Často skloňovaný pojem feng-šuej nedovede obsáhnout celou problematiku energie bydlení. Zdrojem energie je totiž i lokalita, ve které pobýváme. „Existují hladiny zemské energie, které jsou pro člověka obecně prospěšné, jiné, příliš slabé, jsou jednou z příčin špatné kondice, nízkého výkonu a ztráty radosti ze života," uvádí PhDr. Jan Jílek, který se ve své psychologické praxi desítky let věnuje i vlivu zemské energie na člověka.

Energie Země vyzařuje na různých místech nestejně intenzivně. I sousedící lokality se často liší v tom, kolik energie nám předávají. Jak dobře se cítíme a kolik máme energie, ovlivňuje místo, kde se zrovna nacházíme. „V životě se setkáme se zdánlivě nepochopitelnými příčinami, proč se nám nedaří práce, proč vázne rodinný život," líčí psycholog Jan Jílek.

Chcete vylepšit INTERIÉR a nevíte si rady? Zeptejte se v PORADNĚ ZDE.

Pobyt v místě s nízkou energií může být příčinou. „Zhoršuje se zdraví a nálada, jsme unavení, nevidíme před sebou perspektivu," vysvětluje Jílek. „K rovnováze organismu přispívá životospráva, optimální poměr samoty a společnosti, stimulace smyslů, rozumu i intuice, ale i prostředí našeho rodinného a pracovního života," říká Jan Jílek. Přestěhování do místa s vysokou energií pak může být impulsem, jak v životě nastartovat změny.

Právě množství energie, kterou do organismu bezděčně „nasáváme" z okolí, může ovlivňovat naši realizaci v rodinném i pracovním životě. „Mimořádně vysoká energie podporuje tvořivou práci ve výzkumu, v umění i duchovní práci. Je optimální pro studium," prozrazuje psycholog Jan Jílek.

Zajímavostí je, že v oblastech se silným vyzařováním energie se nalézají prestižní světové univerzity a výjimečné stavby jako hrady a zámky, kláštery, kostely a svatyně. V obecné rovině nás místa s vysokou energií „nabíjejí", zvyšují náladu, sebevědomí, podporují nás v práci.

Více článků o doplňcích pro děti na www.modernibyt.cz nebo www.dumabyt.cz.

Místo s vyšší energií

Záleží i na charakteru činností, kterou v místě provozujeme. „V praxi je vhodné posoudit, jak je dané místo vhodné pro konkrétního člověka v jeho konkrétní životní situaci," upozorňuje Jílek. Zatímco tvořiví lidé dobře využijí místo s vyšší energií, při rutinní činnosti může být optimální nižší energetická hladina.

„Feng-šuej se zabývá maximálním využitím dostupné energie v bytě nebo v kanceláři. Kde však není energie, nepomůže ani feng-šuej," popisuje Jan Jílek. Podle Jílka je proto důležité žít a pracovat v místech, která mají dostatek energie, a podle toho vybírat lokality pro bydlení nebo práci. „Energii v daném místě lze navíc díky určitým technikám, které se za pomoci odborníka můžete naučit, efektivněji využívat, a tím organismus udržovat v optimální kondici," zakončuje psycholog Jan Jílek.

text: Jan Jílek, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem