Ráno se probudíte a nechce se vám z postele? Přijdete z práce a už se těšíte, jak se do ní zase vrhnete? Důvodem nemusí být jen to, že jste k smrti unaveni. Je docela možné, že jste měli prostě štěstí a vybrali si postel s matrací, která vám padne jako ulitá. Gratulujeme!

Zdravý a kvalitní spánek přináší každému člověku příjemný pocit, který ho provází po celý den. Ovlivňuje náladu i výkonnost. Spánek je dokonce nejlepší lék a bezplatná fyzická i duševní regenerace. Podmínkou zdravého spánku je uvolnění páteře, kloubů, svalů i vnitřních orgánů.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Utòpia (design Cairoli & Donzelli), rozměr 160 x 200 cm, kovová konstrukce, čalounění kůže a látka, cena cca 96 720 Kč (TWILS).Páteř by měla být podepřena ve svém přirozeném dvakrát esovitě prohnutém tvaru. Tím dochází k uvolnění meziobratlových plotének a následné relaxaci. V opačném případě se ráno probouzíme s bolestí zad.

Rámy z kvalitního dřeva

Úspěšný nákup postele je založen na třech základních bodech, které zásadně ovlivňují kvalitu spánku. Jsou to rám, rošt a matrace. Rámy se vyrábějí nejčastěji z kvalitního dřeva, ale oblíbené jsou i kovové a laminátové, občas se můžeme setkat s plastovými a ratanovými. Kromě vhodného materiálu je důležité vybrat správný rozměr.

Standardní velikost lůžka je 200/220 x 90 x 30/45 cm. Dvoulůžko by mělo být aspoň 160 cm široké, větší komfort nabízí šířka 180 cm. Téměř každý prodejce má širší nabídku, která je doplněna možností zhotovit rám na míru. Při výběru rámu jde především o styl ložnice, kam postel přijde, a samozřejmě o finanční možnosti.

Postel pro lepší spánek...

- Nejlepší orientace ložnice je na východ či sever, ráno vás probudí sluneční paprsky, večer budete mít v místnosti příjemný chlad
- Správná teplota - pro noční klid je vhodný chládek, nejlépe pod 20 °C, při usínání by měla být teplota těla snížená
- Ticho a klid - místo nočního spánku by nemělo být průchozí, TV a elektroniku přesuňte do jiné místnosti, hluk z ulice ztlumte pomocí závěsů
- Životospráva a biorytmus - důležitá je i úprava životních návyků, před spaním se stravujte lehce a s dostatečným časovým odstupem, pokud večer cvičíte, dopřejte tělu časový odstup mezi aktivním a pasivním odpočinkem nejméně 4 až 5 hodin
- Více tipů najdete na www.dobry-spanek.cz

Patrick 1 (Cattelan Italia), rozměr od 166 x 215 x 135 cm, čalounění kůže, cena od 129 052 Kč (ABITARE).Pevné dřevěné i lamelové rošty

Stěžejní je výběr roštu a matrace. Jestliže však zakoupíte kvalitní matraci a nevhodný rošt, hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho. A zatímco se doporučuje výměna matrace zhruba po deseti letech, dobře vybraný rošt vám může vydržet celý život. Už při výběru matrace je dobré vědět, do jakého typu roštu budete investovat. Ne každá matrace je vhodná pro každý typ roštu. V nabídce jsou pevné dřevěné i lamelové rošty v několika verzích.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Dřevěné jsou pevnější, lamelové pružnější. U lamelového roštu si můžete zvolit i pevnější typ, vždy s možností polohování. Čím více lamel má rošt, tím je větší záruka pružnosti a odolnosti. Vyšší pocit komfortu pak dopřeje kombinace pevného roštu s pohyblivými lamelami, ke kterému se doporučuje zakoupit měkčí a pružnou matraci.

Nové trendy

V nejnovější nabídce postelí ­je několik zajímavých prvků, například noční stolky integrované do rámu postele. Do módy se znovu vracejí postele s vysokým čelem. Poslední novinkou jsou celočalouněné postele s barevně výrazným ­čalouněním. Nebojte se složité údržby, díky snímatelnosti potahu je snadná.

Dream (design Marcel Wanders, Poliform), možnost výběru čalounění, cena od 136 280 Kč (3D H. INTERIER).Výběr roštu a matrace

Sortiment nabízených typů matrací je také široký. Těmi nejčastějšími jsou polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, z líné pěny či latexové. Důležitá je tvrdost matrace. Příliš tvrdá matrace způsobuje přetěžování páteře, zamezuje jejímu prokrvování. Přehnaně měkká matrace způsobuje nežádoucí deformaci páteře.

Pečlivou volbou matrace a roštu se vyhnete také praktickým problémům, jedním z nichž může být nedostatečné odvětrávání. Výběr roštu a matrace se navíc řídí hmotností, výškou, zdravotním stavem a zvyky majitele, který bude postel užívat, a taky výší nákladů.

Kvalitní postel v číslech

­- minimální šířka pro jednoho člověka - 90 cm
- ideální výška postele - 35 až 45 cm
- ideální délka - 200 cm (výška člověka plus nejméně 25 cm)
- ideální rozměr dvoulůžka - 200 x 160/180 cm

Academy Piuma, rozměr 160 x 200 cm, čalounění látka, snímatelný potah, cena cca 81 530 Kč (TWILS).Ulevte své krční páteři

Nezanedbatelným doplňkem, na který je třeba při nákupu matrace myslet, je polštář. I tento malý pomocník nám dokáže ulevit od mnoha bolestí. V nabídce jsou anatomické polštáře různé tvrdosti. U výběru polštářů platí shodné doporučení jako pro nákup roštu a matrace, je potřeba si vybranou kombinaci vyzkoušet.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem