Mylný je názor, že ložnice slouží pouze ke spaní, a proto nemusí být ani velká, natož nějak zvlášť vybavená. Nikoli. Ložnice patří k jedné z nejdůležitějších místností v domě. 

Při volbě umístění a také zařízení této relaxační a velmi intimní zóny je, velmi zjednodušeně řečeno, vhodné začít od toho, zda do ní chodíte přespat, nebo nabrat sil. A hned poté přejít k orientaci domu vůči světovým stranám. A přestože neexistují žádná striktní pravidla, kam s ní, nejčastějším a také nejvýhodnějším řešením je severní orientace. Třeba jen proto, že v chladnějším, klidnějším a tmavším prostředí je spánek mnohem kvalitnější.

Ložnice v rodinném domě

Pokud to pozemek, okolní zástavba a velikost domu umožňují, pak je optimálním řešením, když tzv. denní část s obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou a volným přístupem na venkovní terasu nebo přímo do zahrady směřuje k jihozápadu. Okna ložnice (nebo ložnic) pak mohou mířit na opačnou stranu, k severovýchodu. A severní průčelí je vhodné k vybudování technických a provozních místností, tedy koupelny, WC, šatny a komory.

Důležitá je velikost obytné místnosti. Norma stanoví minimální plochu ložnice 8 m2, což odpovídá pokoji s jedním lůžkem, např. odděleným ložnicím dospělých. Ty vyžadují minimální šířku 1 950 mm, tedy alespoň 8 m². Minimální šířka dvoulůžkové ložnice by měla být alespoň 2 400 mm, což značí celkovou plochu okolo 12 m² (pozor, u osob s těžkým tělesným postižením je to min. 17 m²).

Plus šatna s koupelnou

Pokud to prostor dovoluje a při rekonstrukci nebo tvorbě nového interiéru plánujete také zřízení nové ložnice nebo její přemístění, zkuste popřemýšlet o moderním pojetí a přímé vazbě spací části na šatnu (podle velikosti buďto jen s denním prádlem, nebo i se skříněmi na svrchní oděvy, ale vždy bez kabátů a rozhodně bez obuvi) a samostatnou koupelnu s toaletou. Blízkost sprchy s WC a možnost převlékání ocení dozajista nejen ženy. V této souvislosti je rovněž vhodné uvažovat o instalaci domovního shozu na prádlo, který povede z koupelny nebo ze šatny přímo dolů do prádelny nebo technické místnosti s pračkou. A od věci není ani myšlenka na zřízení rozvodů tzv. centrálního vysávání.

Blízkost sprchy s WC a možnost převlékání ocení dozajista nejen ženy.

Ve většině domů jsou spací pokoje umístěny ve druhém nadzemním podlaží, respektive v podkroví, a tady je třeba kromě plošné výměry dodržet i světlou výšku místnosti.

Podkrovní ložnice mají své nesporné klady (střešní okna s romantickým výhledem na hvězdy nebo garance intimity), je však třeba vidět i některé zápory. Třeba nadměrné přehřívání interiéru nebo hluk způsobený deštěm v důsledku nesprávné izolace střešního pláště. Šikminy zase omezují rozměry i rozmístění nábytku, postel pod střešním oknem ztěžuje úklid atd. Uspořádání ložnice v podkroví je limitováno konstrukcí krovu, výškou nadezdívky, sklonem střechy, výškou hřebene střechy, rozmístěním sloupků krovu apod.

Dobrý tip

Velmi často si majitelé podkrovních bytů musí nechat zhotovit nábytek přesně na míru. Ve slepých koutech, nízkých prostorách pod šikmým stropem a dalších atypických zákoutích to ani jinak nejde, s klasickou skříní by zde byla velká potíž. Do interiéru s „přiznanými“ konstrukčními prvky krovu se hodí přírodní ušlechtilé dřevo nebo jeho imitace, dýha, bíle lakovaný nábytek… Nabízí se i možnost atypického vybavení ze sádrokartonu. Na rozdíl od standardního interiéru by se podle architektů mělo v ložnici pod krovem šetřit se sklem a zrcadlovými plochami. Rozptylují kužel světla dopadající ze střešních oken a často nepříjemně oslňují.

Jak zařídit ložnici

Vychází z hlavního poslání a tím je kvalitní odpočinek (případně rekonvalescence v době nemoci). Ložnice, zejména místnost větších rozměrů, však kromě pravidelného a zdravého spaní v nejednom případě – bohužel – slouží také jako pracovna nebo příruční dílna se šicím strojem, skladiště, žehlírna, televizní místnost atd. Ale ať už se hodláte zabydlet jakkoli, středobodem ložnice vždy bude postel, ve většině případů dvojlůžko, lidově letiště. Kvalitu spánku ovlivňuje celek, tedy jak rám postele, tak rošt i matrace. Velmi důležité jsou rozměry.

Sklo, kov, dřevo. Velmi moderně řešená, prostorná a vzdušná místnost. Puritáni by zde sice mohli mít problém s dostatkem soukromí, ale uživatelům této ložnice to zjevně nevadí.

Zdravé spaní na kvalitní matraci

Běžné rozměry jsou 160 × 200 nebo 180 × 200 cm a lze najít i výrobce větších či menších rozměrů. Pak ale musíte počítat také s nákupem atypického ložního prádla. Základem funkční postele je kvalitní, nejlépe lamelový rám s možností polohování, lhostejno, zda ručně nebo pomocí elektromotoru na dálkové ovládání. Při nákupu si pečlivě všímejte především počtu lamel v jednom roštu, jejich tloušťky, z jakého materiálu jsou vyrobeny, způsobu uchycení do konstrukce a možnosti výměny poškozených částí. Někteří výrobci tvrdí, že za optimální počet v roštu lůžka dospělého člověka lze považovat 28 lamel.

Rozměry postele

Minimální délka se zjednodušeně řečeno rovná výšce člověka plus nejméně 25 cm. Šířka lůžka musí být alespoň 80 cm, ale k mání jsou i širší varianty 90 nebo 100 cm. Standardní rozměry jednolůžka tedy činí 90 x 200 cm, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200, případně 180 x 200 cm. Pro „dlouhány“ jsou na trhu postele s prodlouženou délkou 210 a 220 cm. Pokud si necháte postel zhotovit na zakázku, možné jsou i jiné varianty, ovšem pak rámu a roštu musíte přizpůsobit i matrace. Postel musí být i dostatečně vysoká – minimálně 30 cm nad podlahou – a to nejen kvůli pohodlnějšímu vstávání, ale také s ohledem na víření prachu, proudění vzduchu a snadnější úklid (hygienické minimum činí 25 cm). Ve větší výšce také necítíte chlad a průvan. Ideální výška je tedy 45 až 55, ale pro osoby vyššího vzrůstu, pro seniory a méně pohyblivé osoby klidně i 60 cm.

Vliv celkového prostředí

Kvalitu spánku a odpočinku všeobecně výrazně ovlivňují i další podněty. Patří sem kromě celkových rozměrů místnosti třeba výška stropu, tvar a rozmístění nábytku (v ložnici se totiž často pohybujete za naprosté tmy, vhodné jsou tedy patřičné rozestupy, uličky a volný přístup ke dveřím), velikost fasádního, štítového nebo střešního okna, a tedy i množství denního světla a také způsob větrání, výměny vzduchu a zastínění, možnost nastavení a regulace optimální teploty, barva výmalby, motivy tapet na stěnách a také podlahové krytiny, způsob a varianty umělého osvětlení, akustická pohoda, tedy odhlučnění od vnějšího prostředí, ale i od ostatních domovních místností. S tím vším při zařizování ložnice dozajista pomůže bytový architekt.

Za zamyšlení pak stojí řešení případné instalace dílčích prvků nebo kompletního systému inteligentní domácnosti. Týká se právě vzpomínaného tepla, světla, čerstvého vzduchu, ale třeba i bezpečnosti v domě. A stran vybavení ještě dovětek. Existuje mnoho stylů, jak a čím ložnici zařídit. Důležité je, abyste se zde cítili dobře a odpočinuli si co nejlépe a v příjemném osobním prostředí.

Dobré ráno s prvními slunečními paprsky. V rodinném domě ve Varnsdorfu se hned po probuzení můžete kochat obrazem z autorské dílny samotné matičky přírody.

Také by vás mohlo zajímat:

Postel, jak je libo

Evoluce pohovky

Světlo a stín v interiéru

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem