Tisk | Diskuze (6) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Hračky pro malé pracanty
Hrát si, to je pro dítě naprosto zásadní činnost, kterou nelze v žádném případě ani podceňovat, ani zlehčovat. O to víc, když si uvědomíme, že na dětské hře závisí rozvoj smyslů i tvůrčích schopností.
Kdybychom položili na jednu misku vah dětskou hru a na druhou misku práci dospělých, bezesporu by dětská hra měla větší váhu. Dětská hra totiž není nikdy rutinní a je vždy tvůrčí. I když to tak na první pohled nevypadá, na hře si dítě odmalinka tříbí smysly, rozvíjí je a obrazně řečeno skrze hru pomalu vrůstá do světa.
U dítěte je vše nové, fascinující a je to poprvé. Proto je zřejmé, že jakékoliv omezování či znemožňování dětské hry se může nepříznivě odrazit v podobě problémů a různých poruch a defektů. Proto ke hrám svého potomka přistupujte ohleduplně a s pokorou. A protože jsme dětské hračky už dávno vyměnili za dospělácké, neuškodí připomenout, co je ve světě hraček nového.
První hračky
Od chvíle, kdy miminka začnou vnímat okolní svět, začínají si hrát. S tím rozdílem, že na úplném začátku pozemské kariéry žádné hračky nepotřebují. Vystačí si s vlastníma ručičkama a bezpečným prostorem v maminčině náručí. Teprve po určité době, kdy se miminko rozkouká, začíná nesměle pronikat, krůček po krůčku, do světa smyslů. V tomto nejranějším období tráví dítko svůj život většinou na zádech s pohledem ke stropu. A právě tady je prostor pro závěsné hračky, které miminko zaujmou, ale zároveň nevyžadují, aby je dítě muselo držet.
Každé miminko je osobnost
Jakmile „kolotoč" nad hlavou miminka už nebude takovým lákadlem, protože se nedá uchopit do ručiček ani vstrčit do pusy, je čas pro lehké, měkké a pratelné plyšové hračky.
Čas plyšáků nastupuje asi po šesti měsících, ale zde co nejdůrazněji připomínáme: každé miminko je osobnost s naprosto svébytným rytmem vývoje, proto příliš matce přírodě nemluvte do řemesla a některé věci nechte na ní. Bylo by chybou hlídat v kalendáři, kdy se vašemu miminku zachce plyšové hračky a vskutku není důvod být nervózní, když to bude o pár týdnů či nějaký ten měsíc jinak.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Od plyše k plastu
V životě miminka přijde dříve či později doba, kdy vlídná měkkost plyšáka začne nudit a dítko zatouží vzít do ruky něco reálnějšího a hmotnějšího. Nejprve to mohou být látkové či plastové hračky, například v podobě knížky. Důležité je, aby hračka rozvíjela základní smysly, proto má stimulovat hmat různými výstupky, sluch pomocí akustických efektů (cinkání, šustění) a svou roli hraje i barva. Mluvíme zde o období zhruba do jednoho roku.
Plast pod dohledem
Další období - zhruba do tří let věku - je v současné době zastoupeno zejména plastovými hračkami. Ty musí splňovat přísné mezinárodní atesty. Dlužno dodat, že tyto podmínky jsou v USA mnohem „měkčí" než v Evropě, proto raději nekupujte hračky, které nemají evropský atest. Tato přísnost je na místě, uvážíme-li, že si děti hračky strkají do úst. Proto musí být zdravotně nezávadné, což se týká i barev a povrchových úprav. Dalším kritériem je tvar: hračky nesmějí mít ostré části ani hrany, aby nemohly poranit například oči. Většinou jde o měkčené plasty, ale vhodné je třeba i dřevo, ošetřené nezávadným a certifikovaným nátěrem.
Edukativní hračky
Kolem třetího roku dochází ke zlomu, kdy dítě již přemýšlí, vnímá a je šikovné - zde se začíná rozvíjet jemná motorika. Hračky pro toto období by měly rozvíjet šikovnost a přesnost a koordinaci pohybů. Dítě si hraje tak, že se například pokouší postavit dvě kostičky na sebe. A právě v tomto momentě je ta správná doba pro tzv. edukativní hračky.
Děti rády pomáhají
Velmi oblíbenými hračkami jsou zmenšeniny reálných dospěláckých věcí, nástrojů a předmětů denní potřeby. To pochopili výrobci hraček už za Rakouska-Uherska a nabídli holčičkám malé kuchyňské plotny, hrnce, jídelní pomůcky, pračky, žehličky - zkrátka takřka všechno. Pro kluky to zase bylo kovářské či truhlářské nářadí a pro všechny hra na obchod - dokonce vybavená zmenšeninami skutečné měny. Po více než století se sortiment pracovních pomůcek pro děti v principu nezměnil, ale neuvěřitelně se zvýšila nabídka, a to také díky novým materiálům. Hračky jsou v každém případě bezpečnější.
Dům z plastu
Velké novum v nabídce hračkářství jsou domečky pro děti z bezpečných a odolných plastů, které dětem poskytnou prostor pro libovolné hry a dobrodružství. Domečky pro děti mohou být poměrně velké i jednopodlažní. Zajímavé jsou také různé rozšiřující programy, kdy se dá k domku přidělat houpačka, skluzavka či jiné doplňky. Zajímavý je také posun v barvách těchto dětských domků. Ten spočívá v pečlivějším výběru, který se snaží volbou přírodnějších a decentnějších odstínů zachovat estetickou úroveň domu. Dětský domeček pak jedovatými barvami neruší skutečný dům.
Miminka za volantem
Pro rozvoj pohybové soustavy, svalů a rovnováhy je vhodná celá skupina hraček, kterou s trochou nadsázky můžeme označit vozovým parkem pro nejmenší. Také zde je nutné rozlišovat kategorie obtížnosti řízení miminkovských vozidel. Pro začátek bude pro dítě nejvhodnější odrážedlo, tedy vehikl se dvěma kolečky vzadu, nebo tříkolka s vodicí tyčí vzadu. S takto vybavenou tříkolkou můžete bez obav s dítětem vyjet a nechat doma kočárek - díky vodicí tyči je jízda bezpečná a pro dítě určitě záživnější než obligátní jízda v „ojetém" kočáře.
Menší děti jsou k vozítku připoutány, větší děti nemusí. Tříkolka by měla být vybavena volnoběhem, aby se šlapátka neotáčela současně s převodovaným kolem a dítě si neporanilo nohy. Díky volnoběhu může dítě šlapat, jen když bude chtít. Poslední kategorií jsou odrážedla vybavená pouze dvěma koly, která učí děti rovnováze a jsou posledním stupněm před dětským minibicyklem.
Panenky z reklamy
Hračkářský sortiment se chová trochu jinak než jiná prodejní odvětví. Například některé typy hraček jsou módní stále, jiné vynese vlna času nebo souvisí s úspěšným dětským filmem. Rozhodující slovo by při nákupu hraček měli mít rodiče, neboť od dítěte v hračkářství lze stěží očekávat pochopení problematiky rodinných financí. Rodiče ovlivňují výběr hračky, ale kvůli televizním reklamám, kterými jsou dětské pořady doslova prošpikovány, není tato pozice vždy udržitelná.
Je to na psychologické vynalézavosti a taktu dospělého, aby dítě úplně neošidil, na druhé straně, aby se dítě přemíry hraček nepřejedlo. Každopádně pokud dítě uvidí v hračkářství panenku z reklamy a je přesvědčeno o tom, že se bez ní neobejde, je možné mu ji koupit. Vývoj dítěte ale určitě nedozná újmu, když mu k panence nekoupíte šest set různých šatiček, botiček, aut a domů, přátel, nepřátel atd.
text: Adam Krejčík, foto: archiv
15.07.2014 | Interiér
Tisk | Diskuze (6) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 31.05.2022 23:42 - Já teda musím souhlasit s prvním komentářem od Gabriely. Na dřevěné...
- 09.12.2021 14:03 - Rozhodně to není nic malého. Bagr co jsem koupil na dálkové ovládání...
- 07.12.2021 17:22 - Jenom za 1700? Kde jste ho koupil a hlavně jak je ten bagr velký?...
- 05.12.2021 11:08 - Jasně dá se kopit, koupil jsem plně funkční bagr na dálkové ovládání...
- 02.12.2021 23:48 - Můj syn si napsal do dopisu pro ježíška bagr na dálkové ovládání. Dá...