Člověk nemusí být zrovna filozofem, aby pochopil, že historie se opakuje. Stačí se porozhlédnout v oblasti módních a designových trendů – jeden z těch nejaktuálnějších je víc než půl století starý.

Barevné obliny

Typický pro bruselský styl je nábytek z ohýbané podýhované překližky nejčastěji oblých, organických a asymetrických tvarů. Dřevěné konstrukce přiznávají svou barvu, ty kovové pak bývají pochromované nebo černě lakované. Mezi charakteristické odstíny dalších povrchů patří červená, modrá a žlutá v kombinaci s černou a šedou.

Obrazová tapeta Jazz, vlies, 2,325 x 2,7 m, vyrábí Lavmi, www.lavmi.cz

Garfické vzory

Výrazné barvy na nábytku a čalounění doplňují tapety a textil s abstraktními motivy a grafickými vzory.

Stolní lampa Lidokov L 117-2028, návrh Josef Hůrka, www.antikvariat11.czKónické tvary

Nebylo by bruselského stylu bez hravosti. Ta je patrná i v případě jinak velmi jednoduše řešených doplňků. Kónický tvar mají nohy odkládacích stolků, stejně jako stínidla všech typů svítidel, která jsou v příjemném kontrastu s jejich subtilními konstrukcemi z tenkých kulatých profilů.

Čisté linie

V návaznosti na funkcionalismus vznikla potřeba interiéry opticky odlehčit. Velkým pomocníkem jsou v tomto ohledu komody jednoduchých tvarů bez ozdobných madel poskytující dostatek úložného prostoru i při menších rozměrech.

Komoda Chaser, dub a melamin, 135 x 47 x 71 cm, vyrábí Woodman, www.glami.cz

Výstava EXPO 58

- Výstavu konající se v roce 1958 v Bruselu navštívilo během osmi měsíců 42 milionů lidí.

- Československá expozice získala 14 ocenění včetně nejvyšší Zlaté hvězdy, také všechny její exponáty přihlášené do soutěže byly oceněny.

- Současným interiérům sluší originální nábytek z 50. a 60. let, stejně jako ten od současných designérů, který je bruselským stylem na první pohled inspirován.

Text: Jana Polomová, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem