Doby, kdy se pod pojmem dřez rozumělo umyvadlo z plechu či smaltu sloužící hlavně k mytí nádobí, jsou dávno pryč. Dnes máte na výběr bezpočet tvarů, materiálů i funkcí, a pokud to s vařením myslíte vážně, k výběru dřezu přistupujete opravdu zodpovědně.

Pořídíte-li si totiž dřez, který bude dobře vybavený a správně umístěný, ušetří vám spoustu práce a z přípravy i vaření pokrmů udělá skutečný obřad.

Dřezová stojánková baterie Zenit (RITMONIO). Cena 16 294 Kč (AQUA TRADE).Umístění a tvar dřezu

Jednou z věcí, kterou budete muset rozhodnout už při plánování dispozice kuchyně, je umístění a tvar dřezu. Dispozice i výška se řídí ergonomickými pravidly. Všeobecně platí, že nejníže položená by měla být varná zóna, výš pracovní plocha a nejvýš mycí zóna. Dispozičně by měly být zóny uspořádané takto: uprostřed pracovní plocha, na její jedné straně dřez a na druhé varná deska.

V hledáčku designera

Dřez se stal na nějaký čas i středem zájmu designéra Philippa Starcka. Pro společnost DURAVIT navrhl řadu keramických kuchyňských dřezů nazvanou Philippe Starck K. Pravoúhlý elegantní tvar dřezu umocnil zvýšeným okrajem. Zvedl tak vnitřní prostor vaničky (43 x 32 x 19 cm), což umožňuje umývat v dřezu i pekáče a jiné objemnější nádobí.

Netradičním prvkem je prohlubeň mezi odkládací plochou a dřezem, která slouží jako pojistka proti přetečení. Dřez se vyrábí v rozměrech 100 x 51 a 90 x 51 cm a ve variantě bez odkládací plochy v rozměru 77,5 x 31 x 19 cm, v barvách bílá, pergamon, antracitová a kaštanová. Volitelným příslušenstvím dřezů je nerezová miska a krájecí prkénko.

Dřez Axia je z umělého kompozitu Silgranit. Cena 19 990 Kč (BLANCO).Tvary dřezů jsou rozmanité. Na výběr máte obdélník, čtverec, kruh i různé asymetrické tvary, dále s jednou či více vaničkami o různých velikostech, s odkapávací plochou nebo vyfrézovanými odkapávacími drážkami.

Designově nadčasový materiál

Novinkou je keramický dřez Philippe Starck K 010 v kaštanové barvě, v rozměrech 90 x 51 cm, cena od 17 724 Kč, 100 x 51 cm. Cena 18 508 Kč (DURAVIT).Základní kategorii tvoří nerezová ocel, která se dnes vyrábí v několika povrchových úpravách - nejběžnější je hladká leštěná nerezová ocel, designově zajímavější je kartáčovaná úprava či nerez s profilovaným dezénem. Tento tradiční materiál je designově nadčasový, hodí se do každého interiéru. Dobře se udržuje v čistotě běžnými čisticími prostředky (kromě písků, které by povrch poškrábaly).

Druhou velmi významnou kategorií materiálů používaných k výrobě dřezů je umělý kámen, granit a různé kompozitní materiály. U výrobců je najdete pod rozličnými názvy - nejznámější jsou Corian (Dupont), Hi-macs (Polytrade CE), Fragranit (Franke), Silgranit (Blanco) atd.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Antibakteriální úprava

Umělý kámen je oblíbeným materiálem mnoha designérů, neboť se z něj díky jeho tepelnému zpracování dají vytvářet rozmanité tvary. Je tvrdý, teplý na omak, odolává vysokým teplotám, je nenasákavý, a proto také vysoce hygienický. Někteří výrobci (Astracast) do granitu přidávají částice kovů, jež vytvářejí antibakteriální úpravu (neutralizují bakterie a plísně). Tyto materiály jsou velmi kvalitní a trvanlivé, jejich případné povrchové poškození se dá zbroušením opravit.

Dřez Primus N-100 (Schock) v barvě polaris je vybaven zabudovaným osvětlením. Cena 17 374 Kč (SUITE).Na trhu se znovu začíná objevovat tradiční keramika, dříve vyhledávaná spíš pro rustikální interiéry. Současný design a škála barev keramických dřezů se plnohodnotně vyrovná moderním dřezům s veškerým vybavením. Keramika jako taková však vzhledem ke své křehkosti přece jen vyžaduje poněkud šetrnější zacházení.

Skleněná nebo dřevěná prkénka

Čištění, omývání a krájení potravin, sprchování a mytí nádobí usnadní příslušenství, které může být součástí dřezu, nebo si je můžete dokoupit. Jsou to například skleněná nebo dřevěná krájecí prkénka, nerezové vaničky a drátěné košíky sloužící k omývání potravin nebo jako odkapávací místa pro drobné nádobí. Praktickým prvkem je také dávkovač saponátu nebo přídavná sprška, obojí zabudované do okraje dřezu.

text: Markéta Nová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem