S hlubším sedem nebo jako  lenoška, s nízkou či vysokou opěrkou? Variant pohovek je mnoho, základní pravidlo je však stále stejné. Pohovka musí svou velikostí odpovídat prostoru, poskytovat pohodlný odpočinek a v neposlední řadě dobře vypadat. 

Nejdřív se posaďte na zem

Při výběru pohovky postupujte systematicky. Jedním z hlavních kritérií je velikost obývacího pokoje, od něho se odvíjí rozměr a tvar pohovky. Velice záleží na dispozici, a než přejdete k výběru vzhledu, je nutné si rozmyslet základní rozložení.

Klidně se i posaďte na zem a ujasněte si, kam z pohovky uvidíte. Zda byste rádi při relaxaci měli možnost vyhlédnout z okna, nebo raději měli přehled, co se děje v kuchyni. Univerzálním typem jsou dvou a třímístné pohovky.

Třímístná pohovka Karlstad, rám masivní dřevo, potah lze sundat a vyprat, 205 x 93 x 80 cm, vyrábí Ikea, www.ikea.cz

Minimální počet míst by měl vždy odpovídat členům domácnosti. Když to prostor dovolí, je výhodnější rozmístit po pokoji více solitérů. Ty vám zajistí jak více výhledů, tak i možnost vidět zpříma na společníka.

Čtyři místa zajistíte třímístnou pohovkou s křesílkem, dvěma dvoumístnými pohovkami, ale také dvoumístnou pohovkou s dvěma křesílky. Záleží jen na vás. Ale než vejdete do obchodu, měli byste mít základní představu, co chcete, a na papíře načrtnuté rozměry pokoje a vyhrazeného prostoru pro pohovku.

Moduly, hejbejte se

Pravda je taková, že menší solitérní pohovky lze v rámci možností jednoduše přemístit, ale také zaberou více místa. Rohové pohovky a pohovky s lenoškou při potřebě více míst k sezení nakládají se čtverečnými metry hospodárněji. Křídlo pohovky slouží často i jako pomyslný předěl. Zvolená pravá nebo levá varianta však definuje polohu pohovky, kterou pak nelze natočit úplně podle libosti.

Vytvořit si sestavu na míru nabízejí plánovatelné sedací soupravy, ze kterých lze sestavit dvoumístnou, ale i obří pohovku ve tvaru U. Tady obzvlášť platí pravidlo důkladně si rozmyslet, jaký prostor chci vymezit a jakým směrem chci komunikovat. Naopak modulové pohovky jsou malým zázrakem. Jednotlivé segmenty se prodávají samostatně a jsou na sobě zcela nezávislé. Sekce lze různým způsobem spojovat nebo použít samostatně, a pohovka se tak vždy přizpůsobí momentální potřebě.

Modulová souprava Cube, 120 (200, 240) x 120 x 40, vyrábí NewLook, cz.agatameble.pl

Hlavní posed

...tvoří na hlavním obrázku článku rozměrově větší pohovka, která je určujícím prvkem pro další vybavení. Obvykle volba padne na neutrální barvu, kterou doplníme polštářky a případně výstředním křesílkem. Rohová pohovka na hlavním obrázku prostorově vymezuje odpočinkovou zónu ve výseči 90°, kompozici z druhé strany uzavírá křeslo.

I do menšího bytu

V opravdu velkém prostoru se nabízí možnost vytvoření dvou odlišných zón. Hlavní část je určena k usednutí s přáteli, rodinou, k natáhnutí se s knížkou. V TV zóně se nalézá pohovka dvoused doplněná sedacím vakem. Její orientace tak jako volba vaku není náhodná. Při sledování filmu je z ní rázem lenoška a ve vaku v pololeže je také příjemně.

Výstřední kousek

Solitérní křesílko má tu výhodu, že jej snadno natočíte, a je-li potřeba, i přenesete. Menší rozměr láká k výběru pestřejší barvy a třeba i výraznějšímu tvarování. Zajímavé křeslo vždy vnese do interiéru trochu rozruchu, je samostatné a nebojí se vykročit do prostoru.

Puf Lever, design Catherine Jasyk, 40 x 40 x 40 cm, vyrábí Happy Barok, happybarok.pl

Velká sešlost

Rozestavte pufy po celém bytě – do předsíně, ložnice, obývacího pokoje. Využití najdou všude. Jako podnožka, stolička, schůdek i stolek. Vzroste-li poptávka po volném místě k usednutí, stačí je přenést na místo určení.

Soukromé křeslo

Solitérní kousek nabízí mnoho variant. K odpočinku a četbě náleží zapadnout hluboko mezi uši. Zakloněný vysoký opěrák poskytne dobrou oporu zad, čalouněné područky máte z obou stran, a když přijde slabá chvilka, hlava se má kam opřít. Potíž je jen s větším rozměrem. Do menšího prostoru více než jedno nedávejte, nechcete-li se vzdát pohovky.

Ušák s podnožkou včetně polštářku, potah ve 3 barvách, 75 x 80 x 121 cm, vyrábí Tchibo, www.tchibo.cz

Pohovkové minimum

Do dvou metrů se vejde dvoumístná pohovka, na tři místa je potřeba několik centimetrů přidat. Základním pravidlem jejího výběru je sednout si do ní a pořádně ji vyzkoušet. Zkoumat hloubku a výšku sedu nebo výšku opěrky podle udávaných čísel není zdaleka tak efektivní jako si na minutu sednout, případně i lehnout.

Dvoumístná pohovka Nisus, konstrukce z oceli, vyrábí Polstrin Design, 170 x 95 x 90 cm, www.polstrin.cz

Lenošky útočí

Prodloužená délka sedu se už zalíbila kdekomu a není se čemu divit. Pohodlně se opřít a dát si nohy nahoru můžete už i na dvousedu. Provizorní lenošku můžete pořídit i díky pufu, který si přisunete ke křeslu či pohovce.

Jednomístná pohovka s lenoškou Kivik, potah lze sundat a vyprat, díly můžou stát samostatně, 180 x 163 x 83 cm, vyrábí Ikea, www.ikea.cz

Šlofík po obědě

Pohovka dlouhá přes dva a půl metru pojme až čtyři usednuvší, ti si však mezi sebou příliš nepopovídají, nebudou-li se chtít natáčet jeden přes druhého. Zato tento tvar nabízí čtyřčlenné společnosti možnost usednout k filmu jako v kině, a navíc se na ní po obědě bude dobře spát.

Čtyřmístná pohovka Lily, 262 x 99 x 85 cm, vyrábí Sits, www.innex.cz

Dvoused s lenoškou

V poslední době zaznamenaly pohovky s lenoškou velkou oblibu. Nejčastějším rozměrem v nabídce prodejců je dvoused s lenoškou. Co do velikosti není pohovka ani malá, ani příliš velká. V lenošce se většinou ukrývá úložný prostor pro peřinu a polštář a v kombinaci s rozložitelným dvousedem nabízí možnost přespání.

Sedací souprava Casa s lenoškou, rozkládací, úložný prostor, 287 x 80 x 190 cm, www.jena-nabytek.cz

Rohová pohovka

Pohovka nekopíruje jen tvar rohu jako pohovky s lenoškou, ale oba na sebe kolmé segmenty jsou opatřeny zádovými opěrkami, při sezení na obou částech je vám nabídnut stejný komfort. Hloubka sedu obou částí se může lišit, a tím je vám dána možnost zvolit si polohu sedu podle nálady.

Rohová sedací souprava Split, rozkládací, 312 x 82 x 223 cm, vyrábí Stagra meble, www.jena-nabytek.cz

Mega rozměr

Nejvíce prostoru pro lenošení bez hranic nabízejí obří pohovky ve tvaru U. Dalším požadavkem komfortu je možnost rozložení, polohovatelnost, velikost a snadná dostupnost úložného prostoru. Vítanou funkcí je i polohování opěrek, područek a podnožek.

Pohovka Saragossa ve tvaru U, základ syntetická kůže, povrch sedu textilie, 356 x 264 x 99 cm, vyrábí Liv´in, www.trends.de

Chytrá skládačka

Díly modulové pohovky lze během dne přeskládat podle libosti. Další výhodou je volba barvy. Nakupujeme převážně neutrální odstíny, jsou nadčasové a snáze se barevně kombinují. U modulové pohovky lze každému segmentu vybrat jinou barvu, zvolit pouze jednu výraznou, která prozáří ty zbývající.

Moduly pohovky Söderhamn, snímatelný potah, vyrábí Ikea, www.ikea.cz

Další články o vybavení interiéru najdete v této rubrice a na našem sesterském webu Modernibyt.cz.

Text: Helena Marková, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem