Hrát si, to je pro dítě naprosto zásadní činnost, kterou nelze v žádném případě ani podceňovat, ani zlehčovat. O to víc, když si uvědomíme, že na dětské hře závisí rozvoj smyslů i tvůrčích schopností.

Dětské kuchyňské nádobíčko je stálicí na nebi hraček již od dob našich praprababiček.Kdybychom položili na jednu misku vah dětskou hru a na druhou misku práci dospělých, bezesporu by dětská hra měla větší váhu. Dětská hra totiž není nikdy rutinní a je vždy tvůrčí. I když to tak na první pohled nevypadá, na hře si dítě odmalinka tříbí smysly, rozvíjí je a obrazně řečeno skrze hru pomalu vrůstá do světa.

U dítěte je vše nové, fascinující a je to poprvé. Proto je zřejmé, že jakékoliv omezování či znemožňování dětské hry se může nepříznivě odrazit v podobě problémů a různých poruch a defektů. Proto ke hrám svého potomka přistupujte ohleduplně a s pokorou. A pro­tože jsme dětské hračky už dávno vyměnili za dospělácké, neuškodí připomenout, co je ve světě hraček nového.

První hračky

Umožněte svým klukům hrát si na kutila! Truhlářská dílna podporuje dětskou představivost, rozvíjí zručnost a jemnou motoriku. Dílna sestává ze 65 částí, měkkého plastového nářadí a „dřeva“ DURAFORM bez třísek, což umožňuje hru s maximální ochranou proti úrazu. Vhodné pro děti od 3 let (BABYWELT.CZ).Od chvíle, kdy miminka začnou vnímat okolní svět, začínají si hrát. S tím rozdílem, že na úplném začátku pozemské kariéry žádné hračky nepotřebují. Vystačí si s vlastníma ručičkama a bezpečným prostorem v maminčině náručí. Teprve po určité době, kdy se miminko rozkouká, začíná nesměle pronikat, krůček po krůčku, do světa smyslů. V tomto nejranějším období tráví dítko svůj ži­vot většinou na zádech s pohledem ke stropu. A právě tady je prostor pro zá­věsné hračky, které miminko zaujmou, ale zároveň nevyžadují, aby je dítě mu­selo držet.

Každé miminko je osobnost

Jakmile „kolotoč" nad hlavou miminka už nebude takovým lákadlem, protože se nedá uchopit do ručiček ani vstrčit do pusy, je čas pro lehké, měkké a pratelné plyšové hračky.

Čas plyšáků nastupuje asi po šesti měsících, ale zde co nejdůrazněji připomínáme: každé miminko je osobnost s naprosto svébytným rytmem vývoje, proto příliš matce přírodě nemluvte do řemesla a některé věci nechte na ní. Bylo by chybou hlídat v kalendáři, kdy se vašemu miminku zachce plyšové hračky a vskutku není důvod být nervózní, když to bude o pár týdnů či nějaký ten měsíc jinak.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Od plyše k plastu

Loutkové divadlo Step2 je pevné a stabilní konstrukce, otevírací dvířka mohou sloužit též jako pokladna, nechybí ani osvětlení (STEP2).V životě miminka přijde dříve či později doba, kdy vlídná měkkost plyšáka začne nudit a dítko zatouží vzít do ruky něco reálnějšího a hmotnějšího. Nejprve to mo­hou být látkové či plastové hračky, například v podobě knížky. Důležité je, aby hračka rozvíjela základní smysly, proto má stimulovat hmat různými vý­stupky, sluch pomocí akustických efektů (cinkání, šustění) a svou roli hraje i barva. Mluvíme zde o období zhruba do jednoho roku.

Plast pod dohledem

Kousátko s různými povrchy usnadňuje prořezávání a posilování prvních dětských zoubků (DIFRAX).Další období - zhruba do tří let věku - je v současné době zastoupeno zejména plastovými hračkami. Ty musí splňovat přísné mezinárodní atesty. Dlužno do­dat, že tyto podmínky jsou v USA mnohem „měkčí" než v Evropě, proto raději nekupujte hračky, které nemají evropský atest. Tato přísnost je na místě, uvá­žíme-li, že si děti hračky strkají do úst. Proto musí být zdravotně nezávadné, což se týká i barev a povrchových úprav. Dalším kritériem je tvar: hračky nesmějí mít ostré části ani hrany, aby nemohly poranit například oči. Většinou jde o měkčené plasty, ale vhodné je třeba i dřevo, ošetřené nezávadným a certifikovaným nátěrem.

Edukativní hračky

Kolem třetího roku dochází ke zlomu, kdy dítě již přemýšlí, vnímá a je šikovné - zde se začíná rozvíjet jemná motorika. Hračky pro toto období by měly rozvíjet šikovnost a přesnost a koordinaci pohybů. Dítě si hraje tak, že se například po­kouší postavit dvě kostičky na sebe. A právě v tomto momentě je ta správná doba pro tzv. edukativní hračky.

Děti rády pomáhají

Kreslicí stolek je určen pro děti, které rády malují. Věž je vyrobena z barevného, odolného a zároveň snadno udržovatelného plastu.Velmi oblíbenými hračkami jsou zmenšeniny reálných dospěláckých věcí, ná­strojů a předmětů denní potřeby. To pochopili výrobci hraček už za Rakouska-Uherska a nabídli holčičkám malé kuchyňské plotny, hrnce, jídelní pomůcky, pračky, žehličky - zkrátka takřka všechno. Pro kluky to zase bylo kovářské či truhlářské nářadí a pro všechny hra na obchod - dokonce vybavená zmenšeninami skutečné měny. Po více než století se sortiment pracovních pomůcek pro děti v principu nezměnil, ale neuvěřitelně se zvýšila nabídka, a to také díky novým materiálům. Hračky jsou v každém případě bezpečnější.

Dům z plastu

Velké novum v nabídce hračkářství jsou domečky pro děti z bezpečných a odolných plastů, které dětem poskytnou prostor pro libovolné hry a dobrodružství. Domečky pro děti mohou být poměrně velké i jednopodlažní. Zajímavé jsou také různé rozšiřující programy, kdy se dá k domku přidělat houpačka, skluzavka či jiné doplňky. Zajímavý je také posun v barvách těchto dětských domků. Ten spočívá v pečlivějším výběru, který se snaží volbou přírodnějších a decentnějších odstínů zachovat estetickou úroveň domu. Dětský domeček pak jedovatými barvami neruší skutečný dům.

Miminka za volantem

Deluxe Action Train – hrací stůl ukrývá pod pracovní deskou úžasnou železniční trať s motoráčkem, funkčním semaforem, nádražím a dalšími doplňky.Pro rozvoj pohybové soustavy, svalů a rovnováhy je vhodná celá skupina hraček, kterou s trochou nadsázky mů­žeme označit vozovým parkem pro nej­menší. Také zde je nutné rozlišovat ka­tegorie obtížnosti řízení miminkovských vozidel. Pro začátek bude pro dítě nejvhodnější odrážedlo, tedy vehikl se dvě­ma kolečky vzadu, nebo tříkolka s vo­dicí tyčí vzadu. S takto vybavenou tří­kolkou můžete bez obav s dítětem vyjet a nechat doma kočárek - díky vodicí tyči je jízda bezpečná a pro dítě určitě záživnější než obligátní jízda v „ojetém" kočáře.

Menší děti jsou k vo­zítku připoutány, větší děti nemusí. Tří­kolka by měla být vybavena volnoběhem, aby se šlapátka neotáčela současně s převodovaným kolem a dítě si neporanilo nohy. Díky volnoběhu může dítě šlapat, jen když bude chtít. Poslední ka­tegorií jsou odrážedla vybavená pouze dvěma koly, která učí děti rovnováze a jsou posledním stupněm před dětským minibicyklem.

Panenky z reklamy

Zábavné centrum Adventure Lodge – velké hřiště Step2 zabaví děti na několik let (STEP2).Hračkářský sortiment se chová trochu jinak než jiná prodejní odvětví. Například některé typy hraček jsou módní stále, jiné vynese vlna času nebo souvisí s úspěšným dětským filmem. Rozhodující slovo by při nákupu hraček měli mít rodiče, neboť od dítěte v hračkářství lze stěží očekávat pochopení problematiky rodinných financí. Rodiče ovlivňují vý­běr hračky, ale kvůli televizním reklamám, kterými jsou dětské pořady doslova prošpikovány, není tato pozice vždy udržitelná.

Je to na psychologické vynalézavosti a taktu dospělého, aby dítě úplně neošidil, na druhé straně, aby se dítě přemíry hraček nepřejedlo. Každopádně pokud dítě uvidí v hračkářství panenku z reklamy a je přesvědčeno o tom, že se bez ní neobejde, je možné mu ji koupit. Vývoj dítěte ale určitě ne­dozná újmu, když mu k panence nekoupíte šest set různých šatiček, botiček, aut a domů, přátel, nepřátel atd.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem