Stačí mít přibližnou představu podlahové krytiny do kuchyně a hodně času. Pak jen vybírat a zvažovat. Nabídka je opravdu široká.

Při výběru krytiny do kuchyně je třeba mít na paměti rizika spojená s vylitím tekutiny, a to nejen vody, může to být olej při smažení, omáčka, víno. klasické jsou nehody jako pád předmětů, nádobí. „Na druhou stranu je třeba zohlednit, že při vaření strávíte, resp. stojíte v kuchyni i několik hodin, takže pro člověka, který rád vaří a současně rád chodí bos, bych doporučil krytinu měkčí a teplejší na dotek, jako jsou ekologické elastické krytiny PurLine nebo vinyly,“ radí Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti KPP, a dodává: „Obě podlahy jsou voděodolné, a navíc lehce čistitelné pouhou vodou.“

Laminátová podlaha 1Floor, kolekce Grande XXL, dekor Dub Ridgefield (KPP)

Trendy zdravého bydlení

Trendem jsou elastické podlahy bez obsahu Pvc, chloru, změkčovadel, halogenů či těžkých kovů. Například nová bio podlaha Wineo PurLine 1500 je příjemná pro chůzi bosou nohou, je zdravá pro klouby díky elasticitě a má certifikovanou odolnost proti skluzu, takže je bezpečná na každém kroku. Podlaha je tichá a vytváří příjemnou akustiku. Díky povrchové úpravě z ecuranu je zcela ekologická, bez emisí a má celistvý, uzavřený povrch, bez ostrých hranek, ve kterých by se usazovala nečistota.

Také čtěte: Podlahy jako od chytré horákyně

Vinyl odpruží

Vinyl neklouže a je měkký pro chůzi. Snadno se udržuje, podlahu stačí zamést, vysát nebo čistou vodou setřít. Vinyly ovšem bývají někdy na nosičích, které v případě úniku vody mohou nabobtnat. Vlhkost sice neprojde skrz vinyl, ale do podkladu se dostane ve spojích. A i když krytiny mívají impregnované spoje proti vlhkosti, je to ochrana proti krátkodobějšímu působení vlhkosti. V případě, že na podlaze stojí louže dlouho – opět jde řádově o hodiny, dojde k poškození konstrukce. Pro kuchyně je tedy optimálnější použít vinyl v rolích, které jsou tři nebo čtyři metry široké, takže při pokládce nevznikají takřka žádné spoje.

Této krytině nevadí vlhkost a odolá i v případě vytečení myčky. Nepoškodí se, když vám vyklouzne z rukou hrnec. Vinyl si ale nerozumí s ostrými předměty. Například při stěhování ledničky, když ji táhnete přes vinyl, může dojít k jeho poškození.

Dřevo zahřeje

Teplejší povrch má samozřejmě také dřevo – například švédský kährs, ale jeho použití je třeba zvážit spíše z pohledu možných nehod spojených s vytečením vody z myčky nebo ledničky. Pokud dojde k delšímu působení vody, dřevo se poškodí. „Bavíme se však o působení vody třeba z vyteklé myčky v řádu hodin, pokud vodu hned setřeme, nic se neděje,“ říká Milan Mrkáček. Pokud jde o vyšší riziko pádu předmětů, nádobí, je lepší volit středně tvrdé až tvrdší dřeviny. Ale spadne-li těžší předmět na dřevěnou podlahu, udělá důlek i do tvrdšího dřeva. Tvrdost dřeviny nezvýší ani lak či olej.

Chcete dřevěnou podlahu s vlastnostmi keramické dlažby? Společnost Rako nabízí široký sortiment dekorů včetně těch, které velmi realisticky imitují dřevěné krytiny (RAKO)

Keramika nezklame

Kamenný design na podlaze může být nadčasový. Keramické dlaždice jsou odolné a díky dokonalému vzhledu skutečného kamene či dalších přírodních materiálů splní i potřebu být v užším kontaktu s přírodou. Zároveň jsou ideální volbou k podlahovému topení, takže lze vyloučit i studené nohy například při loupání brambor.

„Keramické dlaždice ze sérií Como, Era a Via jsou moderním řešením, a přitom vnášejí do interiéru útulnost a styl. Nesou si mnohé praktické přednosti keramických materiálů. V kuchyni oceníte jejich odolnost proti teplotním změnám či mastnotě, ale také vůči poškrábání i agresivním čisticím prostředkům. Jejich povrch se velmi snadno udržuje, často postačí voda a hadr,“ říká Pavla Nováková, manažerka komunikace značky Rako.

Dodejme, že výběr ze čtyř barevných variant slinutých dlaždic série Random od Raka umožňuje docílit prakticky nerozeznatelný vzhled od podlahy z přírodního kamene.

Mohlo by vás zajímat: Kuchyň plánujte od podlahy

Laminát odolá

Laminátové podlahy vynikají odolností. Jsou vysoce odolné vůči zátěži i poškození a nabízejí celou řadu designových alternativ. Na druhou stranu je nutné upozornit, že pokud dojde k mechanickému poškození krytiny, náprava bez následků je obtížná. Drobné škrábance lze opravit voskem, jde však pouze o zacelení povrchu, nikoli o neviditelnou nápravu. Jistým řešením je celou poničenou lamelu vyměnit, což však nemusí být vždy reálné.

Nevýhodu dále představuje náchylnost laminátu na zvýšenou vlhkost a přímé působení vody, pokud palubka není už z výroby ošetřena speciální úpravou nosné i nášlapné vrstvy – především hran. Středová dřevovláknitá deska totiž velmi snadno nasaje vodu, nabobtná a následně v podstatě není cesty zpět a krytina zůstává i po vyschnutí poškozená. Podlaha sama o sobě studí, což však lze vykompenzovat – stejně jako u keramické krytiny – podlahovým vytápěním.

Text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem