Pohyb znamená pro děti možnost budovat a rozvíjet fyzické základy svého organismu i tvůrčích a mentálních schopností. Vybavení dětského pokoje jim v tom může hodně pomoci.

Možná si říkáte, že děti by neměly sedět doma, ale měly by dovádět venku na čerstvém vzduchu. Na to ale pokaždé nemusí být dostatek času či vhodné počasí, také okolní prostředí bydliště nemusí být zrovna ideální. V takovém případě jde o to, co dítěti umožníme: buď bude dřepět u počítače, nebo si zvykne na pohyb a cvičení v rámci svého království. První varianta se zjevně neosvědčila - už přinesla plody v podobě takzvané hamburgerové generace, pro kterou je obezita běžným jevem.

Hra cvičením

Pro malé děti není organizované cvičení dospěláckého typu příliš vhodné. Proto je rozumné vytvořit dítěti v pokojíku dostatek impulsů a lákadel, které ho vtáhnou do hry. To, že při tom cvičí a posiluje, dítě ani nepostřehne. Zajímavou variantou, kterou děti určitě ocení, je šikmá lezecká stěna s chytkami, která je součástí patrové postele.

Prolézačka Step2 Double Slide se dvěma skluzavkami a dalšími aktivitami. Nechybí zde ani kapitánský můstek s otočným kormidlem (BABYWELT).Začněte od podlahy

Podlaha ve cvičební místnosti by měla bezpečně zabránit uklouznutí dítěte, zároveň by měla mírnit tvrdost pádů. Nechcete--li investovat do speciálních pružných podlahových dílců (vypadají jako velké puzzle), stačí koberec se spodní protiskluzovou stranou. Pokud váš koberec tuto protiskluzovou stranu nemá, pořiďte si alespoň protiskluzovou vložku mezi koberec a podlahu.

Otázka prostoru

Ani malá plocha bytu neznamená, že z dítěte musí vyrůst pecivál. Vždyť ribstol a nafukovací míč se vejde do každého pokoje a švihadlo či sadu činek je možné uložit třeba pod postel.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Prostor pro cvičení

Pro bezpečný pohyb by měla mít volná plocha pokoje rozměry nejméně 2 x 3 metry. Pokud se ve vašem rodinném domě najde přebytečná místnost pro skutečnou tělocvičnu, je to ideální. Pro dětské řádění je nejlepší vyhradit místnost v nižším podlaží (přízemí, suterénu), protože z tělocvičny v patře by se šířily vibrace a hluk po celém domě.

Bezpečnost cvičenců

Při dětských hrách i při cvičení v improvizované tělocvičně je nutné dbát zvýšenou pozornost na bezpečnost. Děti se na nářadí mohou rozdovádět a v zápalu hry ztratit představu o okolním prostoru. Potřeba je dávat obzvláště na ostré hrany, například na nábytku. Proto je moudré ostré hrany zabezpečit ochrannými návleky.

Fitness do kapsy

Za málo peněz hodně muziky - takto by se dala nazvat jednoduchá sada pro cvičení, tzv. Fitness do kapsy. V sadě najdete cvičební podložku, fitball, dvě ruční činky, švihadlo a rezistentní gumové pásy.

Větší nářadí

Máte-li dost místa, můžete dopřát dětem (a nakonec i sobě) trampolínu. Trampolíny se vyrábějí od průměru 96 cm, ale opatřit se dá i obří třímetrová, ta je ovšem vhodná spíš na zahradu. Trampolíny se ostatně vyrábějí ve dvou základních provedeních, a sice venkovní a interiérové, proto dávejte pozor, který typ kupujete.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Variabilní palandu Paidi FLEXIMO můžete obohatit mnoha atraktivními doplňky pro dětské hry a cvičení, například skluzavkou, žebříkem, lezeckou stěnou apod. Cena od 52 650 Kč (PAIDI).Dveřní hrazda

Ke cvičení, posilování i protahování skvěle poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou od 62 do 100 centimetrů. Hrazda má nosnost do 99 kilogramů tělesné hmotnosti a mezi zárubně se vzpříčí pomocí gumových konců na závit. Pokud ale máte zárubně dřevěné, tak na dveřní hrazdu zapomeňte. V takovém případě by vás neudržely, jen byste je zbytečně poškodili. Trváte-li na hrazdě i v tomto případě, neobejdete se asi bez vrtačky, hmoždinek, chemické kotvy a pořádných bytelných závěsných ok nebo háků. V každém případě je nutné doplnit hrazdu o měkkou podložku nebo žíněnku, která ztlumí případný pád dítěte z nářadí.

Fitness pro dívky

­- disková rotující plošina
- barevné obruče
- švihadla
- míč gymball
- dveřní hrazda
- plastová činka na aerobic

Cenové souvislosti

Vybavení domácí tělocvičny se pohybuje podle toho, kolik prostoru a peněz jste ochotni pro zdraví svých dětí obětovat. Slušně vybavenou domácí tělocvičnu pro dítě školního věku pořídíte za necelých deset tisíc. Pokud chcete, aby fitness mohla využívat celá rodina, a jste zvyklí na posilovací stroje, počítejte s částkou mnohem vyšší.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem