Při výběru klozetu a bidetu by neměl být jediným kritériem jejich vzhled. Z uživatelského hlediska je důležité, zda jsou oba tyto předměty pohodlné a jak náročná je jejich údržba. U toalety se zajímejte, zda je její splachovací systém úsporný a efektivní.

Toaleta bez límce

Nutnost snížit spotřebu vody a zajistit, aby byla toaleta po spláchnutí dokonale čistá, vede výrobce k hledání nových řešení. Možnosti se nabízejí ve způsobu distribuce vody a rafinovanějších konstrukcích klozetových mís. Z horní části klozetů postupně mizí oplachovací lem, za jehož záhybem se snáze usazují nečistoty.

Toalety s označení rimfree nebo rimless jsou v horních partiích hladké, takže se lépe udržují. Kvalitnímu a úspornějšímu oplachu mísy pomáhá také technologie Aquablade. Voda na splachování protéká uzavřeným oplachovacím kruhem, z něhož vytéká po celém obvodu mísy úzkou štěrbinou, do které nečistoty neproniknou.

Splachovací proměny

S novými konstrukcemi závěsných toalet s nádržkami ukrytými za stěnovou příčkou se na stěně objevil nový prvek v podobě destičky s tlačítky umožňujícími volbu mezi standardním a úspornějším spláchnutím. Původně zcela funkční předmět se stal i zajímavým estetickým doplňkem. Tlačítková splachovadla jsou buď mechanická, nebo elektronická s bezdotykovým ovládáním.

Kromě splachovacího systému ovlivňuje jejich cenu i materiál. Nejlevnější jsou plastové typy, nákladnější jsou modely z různě upravených kovů a skla. Některá se dají využít i na vkládání dezinfek­čních tablet, které navíc okolí toalety provoní.

Body pro bidet

Dva v jednom: Nedostatek prostoru vhodného na umístění bidetu může vyřešit bidetovací sedátko. Jde o zařízení, které se připevní k běžné toaletě místo klasického sedátka a připojí se k přívodu vody a elektřiny. Sedátka jsou vyhřívaná, disponují několika proudy, suší teplým vzduchem a po použití se trysky automaticky vyčistí. Bidetovací sedátko Coway je vybavené funkcí odsávání zápachu, www.siko.czV mnoha zemích západně od našich hranic patřily bidety mezi standardní vybavení. V našich domácnostech se však ve větším měřítku začaly více využívat až koncem minulého století. Přesto je stále někteří lidé považují za zbytečné. Ze zkušeností prodejců však vyplývá, že kdo si jednou bidet vyzkouší, brzy si na jeho funkci zvykne a ocení ji.

Protože je oplachování intimních částí proudem čisté vody k našemu tělu mnohem šetrnější než používání toaletního papíru, doporučují používání bidetu i lékaři. Praktickou součástí toa­lety jsou také držáky na toaletní papír, věšáky na ručníky a v prostoru odděleném od koupelny i malá umývátka.

Pro lepší hygienu

I když bidety vzhledem připomínají klozet, svou funkcí a vybavením se více podobají umyvadlu. V zadní části je instalovaná baterie s pohyblivým ramínkem, které umožňuje individuální nasměrování. Na rozdíl od klozetu je bidet připojen na přívod teplé vody a používá se většinou bez sedátka. Bidetové mísy jsou hladké, bez zbytečných ohybů, ve kterých by se více usazovaly nečistoty. Stejně jako klozety se bidety vyrábějí ve stojacím i závěsném provedení. K bidetu je třeba ještě pořídit baterii, která se prodává samostatně. V některých designových řadách jsou bidety vybavené sedátkem nebo poklopem.

Text: Lubuše Lhotská, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem