Na vzhledu interiéru se výrazně podílí i podlaha, která je finančně poněkud náročnější investicí. Proto byste vzhledem ke zdravému klimatu domova měli zvážit vlastnosti a přednosti jednotlivých materiálů. Můžete volit mezi materiálem dřevěným nebo laminátem.

Rozhodnete-li se pro dřevěnou variantu, budete se díky vůni a dalším fyzikálním vlastnostem tohoto materiálu cítit dobře. Dřevo má schopnost udržovat vlhkost a regulovat teplo, a tak ideální prostředí pro tento přírodní materiál je přibližně 22 °C s relativní vlhkostí vzduchu 50%.

Plovoucí podlaha Zebrano (Witex) z kolekce Castilia, 1lamelový vzor, rozměr 1 280 x 192 x 8 mm, cena 654,50 Kč/m² (KRATOCHVÍL PARKET PROFI).Současné technologie povrchových úprav materiálů jsou natolik dokonalé, že se nemusíte bát o svá bosá chodidla a navíc vám na údržbu stačí voda, vysavač se speciálním kartáčem či prachovka. Technologický pokrok do značné míry také odstranil jisté charakterové vady dřeva: například vrzání, tvorbu velkých spár či bobtnání. Musíte ale počítat s tím, že dřevěné podlahy mění vlivem přirozeného slunečního záření svou barvu, což není ovšem na závadu.

V náročnějších podmínkách se dřevo může i rozesychat a narušit tak vzhled podlahy.
Současný trh nabízí vedle přírodních podlah s různým podílem pravého dřeva i laminátové podlahy, lisované vrstvené konstrukce na dřevitém základu, které jsou mnohdy od přírodního materiálu k nerozeznání a navíc jsou vůči slunečnímu světlu odolné.

Můj dům doporučuje

Rozlišujte plovoucí podlahy lami­nátové a dřevěné. Plovoucí podla­ha, ať už dřevěná nebo lami­nátová, je složena ze tří vrstev, spojuje se spojem lepeným pero/drážka, nebo zámkovým suchým spojem (tzv. Click systém). Není pevně spojena s podkladem a celá podlaha potom při výkyvech teploty a vlhkosti v místnosti volně plave.

Co zvolit?

Barlinecká deska Javor, 3lamelová (Barlinek), cena 1 300 Kč /m² (V–PLAST).Pro běžného zákazníka, který nemá srovnání a není vybaven radami odborníka, není rozhodnutí jednoduché. Aspektů a priorit, podle kterých se lze řídit, je mnoho a nakonec mnohdy rozhoduje cena, nikoliv vlastnosti, což by mělo být naopak.

Ale můžete zvolit i kombinaci obou materiálů. V předsíni, kuchyni či hale je výhodnější a odolnější laminát, zatímco v ložnici a obývacím pokoji, kde podlaha není vystavena takovému opotřebení, vynikne dřevo. Při výběru chtějte vyčerpávající informace včetně dotykových, tepelných a zvukových vlastností podlahy. Nemusíme zdůrazňovat, že dřevo je přirozeně měkčí, teplejší, dýchá, dobře izoluje a je méně hlučné.

Výhody dřeva

■ je přirozeně měkčí, teplejší, dýchá, dobře izoluje
■ je méně hlučné

Výhody laminátu

■ životnost materiálu 15 až 20 let
■ je mnohem tvrdší než dřevo,
■ odolný proti oděru či prošlápnutí
■ nabízí dokonalou imitaci nejrůznějších dřevin
■ odráží UV paprsky, takže se nemusíme bát vyblednutí působením slunečního světla
■ je odolný proti otiskům nábytku

Šetří životní prostředí

Naopak laminát se těmito vlastnostmi pochlubit nemůže. Jeho konstrukce dovoluje pouze snížit „kročejový" hluk pomocí speciální pružné spodní vrstvy. Co se týče odolnosti a vlhkosti, je laminát na tom výrazně lépe než dřevo.

Barlinecká deska Jasan (Barlinek), cena 1 100 Kč/m² (V–PLAST).Díky povrchové vrstvě z lisované melaminové pryskyřice je dosaženo extrémní tvrdosti a odolnosti. Laminátové  plovoucí podlahy jsou oblíbené zejména pro svou snadnou pokládku,  zmíněnou odolnost, jednoduchou údržbu a také nižší cenu. Za pozornost stojí i to, že jejich výroba šetří životní prostředí.

Údržba podlahy

Dobře zvolený systém ošetřování dřevěných i laminátových podlah se vám vyplatí. Dřevo je citlivé na mechanické poškození a vlhkost, proto byste měli používat navlhčený mop. Oba materiály jsou na vodu totiž velmi citlivé. Povrch při nesprávném čištění dřeva může změnit tvar jako celek - podlaha může nabobtnat. Pokud se mezi spáry laminátu - tedy ke dřevité nosné vrstvě - dostane voda, pak to dopadne stejně jako u dřeva.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

U dražších laminátových podlah se toto riziko snižuje impregnací dřevité vrstvy. Kvalitní laminátová podlaha se díky technologii zaklapávacích per vůbec nelepí. Laminát se snadněji instaluje i rozebírá. Dřevo se navíc musí po položení většinou ještě upravovat pomocí vosků či olejů.

text: Lenka Kopecká, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem