Co je to cottage? Přeloženo z angličtiny chata, chalupa. Cottage styl tedy znamená venkovský styl.Jak název napovídá, je cottage styl inspirovaný kulturou chataření a chalupaření. Navozuje uvolněnou atmosféru prázdnin a působí velmi neformálně. Světlé, přívětivé a útulné interiéry v cottage stylu přímo vyzývají k tělesné i duševní relaxaci.

Atmosféra

Styl je ideální pro zařízení opravdového letního sídla – romantické chatky u jezera, venkovského stavení nebo tradiční horské roubenky. Zatímco na venkov cottage styl přirozeně zapadne, v městském interiéru bude bez stylového odlehčení či nadsázky působit nepatřičně. Ozvuky cottage stylu ho ovšem příjemně oživí a s připomínkou léta do něj vnesou i závan romantiky.

K navození uvolněné prázdninové atmosféry v městských interiérech jsou prvky vypůjčené z cottage stylu ideální. Jde především o široké uplatnění přírodních materiálů: masivního dřeva, proutí a ratanu. Také doplňky jsou výhradně z přírodnin: vazby suchých květin a plodů, pokroucené větve dekorativní vrby nebo lesní samorosty. V kombinaci s masivním dřevem a světlou, optimistickou barevností navozují přirozeně relaxační atmosféru.

Typická venkovská kuchyně působí mile, čistě a útulně. Osvědčenou symbiózu bílého laku s přírodním dřevem doplňují drobné dekorace, mísa s ovocem a živé květy.Také se podívejte: Industriální stylVenkovský styl - Minimalistický styl

Barevnost

Světlou neutrální barevnost stylu nejlépe vystihuje bílá, která kromě stěn často pokrývá i podlahu a nábytek. Její chlad vyvažuje masivní dřevo, přírodniny a tkaniny s výraznou strukturou. Odstíny bílé doplňuje široká paleta neutrálů: krémová, písková a kávová s odstíny šedé a akcenty v barvě hořké čokolády. Neutrální základ navozuje pocit klidu a lze ho snadno doplnit barvami podle osobního vkusu nebo momentální nálady.

Horskou chalupu během zimy zateplí doplňky v hřejivých barvách: malinově nebo cihlově červené, skořicové, zlatě okrové nebo cyklámenové, nádech elegance do interiéru vnesou odstíny fialové a vínové. Naopak v letních sídlech vystavených úmornému slunečnímu žáru přinesou alespoň pocitové ochlazení studené odstíny šedomodré, bleděmodré, azurové, tyrkysové, pistáciové nebo mechově zelené.

Této kuchyni vévodí přírodní materiály: dřevo, kov a režné cihly vytvářejí působivé popředí velkorysé tabuli, která v interiéru funguje jako přirozený vizuální magnet.

Materiály

Venkovský styl používá výhradně přírodní materiály – dřevěný a kovový nábytek doplňuje keramika, porcelán a sklo na doplňcích. Materiálům ponechává cottage styl maximálně přirozený vzhled, a pokud je ukryje pod nátěrem, nechá je probleskovat skrze přirozenou patinu opotřebení. Nátěry mají stejně jako výmalba matný povrch, takže v kontextu stylu a dalších materiálů působí přirozeně. Bílou výmalbu stěn doplňuje ve spodní části barevně tónované palubkové obložení, které ji do kritické výšky chrání před mechanickým poškozením.

Rustikální vzhled horské chaty a divokost okolní přírody podtrhne lépe omítka s hrubší strukturou, kamenný obklad nebo původní roubená konstrukce. Trámový strop v přízemí a přiznaná konstrukce krovu v podkroví jsou doslova symboly stylu, které interiéry příjemně zútulní.

Ukázka dokonalé harmonie tradičních materiálů: kamenná dlažba barevně krásně ladí se štípanými kameny zdiva, pískovcovými schody i oprýskaným dřevem stropního trámu. Čistě bílá malba stejně jako bíle natřené dveře interiér „ztěžklý“ kamenem příjemně prosvětluje a odlehčuje.

O knize

Kniha s názvem Styly interiérů plná atraktivních fotografií podrobně představuje 17 interiérových stylů, které přehledně rozděluje do čtyř skupin: moderní, venkovské, romantické a avantgardní. Samostatně je představen eklektický styl, který ostatní styly svobodně míchá. Nechybí typologie lidí, kterým daný styl vyhovuje.Kniha s názvem Styly interiérů plná atraktivních fotografií podrobně představuje 17 interiérových stylů, které přehledně rozděluje do čtyř skupin: moderní, venkovské, romantické a avantgardní. Samostatně je představen eklektický styl, který ostatní styly svobodně míchá. Nechybí typologie lidí, kterým daný styl vyhovuje. 

Autorka: Veronika Haroldová vystudovala FA ČVUT a po praxi v projekčních kancelářích ­založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů. Po dvacetileté praxi má ve svém portfoliu více než 260 realizací ze soukromého i veřejného sektoru. Také napsala více než 450 odborných článků a knihu o interiérových stylech.

Více na Haroldova.cz

Text: Ing. arch. Veronika Haroldová, Foto: Profimedia

logo MessengerPoslat Messengerem