších přírodních materiálů, sát teplo domova, uklidnit se jemnými zemitými barvami. Jednoduché moderní kuchyni s hladkými dvířky a minimem detailů dodá na kráse zejména přirozená barva a kresba dřeva, pracovní deska či obklad s nezaměnitelnou strukturou kamene nebo keramiky. Přírodní ráz materiálu někteří výrobci ještě zvýrazňují kartáčováním, které vytvoří plastickou povrchovou strukturu dřeva či kamene.

Série Forma Mentis v provedení mramorová pracovní deska a skříňky s tropickou dýhou představuje symbiózu přírody a high-tech designu. Vyrábí Valcucine, www.bdicz.cz

Používají se především odolné dýhy, jako je dub, buk, ořech, třešeň, teak, wengé, ale i borovice nebo smrk s na odiv stavěnými suky. Speciální laky či technologie zpracování s působením vysokých tlaků a teplot zvyšují tvrdost a odolnost dýhovaných povrchů. Z kamene je oblíbená žula, zejména černá žula s plastickou povrchovou úpravou. 

Protože přírodní materiály jsou v kuchyni vystaveny velké zátěži, je vhodné je v exponovaných místech kombinovat s materiály odolnějšími, např. ocelí, sklem atd.

Rakouský výrobce Team 7 používá masivní dřevo v úpravě přír. olejem. Malý bar a skříňky z dubu dodají kuchyni z lakovaných MDF desek jasný přírodní výraz.

Industriální a high-tech styl

Jste dynamická žena, která denně vstává a uléhá ke spánku v ruce s i-phonem nebo dálkovým ovladačem? Tyto dva estetické směry jsou tedy jako stvořeny pro vás. Čerpají inspiraci v dílnách, manufakturách a strojovnách, v moderním pojetí pak ve vývojových a výzkumných laboratořích. Takováto kuchyňská linka se bude skvěle vyjímat například v loftovém bytě, zrekonstruovaném starším domě, ale i v neosobní novostavbě v satelitu, která tak získá originálního ducha.

Syrová tvář industriální kuchyně se neobejde bez kovu, ať už v podobě lakovaného plechu, patinované mědi, mosazi, černého či rezavého ocelového plechu. Skříňky jsou celokovové nebo z MDF desek s kovovými čely, nábytek využívá rámové kovové konstrukce a staví na odiv různé průmyslové detaily – kovové hrany, šrouby, nýtování, kohouty, trubkové spoje apod.

Dvířka s povrchovou úpravou z cementové stěrky, plechu s černou nebo rezavou patinou vyzařují ducha starých dílen. Kuchyň Factory, výrobce Aster Cucine.

Typickým industriálním materiálem je také beton, cementová stěrka na povrchu dvířek se upravuje lakem, aby si zachovala přirozený vzhled, ale získala větší odolnost proti vodě. Funkčnost takovýchto kuchyní je však zcela komfortní – zásuvky jsou opatřeny plnovýsuvnými systémy, dvířka lze otevírat klasicky, ale i vyklápět či posouvat.

High-tech styl, prezentovaný asketicky jednoduchými tvary, dokonale hladkými povrchy a typickou kombinací sněhobílé, šedé a černé barvy, vyvolává dojem technologií kosmického věku, dokonalé čistoty až sterility. MDF desky s vysokým leskem se tu snoubí s nerez ocelí či hliníkem, sklo je prakticky všudypřítomné – najdeme jej jak na povrchu skříněk, tak na obložení stěn, na pracovní ploše, elektrospotřebičích… Může být jak matné bílé, tak barevně lakované či dekorované pomocí digitálního tisku.

Vysoké odolnosti dosahují pracovní desky z moderních kompozitních materiálů, jako jsou Technistone, HI-MACS, Corian, Cristalex apod. A výrobci jdou ještě dál, „vypůjčují“ si technologie z automobilového či leteckého průmyslu a vyvíjejí speciální odolné materiály na principu uhlíkových vláken, keramiky, speciálních laminátů a další zázraky.

Sofistikovaný nábytek se pojí s nejmodernějšími inteligentními elektrospotřebiči, ovládanými dotykovým displejem či mobilem přes internet. Přezdívku „laboratoř“ či „pitevna“ si ale takové chladné krásky nezaslouží. Pokud si rádi užíváte společné rodinné vaření, jistě i ve vaší sněhobílé kuchyni zavládne pohoda jako v kterékoliv jiné domácnosti. Dokonalá funkčnost a následný snadný úklid pak budou trumfem navíc.

Vysoce odolná pracovní deska Iconcrete s dezénem betonu patří do kategorie industriálních a high-tech kuchyní. Vyvinula společnost Ernestomeda, nabízí Concept Store Karlín.

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem