Koupelny už dávno nejsou popelkami domů a bytů. O tom, jak vzniká moderní koupelnový design, s námi hovořil italský designér Roberto Palomba.

Proč jste se se svou ženou Lodovicou rozhodli věnovat designu koupelen?

Protože koupelna je velmi důležitá část domu. Když jsme se koupelnám před mnoha lety začali věnovat, nebylo tomu tak, koupelnové vybavení nebylo tak propracované jako dnes, a my jsme cítili potřebu to změnit. Také je to část domu, kde nejvíce odpočíváme, je to prostředí pro wellness, a to je velmi důležité.

Roberto Palomba

Roberto PalombaVystudoval architekturu na univerzitě v Římě, spolu se svou ženou, architektkou Lodovicou Serafini založili v Miláně designérské studio Palomba Serafini Associati. Věnují se architektuře a designu, proslavili se návrhy pro renomované světové značky, například Moroso, Cappellini, Poltrona Frau, Boffi a Laufen.

Co se vám na této práci nejvíce líbí?

Rádi tvarujeme materiály a tvoříme předměty jako sochy z vody. I když mají geometrické tvary, jejich hlavním tvůrcem je voda, hlavní protagonista koupelny. Design koupelny je uměním vody.

Kde hledáte inspiraci a jak se zrodila nová kolekce?

O tom, jak vzniká moderní koupelnový design, s námi hovořil italský designér Roberto Palomba.Inspirace se nedá hledat, tu prostě potkáváte, přichází sama, když se díváte na věci kolem sebe – na skálu, na oblázky, kaluž vody na pláži, na stopy našich nohou v písku. Je třeba se dívat na obyčejné věci, které nás obklopují, novýma očima. Nová kolekce Kartell by Laufen vznikla na základě spolupráce dvou vůdčích společností na trhu, Laufen je trend-setter v oblasti sanitární keramiky a Kartell přináší inovace v technologiích a určuje trendy v interiérovém vybavení z plastu.

Snažili jsme se najít společný projekt, který bude mít silné architektonické kořeny a racionální duchovní základ. Snažili jsme se přinést poezii, explozi barev, světla, radosti a emocí. Je to jako barevný květ na betonu, jako když rozkvete květina nebo objevíte oranžový pomeranč na betonové architektuře Le Corbusiera. Funkčnost a kvalita se setkávají s emocemi.

Se kterým materiálem nejraději pracujete?

Samozřejmě odjakživa s keramikou. Protože je to průmyslový materiál, je perfektní, ale není nikdy stejný. Mám ji rád, protože jde o průmyslový výrobek, který v poslední fázi potřebuje pohlazení lidskou ruku. Je to velmi citlivý materiál, keramické předměty jsou pevné, lesklé, tvrdé jako křišťál, ale nemohou se zrodit, aniž by se jich dotkl člověk. To je čistá poezie.

Jak dlouho trvá celý proces od návrhu až po uvedení nového výrobku na trh?

Vana a umyvadlo z kolekce Palomba Collection byly inspirovány mořským pobřežím. Divoký příboj omývá skály a formuje dokonalé tvary.Je to různé, může to trvat 4 roky, jako u kolekce Kartell by Laufen, dva roky to trvalo u umyvadel Palomba, záleží na konkrétním předmětu. Sanitární keramika je velký průmysl. Nejdříve je třeba analyzovat trh, navrhnout výrobek, vytvořit prototypy, sladit je s výrobou, stanovit optimální výrobní náklady, provádět řadu zkoušek…

Nejde jen o práci designéra, je třeba vytvořit velký tým, včetně silného marketingu a oddělení komunikace, odvést mnoho práce a úsilí, které není na pohled vidět. Designér je jako artista kráčející po provaze, jako krejčí, který sešívá mnoho jemných dílů látky pevnou nití. Cokoliv vytvořím, nemůže existovat bez velké spolupráce.

Co je na této práci nejtěžší? 

Dát dohromady 10 lidí… Je to umění diplomacie, všichni jsme silné osobnosti, všichni jsme skvělí ve svém oboru… Ale nejobtížnější je přinést něco nového. Věnuji se koupelnovému designu od roku 1997, tenkrát to bylo jednoduché, koupelnových výrobků mnoho nebylo. Dnes je konkurence velká, desítky výrobců, a všichni ostatní dělají totéž co my. Inovace vyžaduje nejen nové tvary, ale i nové materiály, technologie, čím dál víc invence…

Měla by sanitární keramika v koupelně odrážet prostředí jako celek, včetně velikosti prostoru, světla, barev, obkladů apod., nebo je to dominanta, socha, která ovlivňuje vše ostatní? 

Keramika není objekt do muzea. U každého projektu navrhujeme tvary s ohledem na celé prostředí, každý předmět vzniká, aby byl vedle druhého, aby se integroval a žil společně s ostatními. Každý projekt navrhujeme jako komplexní, vyrábíme umyvadla, vany, nábytek, doplňky, baterie, zrcadla, poličky... Naše vize nejsou solitéry, ale celkové prostředí. Každý „kus“ se rodí jako součást celé koupelny. 

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Jak máte zařízenou koupelnu u vás doma?

V našem domě jich máme několik. Tu svoji mám moc rád. Je velmi pánská, velmi malá, ve světle šedé barvě, zařízená keramikou z kolekce Kartell by Laufen. Je tam jednoduché zařízení, jen sprcha, velké zrcadlo a hodně světla. 

Nástěnné police Palomba Collection tvoří variabilní systém. Možností, jak kombinovat tvary a barvy, je nekonečná řada.

Naopak moje žena má prostornou koupelnu, celou bílou, s velkou sprchou a lněnými záclonami, plnou světla a romantiky. Naše dcera užívá koupelnu v růžové a šedé, vybavenou nábytkem, protože potřebuje hodně toaletních potřeb, kosmetiky a dalších věcí – je jí 18 let. Všechny doplňky jsou růžové, používá velkou hydromasážní vanu a tráví tam hodně času.

Co si myslíte o nových trendech v koupelně? Kam směřují?

Současným trendem je jednoznačně Saphirkeramik. Tento materiál symbolizuje přesnou, subtilní, technicky perfektní koupelnu, které je promyšlená a zároveň emocionální, i když má jasné geometrické tvary. Trendem je jít stále vpřed a neohlížet se dozadu, spolupracovat a hledat nové projekty s novými partnery, jako Laufen spolupracuje se společnostmi Alessi a Kartell. Vytvářet dobrý marketing a přinášet stále další skutečné inovace.

text: Jitka Pálková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem