Domácí wellness je pro mnoho lidí stále dostupnější. Splněný sen přináší zdraví, komfort a relaxaci.

Výhody domácího wellness jsou zcela evidentní. Relaxovat a užívat zdraví prospěšných procedur můžete, kdykoliv se vám to hodí, a navíc v klidu domova. Nemusíte nikam jezdit ani platit vstupné. Vybavení domácího wellness může být takové, jaké si přejete či podle toho, kolik do něj chcete investovat. Vzhledem k tomu, že mluvíme o „domácím“ prostředí, pak důležitým a určujícím faktorem může být velikost místa, ve kterém wellness můžete zřídit. Není ovšem podmínkou, abyste vlastnili rozlehlý rodinný dům. Postačí i skromnější prostory a svůj wellness kout můžete mít při troše snahy i v městském bytě.

Co je vlastně wellness

Jak se můžete dočíst ve Wikipedii, „wellness je velice široký pojem, obsahující jak stránku ducha, tak těla. Primárně slovo wellness znamená cestu k souladu mysli, duše a těla. Cílem je, aby se člověk cítil dobře, což by tedy mělo plynout z duševní, fyzické, okolní a sociální pohody“. Domácí prostředí, resp. domácí pohoda je tedy jedním z velmi důležitých faktorů, základ úspěchu všech dalších relaxačních a očistných procedur.

Nabídka saun firmy Dyntar čítá mnoho osvědčených modelů pro domácí wellness. Výhodou je i zakázková výroba na míru, která plně vyhoví vašim prostorovým možnostem (DYNTAR)

Saunování

Veřejné sauny, ať už finské či parní, se u nás tradičně těšily vždy velké popularitě. Horší to v minulosti bylo s dostupností těchto zařízení pro domácí použití. V současné době nás výrobci a dovozci saun doslova zaplavují nabídkami splňujícími jakékoli přání a stupeň náročnosti. Můžete si vybírat z různých druhů a typů saun, různých velikostí, vyrobených z různých druhů materiálů a s velkou škálou možností vybavení.

Sauny se nabízejí jako hotové, jako stavebnice či jako kabiny šité na míru. Mohou stát volně u domácího bazénu, ale není problémem je umístit do podkrovního interiéru, do obezděné niky nebo třeba do stísněnějších prostor panelákového bytu. Nemenší rozmanitost je rovněž v nabídce ochlazovacích bazénků, kádí, sudů, van, sprch, zážitkových sprch a další vybavenosti ochlazovacích místností, odpočíváren či vstupních prostor.

Ukázka skvělého využití prostoru umístěním domácího wellness a vytvoření klidné relaxační atmosféry (RAKO)

Mohlo by vás zajímat: Vybíráme správný typ sauny

Finskou, či švédskou?

V současné době se u nás těší popularitě především dva typy saun. Oba těží ze severského odkazu. Prvním typem je tzv. finská sauna, při níž jsou kamna uzpůsobena k polévání vodou. Vlhkost vzduchu se pak pohybuje kolem 80 % a teplota bohatě postačí kolem 75-80°C.

Druhým oblíbeným typem sauny je švédský model suché sauny, kde se teplota pohybuje kolem 100˚C. Na rozdíl od finské sauny se v tomto případě nepřilévá na kamna voda. Své domácí sauny ale můžete v současné době vybavit i takovými topidly nabízející možnosti finské i švédské sauny, podle toho, co si v programu zvolíte. V obou případech by po saunování mělo následovat ochlazení, ať už pod sprchou, či v ochlazovací kádi, nebo venkovním bazénu.

Luxusní sauna Future pro náročné je napěchovaná technologiemi, s nápaditým a funkčně vypracovaným interiérem a výrazným exteriérem, nekompromisní po všech stránkách. Sauny Future se vyrábějí v ČR z kvalitních materiálů a německých a rakouských technologií (SAUNASYSTEM)

Infra prohřívání

Tam, kde v bytě není možné zajistit dostatečné odvětrání, které je pro správné fungování domácí sauny důležité a pokud nechcete sáhnout k náročným stavebním úpravám, si lze pořídit saunu na bázi infračervených paprsků. Tím odpadne celá řada technických problémů. Infračervená prohřívací kabina se sice té saunovací dost podobná, ale tím veškeré podobnosti končí.

Infrasauna Salome vyniká unikátním půdorysem, který umožňuje ji situovat do rohu místnosti. Prohřátí vašeho těla zabezpečí 6 keramických topidel a 2 red-light topidla. Je tu i barevná světelná terapie s pozitivním vlivem na psychiku (MOUNTFIELD)

U klasických způsobů sanování se tělo nejprve prohřívá ohřátým vzduchem a pak se prudce zchladí ve studené vodě. V infrakabině se sice tělo prohřívá, ale fáze ochlazení odpadá. Teplota se v ní se pohybuje mezi „pouhými“ 40 až 60 ˚C, tedy stejně jako v páře, ale méně než v sauně. Infrakabinu na rozdíl od saunové kabiny také není nutné předehřívat. Výhodou jsou také nižší nároky na tepelnou izolaci a odvětrání. Vzhledem k menším rozměrům je Infrakabinu výhodná pro stísněnější domácí podmínky, a navíc ještě nabízí možnost mobility.

Na rozdíl od sauny klasické není nutné se při používání tohoto japonského vynálezu z roku 1965 přidržovat některých pravidel. Můžete se například klidně prohřívat i v šatech. Zahřívání totiž probíhá infračervenými paprsky, které procházejí vzduchem a teprve po dopadu na povrch těla se mění na tepelnou energii sloužící k rychlému prohřátí kloubů a svalstva. Zahřáním kůže, kožních cév a následným přenosem tepla proudem krve do nitra organismu se zvyšuje i jeho teplota.

Pro jednu i více osob

Sauny pro jednu osobu lze například umístit už do 2 m3 prostoru. Kabiny o půdorysu 1,3 x 1,0 metru se bez problému vejdou i do menších bytů. Velmi přijatelné jsou ceny i čas strávený montáží (firma za jeden den). Nevýhodou minisaun je pak to, že se v nich pouze sedí, což je z hlediska pravidelnosti prohřátí těla méně vhodné než pozice vleže. Pokud si pořizujete saunu do rodinného domu, například pro dvě až čtyři osoby, pak musíte počítat s prostorem 5 až 8 m3.

Sauna s možností výběru: buď jako infra kabina osazená širokospektrálními infrazářiči Vitae, nebo jako finská sauna (topidlo není na fotce vidět) (SAUNASYSTEM)

Zázračná vana s tryskami

Vířivé vany nabízejí uvolňující hydromasáž desítek proudových trysek v soukromí domácího wellness nebo prostorné koupelny. Whirlpool k tomu určený můžete umístit i do zahrady k celoročnímu použití. Modely s ergonomicky řešenými skořepinami z materiálů Lucite Acrylics z USA a kanadskými technologiemi Gecko najdete například i v nabídce Mountfieldu. Efektivně rozvržené trysky pro cílenou masáž přesně vědí, jak vás uvolnit. Jsou vybaveny i speciálními pohyblivými tryskami masírující speciálně například bolestivá záda.

Nemusíte relaxovat jenom v domě, zvláště když máte málo místa. Akrylátová vířivá vana Everest nabízí stylový relax až pro 5 osob s proudem z 88 jet trysek poskytujících klasickou nebo pulzní masáž (MOUNTFIELD)

Pro dokonalý zážitek bývá k dispozici také audiosystém, LED osvětlení s volitelným barevným tónem, aromaterapie nebo kyslíková terapie. Funkce celého systému můžete mít pod palcem díky dotykovému panelu nebo přes wi-fi propojené mobilní aplikaci.

Také si přečtěte: Vířivky domácím lékařem

Whirpooly a jejich míry

Ve vířivkách se převážně sedí či v polosedě leží a nechává se působit podvodní nebo perličková masáž. Výhodou je poměrně malý obsah vody - 1-2 m3. Rodinné vířivky jsou dodávány převážně jako výrobek vcelku včetně masážního čerpadla a dmychadla a s malou úpravnou vody. K dostání jsou whirpooly pro dva ale i šest osob. Z důvodů lepších relaxačních účinků je doporučená teplota vody 36-40 ºC. Takové teploty vody ale ve venkovní vířivce v praxi obvykle nedosáhnete.

Klid a relaxace

Pro relaxační dopad wellness aktivit je stejně tak důležitá i relaxační místnost nebo koutek, opět podle toho, kolik máte místa. Odpočívárna má také svou nezastupitelnou úlohu. Je to místo, kde se máte co nejlépe uvolnit a zklidnit. Po sauně, parní lázni či koupeli ve vířivém bazénu si tělo i mysl přece zaslouží chvíli klidu na regeneraci a vstřebání blahodárných účinků procedur. Po náročné proceduře jistě každému přijde vhod vyhřáté lehátko a pocit „naordinovaného“ nicnedělání.

Takto vypadá domácí parní lázeň z velkoformátových kachlí od rakouské společnosti Sommerhuber (SAUNASYSTEM)

Součástí odpočívárny mohou být pohodlná křesla, anatomická lehátka či dřevěné lavice. Také hudební aparatura pro poslech relaxační hudby, zařízení pro aromaterapii, tlumené a barevné osvětlení, solné krystaly a další vychytávky, které vám napomohou k dokonalému zklidnění.

Slunce napořád

Jednou z takových vychytávek je například zařízení navozující příjemný prožitek letního pobytu na pláži. Kdo máte rádi sluníčko a příjemné „koupání“ v jeho paprscích, určitě vás doma potěší solární louky. Ve srovnání s klasickým soláriem totiž nejste uzavřeni do žádného boxu, ale užíváte si slunce ve vašem wellness centru všude kolem vás.

Blahodárné účinky wellness aktivit

• Uvolňují svalové i psychické napětí
• Detoxikují organismus
• Posilují kardiovaskulární a imunitní systém
• Uvolňují dýchací cesty
• Zvyšují kvalitu spánku
• Čistí pleť a podporují její pevnost a hebkost
• Podporují léčbu kožních onemocnění, revmatismu a artritidy
• Za 30 minut v sauně spálíte až 600 kcal
• Mírní bolesti např. pohybového ústrojí


Tip: Zařiďte si zimní lázně doma i na zahradě

Text: Stojan Černodrinski, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem