Je vhodnější rozdělit byt do několika menších místností, nebo příčky zbourat a přeměnit jej v otevřený multifunkční prostor? Odpovědět si musíme sami, zejména s přihlédnutím k věku, založení i k tomu, v jak početné rodině žijeme. Trendem jsou prostory otevřené. Pokud máme k dispozici jen jednu místnost, měli bychom se pokusit zajistit v ní všechny funkce, které od bytu očekáváme.  Její součástí by se tedy měla stát i ložnice, donedávna vnímaná jako místnost z nejintimnějších.

Postel s nastavitelným podhlavníkem Morfeo (design Paolo Piva, Wittmann), kovová konstrukce, polyuretanová výplň, nesnímatelný potah v látce nebo v kůži, podnož bukové dřevo, cena od 53 137 Kč (RANNÝ ARCHITECTS).Nejvíce místa v multifunkční místnosti zabere lůžko, které je zkrátka nepřehlédnutelné a neskladné, pokud se tedy nerozhodneme pro zasouvací nebo skládací. Chceme-li se opravdu dobře vyspat, potřebujeme prostor o rozměru přibližně dvakrát dva metry. Otázka zní kam s ním.  Málokdo touží umístit postel doprostřed obývacího pokoje, i když to na prospektech s luxusním nábytkem může vypadat velkoryse. Většina z nás má tendenci spát spíš u stěny, někde v rohu. I když se estetickou dominantou interiéru postel tedy zřejmě úplně nestane, měli bychom si pohlídat, alespoň aby nerušila.

Proti dveřím

Lůžko (Move), čelo v látce, v kůži nebo dřevěné, korpus potažený látkou nebo dřevěný, 160 x 200 cm, cena 67 330 Kč (MO).Postel umístěná uprostřed místnosti se nazývá plovoucí a tomu odpovídá i atmosféra, kterou svému uživateli vytváří během spánku. V ložnici, a to ani v té, která je součástí obytného prostoru, se nedoporučuje používat prvek překvapení. Lůžko bychom měli proto umístit proti dveřím, abychom na ně v případě potřeby viděli. Pokud nemůžeme mít výhled na dveře, měli bychom alespoň pověsit na zeď zrcadlo, v němž by se dveře odrážely.

Matrace vždy dvě

Postel z tmavého dubu Shiro tatami (Pianca), výběr z více rozměrů, úložný prostor, lamelový rošt, cena od 41 755 Kč (RANNÝ ARCHITECTS).Jednu matraci, a to i na letiště velikosti půldruhého nebo dvou lůžek, bychom si měli pořídit jen v případě, že žijeme singl. Jedinou celistvou matraci na dvojlůžku lze tolerovat ještě tak v případě, že jsme mladý pár přibližně stejné váhové kategorie. V opačném případě budeme už první noc proklínat nejprve postel a hned vzápětí svého těžšího spolunocležníka. S jistotou totiž budeme vědět o jeho sebemenším pohybu, o každém otočení, pohlídat můžeme, i kolikrát za noc si odskočil, neboť nás to bezpečně probudí. Dvě matrace jsou pro pohodlí dvou spáčů mnohem důležitější než šířka postele.

Nejčastějším rozměrem je 90 x 200 cm pro jedno lůžko, neznamená to ale, že dvojlůžko musí mít dvojnásobek. Pro spokojené vyspání dvojice postačí šířka metr šedesát, jste-li starší, případně objemnější, dejte přednost posteli širší.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz.

Postel, která je i není

Dvojlůžko Ritz (design Stefano Gallizioli, Frighetto), cena od 105 089 Kč (RANNÝ ARCHITECTS) .Co ale dělat, když máme rádi široké lůžko, ale prostory bytu nám podobný luxus neumožňují?  Řešit podobnou situaci můžeme čtyřmi způsoby. Jednou z nich je rozkládací pohovka, která při správné volbě dokáže splnit obě funkce. Variantou jsou i dvě postele, které je možné zasunout přes den pod sebe, ale volte jen ty, které jsou v rozloženém stavu vodorovné. Existují totiž i takové, které jsou i po rozložení v různých výškách, což není příliš praktické. Spací plochu je možné získat i pomocí sklápěcích lůžek, které se přes den zaklopí do designově dobře zvládnutých skříní, volit můžeme i postel vyvýšenou na pódiu, případně zasouvací pod ně, máme-li vyšší stropy, nabízí se jako řešení spaní v patře.

Postel Twing (Molteni), velký výběr čel s úložným prostorem i bez, různé barvy i materiály, cena od 89 000 Kč (NOBIS STUDIO).Mobilní nábytek

Do menšího bytu, kde jedna místnost plní více funkcí, se mnohem lépe hodí mobilní nábytek na kolečkách, s nímž můžeme snadněji manipulovat. Moderní nábytkové mechanismy pracují nejčastěji na principu kolejniček a koleček. Pohlídat bychom si měli zejména snadnou manipulovatelnost a u koleček předepsanou maximální nosnost, při přetížení totiž hrozí, že prasknou nebo se odlomí od nábytku.

text: Miroslava Nejedlá, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem