Manipulace, praní, žehlení a další úkony související s péčí o prádlo zaberou i po vynálezu automatické pračky dost času a také si žádají určitou fyzickou námahu. Na výběr je řada způsobů, jak si práci ulehčit. Patří k nim i shozy prádla.

Výrobek, který by prádlo sám posbíral po bytě, vypral, usušil, vyžehlil a pěkně srovnal do skříně, zatím bohužel ještě vynalezen nebyl (ten by jistě získal pomyslnou Nobelovu cenu v kategorii domácích prací), shoz prádla ale významně ušetří čas i dřinu s plným košem. Nejenže odpadá běhání s nákladem po schodech, ale v bytě je i rychle uklizeno.

Kam s ním? 

Výrobek, který by prádlo sám posbíral po bytě, vypral, usušil, vyžehlil a pěkně srovnal do skříně, zatím bohužel ještě vynalezen nebyl (ten by jistě získal pomyslnou Nobelovu cenu v kategorii domácích prací), shoz prádla ale významně ušetří čas i dřinu s plným košem.Na umístění shozu prádla se doporučuje myslet již v projektu domu, zpravidla se ale dá snadno instalovat i dodatečně. Jedná se o jednoduchou stavebnici složenou z trubních dílců o průměru 300 mm. Na trhu objevíte i systém o průměru potrubí 250 mm, určený tam, kde je nedostatek místa.

Dílce jsou lehké, snadno se napojují a přichycují se ke stěně pomocí objímek. Lze je umístit do instalační šachty spolu s dalšími rozvody v domě, skrýt do šatní skříně či jiného vestavěného vybavení, nebo vybudovat samostatnou šachtu, obložit ji sádrokartonem či jiným materiálem, obezdít příčkovkami či zakrýt jiným způsobem.

Je záhodno, aby koupelna v patře (případně šatna) se nacházela nad technickou místností, prádelnou či jiným prostorem, kde se bude prát, v případě potřeby je možné shoz odklonit.

Stavebnice pro profesionály

Na trhu se vyskytují prodejci, kteří dodávají shozy z plastu. Jde o běžné potrubí s úpravou pro instalaci dvířek. Profesionální, po technické i estetické stránce nesrovnatelně kvalitnější jsou však shozy z nerezového plechu. „Cenový rozdíl pro dvoupodlažní rodinný dům se pohybuje kolem 3 000 Kč, což je částka v poměru k celému domu zanedbatelná,“ vysvětluje Tomáš Najman ze společnosti Artox.

Shoz prádla lze snadno integrovat do instalační šachty, bytového jádra či umístit samostatně. Nový systém Artox Mini o průměru pouhých 250 mm umístění ještě usnadňuje (artox.cz)„Pro ty stavebníky, kteří chtějí i zde ušetřit, jsme vyvinuli výrobek Artox Hobby, který umožňuje instalovat originální dvířka Quick Touch na běžnou plastovou rouru a docílit tak navenek stejný vzhled.“ Kromě neomezené životnosti má nerez oproti plastu tu výhodu, že zde nevzniká elektrostatický náboj. Velké plus je i dostupnost náhradních dílů a odborný servis.

Dvířka pro vhazování prádla se instalují svisle na stěně na vhozový díl, případně i vodorovně. Jsou opatřena čelním krytem, dětskou pojistkou, madlem, popř. zámečkem. Nejmodernější typy jsou vybaveny systémem Quick Touch s dotykovým ovládáním, mají hladké čelo bez madla a čelní panel lze zvolit v libovolném designu (nerez ocel, barevný lak v odstínech RAL, dekory dřeva, sklo, keramický obklad atd.).

V souladu se současnými trendy tak dvířka splynou s plochou stěny a nenaruší její vzhled. Špinavé prádlo prakticky beze stopy zmizí v útrobách vašeho domu.

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem