Kuchyň patří k nejdůležitějším obslužným a regeneračním částem domu, kde jednotlivci i rodina tráví spoustu času. Od zařízení těchto prostor se odvíjí komfort bydlení. Stavebně pak jde o pomyslnou tečku za slovem hotovo! 

O umístění a dispozičním členění zmíněné místnosti se rozhoduje už ve stadiu projektu a posléze i praktické realizace rekonstrukce. Pomocí příček nebo jejich odstraněním jste získali potřebné metry, nyní je třeba řešit jejich využití. Logicky by zde vždy měla převažovat praktičnost nad okázalostí, ovšem to ukáže až čas. Začněte od pečlivé rozvahy členění prostoru (na provozní a jídelní část), vzhledu a stylu (moderní, rustikální, světlá, tmavá, materiály povrchů a jejich udržovatelnost), k čemu bude sloužit. Od toho se mj. odvíjí i navazující skladovací prostory i počet a druh kuchyňských elektrospotřebičů i stupeň jejich případné „inteligence“. Důležitý je i způsob osvětlení – pracovní plocha potřebuje denní světlo i soustavu umělého osvětlení.

Elektroinstalace

Elektrická zásuvka pro el. troubu (230 V s příkonem 2–4 kW) a také pro myčku (230 V a příkon vyšší než 2 kW) musí mít samostatný jištěný obvod. Mají-li mikrovlnná trouba a další malé spotřebiče příkon nižší než 2 kW, pak stačí obyčejná zásuvka na 230 V. Sklokeramická varná deska (třífázový přívod kolem 400 V se samostatným jističem) by měla mít vypínač el. přívodu v dosahu ruky, aby bylo možné spotřebič okamžitě vypnout. Zásuvky a spotřebiče, s výjimkou drtiče odpadu, nelze instalovat do oblasti umývacího prostoru. Světla a digestoř jsou zapojeny do společného elektrického obvodu 230 V. Zvláštní kapitolu z hlediska instalací i provozu tvoří zabudované spotřebiče a také pračka, která prakticky do kuchyně vůbec nepatří. Elektroinstalaci a veškeré s tím spojené dílčí montáže rozhodně vždy svěřte kvalifikované a odborně způsobilé osobě. 

Dispozice kuchyně

Pokud je to možné, situujte kuchyň blízko vchodu (první cesta po příchodu domů, odložení nákupu). V pracovním prostoru při vaření vzniká teplo, vhodná je tudíž orientace na severní, severovýchodní nebo východní stranu. Uvažujte také o samostatném přístupu a pamatujte, že jde o tzv. denní provozní zónu (vznikají zde pachy, vlhkost, zvýšený hluk). Pečlivě promyslete prostorové uspořádání (úložné prostory, mycí zóna, varná zóna, pracovní plocha a jejich vzájemné návaznosti).

Od tohoto rozvrhu se odvíjí umístění rozvodů plynu, přípojek studené a teplé vody a odpadů pro dřez a myčku i odvětrání digestoře, umístění a počet zásuvek a osvětlení. (Toto uspořádání by mělo být součástí stavebního projektu.) Velmi důležitou informací jsou rovněž údaje o příkonu spotřebičů a způsobu jejich zapojení (některé vyžadují samostatný přívodní kabel i jistič).

Kuchyňská ergonomie

Kuchyň je vždy vhodné sestavovat a následně i vybavit podle pěti (někdy se uvádí tří) funkčních zón. První slouží k uskladnění potravinových zásob, druhá se týká prostoru k uložení nádobí a dalších předmětů i příručních spotřebičů, ve třetí se myje nádobí, následuje přípravná zóna (krájení masa, čištění zeleniny atd.) a konečně jde o prostor k tepelné přípravě stravy. Pravákům vyhovuje uspořádání ve směru hodinových ručiček, levákům naopak. Od toho se odvíjí i návrh na rozložení kuchyňské linky. K nejčastějším řešením patří tvar písmene L, G, U a kuchyně s ostrůvkem. Součet délek trojúhelníku spojujícího tři nejdůležitější zóny – ukládání potravin, mytí a vaření v případě kuchyně uspořádané do písmene L, by ale neměl přesáhnout 650 cm. Jinak se uběháte.

Místo ke stolování

Spojení dvou, vlastně celkem tří odlišných prostorů vyžaduje notnou dávku fantazie, odvahy, ale i ukázněnosti. Netýká se pouze nábytku, ale také doplňků, jídelního nádobí a spousty dalších věcí a detailů. Není od věci svěřit problém interiérovému studiu či bytovému architektovi. Podstatný je celkový styl domácnosti a pak lze i hodně experimentovat. I zde je ovšem důležitá ergonomie.

U jídelního stolu by místo pro jednu osobu mělo mít šířku 60 cm, místo u kraje stolu až 70 cm. Čtvercový stůl pro dva strávníky by měl mít rozměry 80 x 80 cm, obdélníkový stůl pro 4 osoby 80 x 140, raději 80 x 160 cm, pro 6 osob 80 x 200 cm. Vedle stolu nesmí chybět volný prostor pro židle – nejméně 60 až 70 cm. Záleží na typu nábytku a velikosti strávníků. Oblíbené kruhové a oválné stoly jsou prostorově náročnější. Důležitá je i výška desky stolu nad sedákem – ideálně 30 cm.

Bezpečná (a pohodlná) kuchyň

– Pracovní desku umístěte ve výšce loktů, tedy asi 86 cm, pro osoby vyšší až 90 cm s šířkou alespoň 60 cm (přistoupíte-li k pracovní desce, pak úhel svírající předloktí a paži by měl být tupý, ruce byste neměli ani zvedat, ani oddalovat od těla)
– Horní police by neměly přesáhnout výšku 190 cm
– Varnou desku, stejně jako dřez, umístěte minimálně 40 cm od stěny (to kvůli varným nádobám a pánvím většího průměru), nikdy ne do rohu
– Dřez by měl být zapuštěn tak hluboko, abyste si o jeho dno při běžném postoji pohodlně opřeli hřbety rukou s nataženými lokty a při tom se nehrbili
– Mezi dřezem a varnou deskou vyšetřete alespoň 60 cm plochy pro horké nádoby
– Vestavnou troubu nechte namontovat ve výšce očí, mikrovlnku max. 150 cm vysoko nad podlahou
– Výkon digestoře by měl být 10x vyšší, než je objem vzduchu v místnosti
– Rohy jsou vhodné pro instalace drátěných „kolotočů“ k uskladnění nádobí
– Mezi kuchyňskou linkou a jídelním stolem vždy nechte prostor min. 120 až 140 cm

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv redakce

logo MessengerPoslat Messengerem