Umyvadlo je v koupelně nepochybně nejpoužívanějším předmětem. Při jeho výběru by měly sehrát roli praktičnost, komfort, trvanlivost a samozřejmě i hezký vzhled. Poradíme, jak si správně vybrat.

V rodinném domě se zpravidla vyskytují dvě koupelny, někdy i více. V té nejpoužívanější (tzv. provozní nebo denní koupelně) v blízkosti společného obývacího prostoru využívá umyvadlo celá rodina i hosté. Zde jde tedy především o praktičnost a trvanlivost. Umyvadlo umístěte co nejblíže dveří, zvolte praktický a trvanlivý výrobek, který dlouho vydrží a snadno se udržuje.

Koupelny v soukromé části domu slouží jak pro hygienu, tak pro relaxaci, a potěcha pro oko je tu stejně důležitá jako funkce. Zde zaujímá umyvadlo ústřední místo. Nebudete sem běhat desetkrát za den, takže není nutná poloha přímo u dveří, důležitá je celková dispozice.

Zvolte rozměr úměrný velikosti koupelny (klidně šířku 70-100 cm), dopřejte si dostatek volného prostoru před umyvadlem (ulička široká nejméně 90-100 cm) a denního světla, protože tu budete trávit čas před zrcadlem. Ve velké rodinné koupelně můžete použít i dvojumyvadlo či dvě samostatná umyvadla.

V prostorné koupelně můžete solitérní umyvadla umístit uprostřed a instalace vést podlahou a montovanou zídkou. Vytvoříte tak zajímavý prostorový předěl. Inspirace je z expozice značky Roca na veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem

Také čtěte: Jak vyřešit uspořádání koupelny, aby byla praktická i příjemná?

Ergonomie vody

Terrace, set dvojumyvadla se závěsnou skříňkou, nabízí 3 objemné plnovýsuvné zásuvky. Rozměry 1 200 x 480 x 380 mm, umyvadlo 1 200 x 490 mm, více na www.koupelny-ptacek.czPro pohodlné umytí rukou je důležitá výška umístění umyvadla, jeho tvar, volba vhodné baterie a také dostatečná odkládací plocha. Standardní výška horní plochy umyvadla je 85 cm nad povrchem podlahy, v rodině „dlouhánů“ můžete zvážit vyšší polohu.

Pohodlné umyvadlo je široké cca 50-60 cm a hluboké až 20 cm. Nejpřirozenější je oblý tvar, který odpovídá lidské ergonomii a také umožňuje plynulý odtok vody, zabraňuje jejímu rozstřikování a také usazování nečistot.

Žijeme však v době kubických tvarů, které zachvátily i koupelny - na trhu objevíte i umyvadla obdélníková a čtvercová, hluboká i plochá, případně s různě zkosenými stěnami. Některá nemají centrální odtok, ale odtokový žlábek podél jedné stěny či po celém obvodě. Při výběru vyvažujte efektní design na jedné a údržbu na druhé misce vah.

Vyberte správnou baterii

Bez tekoucí vody si samozřejmě ruce neumyjete. Renomovaní výrobci koupelnových baterií myslí na širokou nabídku umyvadel a nabízejí stojánkové baterie ve třech výškách a s různou délkou raménka. Nízké baterie (cca 15 cm) jsou určeny pro hluboká umyvadla, střední mají univerzální použití a vysoké baterie (až 30 cm) s dlouhou délkou raménka jsou určeny pro plochá umyvadla, případně pro menší osoby, které k baterii hůře dosáhnou. Proti rozstřikování vody jsou vysoké baterie vybaveny perlátory. Také u nástěnných baterií bývají k dispozici různé rozměrové řady - delší ramínka jsou potřeba pro menší osoby a pro umyvadla osazená na desku, kratší se hodí pro nástěnná umyvadla. Při nákupu si můžete velikost baterie vyzkoušet.

Typy umyvadel:

  • Nástěnné umyvadlo - standardní a cenově nejdostupnější řešení, nejširší nabídka velikostí a provedení (různé rozměrové řady, s otvorem pro baterii nebo bez), jednoduchá instalace, vhodné pro všechny velikosti koupelen. Vyberte si typ, který má alespoň malou odkládací plochu na hygienické potřeby.

  • Umyvadlo na desku - nebo zapuštěné do desky patří k módním řešením, nabízí praktickou odkladní plochu, případně je lze osadit na nízké skříňky. Důležitý je kvalitní vodě odolný povrch desky. U většiny modelů chybí otvor pro baterii, tu je nejvýhodnější instalovat na stěnu (nemusíte zasahovat do desky).

Kombinaci umyvadla na desku (model Essence), toaletního stolku, závěsu na ručníky a skříňky (modulová nábytková řada Tratto) lze sestavit na míru. Výrobce Scavolini, u nás jej zastupuje např. Decoland

  • Nábytkové umyvadlo - dodává se samostatně nebo v kombinaci se skříňkou, v provedení s otvorem pro baterii nebo bez. Ideální a cenově výhodné řešení pro menší koupelny, kde je potřeba využít místo. Všechny potřebné drobnosti jsou tak přímo po ruce a přitom pěkně skryté.

  • Solitér - je třešničkou na dortu, která pozvedne i velmi jednoduchou koupelnu. Jediné, co vyžaduje, je volný prostor. Hodí se především do komfortních bytů a domů, do velkých koupelen sloužících jako oáza wellness. Instalace bývá složitější a nákladnější (přívod vody a odpadu podlahou, speciální vysoká baterie apod.), u některých typů chybí odkládací plochy. Před koupí se ujistěte, že je ve vaší koupelně instalace možná. 

Solitér Vortice vyrůstá z trojúhelníkové základny o délce 25 cm. Umyvadlo z bílého carrarského mramoru si žádá prostor a světlo, i obyčejná koupelna bude jedinečná (www.antoniolupi.cz)

Desku pod umyvadlo chraňte proti vodě

Aleš Brožík, produktový manager výrobce koupelnového vybavení RAVAKRadí: Aleš Brožík, produktový manager výrobce koupelnového vybavení RAVAK

„Umyvadlo položené na desce je trendem současných koupelen. Desku lze přizpůsobit jakémukoli prostoru a kolem umyvadla vzniká příjemná odkládací plocha. Na větší plochu se vejdou i dvě umyvadla vedle sebe, zdánlivě drobným detailem je také výhoda, že desku lze přesně naměřit ode zdi ke zdi, kolem tak nevznikají žádné škvíry a nedostupná místa. Navíc baterie může stát tam, kde vám bude vyhovovat prakticky i esteticky. Podkladová deska bývá nejčastěji vyrobena z masivního dřeva nebo z dřevotřískových desek upravených lakováním či dýhováním. Prostor kolem umyvadla přichází velmi často do kontaktu s vodou, pro dlouhodobou spokojenost je proto zásadní, aby byla deska vyrobena z hloubkově impregnovaného materiálu, nestačí jen povrchová impregnace. Dalším rizikovým místem při pronikání vlhkosti dovnitř desky jsou její hrany, které by měly být lepeny polyuretanovým lepidlem. To vytvoří na hraně vodotěsný spoj. Pokud se vlhkost jednou dovnitř dostane, dochází k nevratným změnám, materiál nabobtná, začíná se postupně drolit a velmi rychle doslouží.“


Text: Jitka Pálková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem