Práce z domova zní jako lákavá představa, ale pokud máte žonglovat s notebookem mezi pohovkou a kuchyňským stolem, poměrně brzo zjistíte, že bez zázemí se neobejdete.

Vymezte si pracovní prostor

Pracovní stůl CPH 90 z kolekce Copenhague (HAY), design Ronan & Erwan Bouroullec, matně lakované dubové dřevo/linoleum, 130 x 65 cm, výška 74 cm, cena 18 150 Kč; židle Neu 10 Upholstery (HAY), ergonomicky tvarovaná skořepina, cena na dotaz, prodává www.designville.cz

Ideální je, pokud můžete pracovně vyčlenit samostatnou místnost o velikosti 8 až 10 m2 s dostatkem denního světla, kterou můžete zavřít a „odejít z práce domů“. V opačném případě se budete muset poohlédnout po tišším koutku v rámci obytného prostoru.

Může jím být výklenek na chodbě, část galerie nebo šikminy pod schody, případně pod střechou, vhodné pro instalaci posuvných dveří, za které lze pracovní místo jednoduše schovat. Naopak třeba ložnice by měla být zapovězena a ponechána k příjemnějším činnostem a odpočinku.

Stand-up pracovní místo

Zkuste určitým činnostem přiřadit různé pozice. Máte okenní parapet v příjemné výšce a vejde se na něj notebook? Odpovídejte na e-maily vestoje právě tady! K prezentaci si zase sedněte k pracovnímu stolu. Změna polohy je zdraví velmi prospěšná!

Komfort na prvním místě

Kancelářská židle ze série ID Air (VITRA), design Antonio Cittero, inovativní konstrukce, perforace v opěradle pro efektivní cirkulaci vzduchu, měkké čalounění pro vysoký komfort, cena 18 492 Kč, prodává www.designville.cz

Klasický kancelářský nábytek a monstrózní křesla na kolečkách jsou naštěstí minulostí. Vítaným trendem je mnohem kreativnější zařízení nabízející komfort a přehlednost, které vám v dlouhodobém horizontu práci zefektivní. Vybírejte nábytek, který se hodí nejen k vaší práci, ale i životnímu stylu, resp. ostatnímu zařízení interiéru.

Při výběru židle je důležité znát své vlastní požadavky. Židle by vám měla poskytovat komfort minimálně do takové míry, jež je přiměřená času, který na ní trávíte. Pracujete-li pár hodin týdně, kancelářskou židli v podstatě nepotřebujete. Dobré držení těla zajistí i židle s měkčím sedákem a dostatečnou oporou zad. Pro delší sezení je vhodnější židle s ergonomickými parametry – nastavitelnou výškou, sklonem a hloubkou sedáku, s opěradlem podpírajícím bederní páteř a područkami.

Nepřehlédněte: Jak na užitečnou pracovnu

Správná poloha při sezení

Pravidlo, že kyčelní a kolenní kloub by při sezení měly svírat pravý úhel, je podle expertů na ergonomii zastaralé. Zdravější je nastavit sklon sedáku tak, aby kyčelní kloub byl lehce nad kolenním a pánev se snáze pohybovala dopředu, čímž se snadněji narovná páteř. Předloktí by mělo být umístěné pohodlně na kraji stolu, což je poloha, která umožní ulevit svalům paží a krku.

Ergonomie

Ideální délka pracovní plochy pro denní práci je 150 cm a optimální rozdíl mezi výškou stolu a židle je 28 cm. Horní okraj obrazovky monitoru by měl být umístěný čelně v úrovni očí, aby pohled směřoval mírně dolů. Vzdálenost očí od obrazovky vyplývá z její úhlopříčky, minimálně však 50 cm.

Pracovní stůl Society Table AJ52 (CARL HANSEN & SON) navržený již v roce 1952 designérem Arne Jacobsenem, na výběr ze dvou typů dřev – dub a ořech, čtyř povrchových úprav dřeva a dvou barev kůže, velikost 140 x 70 cm a 160 x 70 cm, cena od 178 840 Kč, prodává www.stockist.cz

Chytrá úložná řešení

Zejména v případě pracovního místa v rámci jiné místnosti se budete muset zamyslet nad typem úložných prostor, zejména nad jejich rozvržením a umístěním. Volte taková úložná řešení, která vám umožní pracovat v zorganizovaném a uklizeném prostředí. V poslední době jsou velmi oblíbené závěsné úložné police a regály.

Světelná pohoda

Optimální světlo je samozřejmě to přirozené, ale ne vždy je možnost umístit stůl k oknu. Vhodné je kombinovat denní světlo se světlem z lampy rovnoměrně osvětlující celou plochu stolu. Zdroj světla nesmí oslňovat. Po setmění je ideální kombinace nepřímého světla, které osvětluje celou místnost rovnoměrně, a světla lampy. Snaže se vyhnout přílišným kontrastům mezi světelnými zónami, zbytečně zatěžují oči. Doporučená intenzita osvětlení do pracovny je 600–1000 luxů.

Stolní lampa z kolekce PC Double Arm (HAY), design Pierre Charpin, lité aluminium ve čtyřech barvách, cena od 7 454 Kč, prodává www.stockist.cz

Porada přes Skype?

Komunikujete s kolegy nebo se zákazníky prostřednictvím Skypu? Pak budete potřebovat asi tak dva metry pozadí bez scenérie v podobě hromady papírů nebo špinavého nádobí na kuchyňské lince. Myslete na to a vytvořte si takové pozadí, které vás bude prezentovat a vy se tak budete cítit dobře. Skvělými pomocníky jsou bezdrátové reproduktory vybavené mikrofonem.

Bez disciplíny to nepůjde

To-Do list z kolekce Office (DESIGN LETTERS), typografie navržená Arne Jacobsenem, 60 stran ve formátu A4, cena 712 Kč vč. poštovného, prodává www.connox.com

Ať už částečný nebo plný home office není pro každého, protože dostat se z domácího modu do pracovního nemusí být vůbec jednoduché. A to není řeč pouze o koši s nevyžehleným prádlem nebo kytce v květináči toužící po kapce vody, které vás mohou rozptylovat. Často se stává, že rodina a další lidé kolem vás mohou snadno nabýt dojmu, že pracujete-li z domova, máte spoustu času a mohou vás kdykoliv vyrušit. Ideální je určit si pracovní dobu a dát ji ostatním vědět.

Dress code

I přesto, že vás nečeká žádný hovor po Skypu ani návštěva klienta, snažte se pohodlně obléknout a upravit, čímž není myšleno pyžamo ani župan. Prostě podobně, jako byste šli do kanceláře.

Mohlo by vás zajímat: 12 tipů pro home office

Přestávky podporují kreativitu!

Policový systém z kolekce String Pocket (STRINg), lakovaná ocel/MDF, 50 x 15 x 60 cm, cena 4 150 Kč, prodává www.malinadesign.cz

Alespoň jednou za hodinu změňte polohu sezení a pravidelně vstávejte! Ideálně proveďte i několik protahovacích cviků (inspiraci najdete např. na YouTube). Krátké přestávky na protažení, kávu nebo chat s kamarádkou jsou skvělé i pro vaši duševní hygienu. Zázračné jsou zejména ve chvílích, kdy potřebujete zapomenout na nepříjemný telefonát apod.

Dítě v kanceláři?

Pracovní doba rodičů s dětmi je do jisté míry ovlivněna věkem dětí. Zatímco u dětí školou povinných si mohou rodiče celkem dobře práci rozvrhnout, u menších dětí to vyžaduje více plánování a nutnou kooperaci s partnerem či jinými dospělými, ale dá se to zvládnout! Např. pracovat velmi brzy ráno, během odpoledního spaní a později večer. Mezičas věnujte svému dítěti, to je totiž to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

Zelený spolupracovník

Nechte zelené pokojové rostliny, aby se vám při práci dívaly přes rameno. Pro zdravý vzduch jsou skvělé aloe vera, bambus nebo břečťan.

Naše tipy:

  • Pracovna v rámci jiné místnosti se sladěním s jejím okolím lehce „ztratí“.
  • Otočte stůl do prostoru, aby energie mohla volně proudit a přicházely k vám skvělé nápady (feng-šuej).
  • Mnoho výrobců nabízí kancelářskou variantu své běžné řady židlí, která krásně zapadne mezi ostatní židle v interiéru.
  • Skvělým pomocníkem je i TO DO list! Odškrtávejte a pochvalte se! Pracujte, když jste neproduktivnější, pro někoho je to brzo ráno, pro jiného pozdě v noci…

Text: Edita Erbsová | Foto: archiv 

logo MessengerPoslat Messengerem