Obložení stěn je po staletí oblíbené pro svoji praktickou ochrannou funkci. Tradičně se používají zejména keramika, dřevo a kámen, vývoj nových technologií přinesl nové povrchové úpravy a nepřeberný výběr dalších materiálů. Vybrali jsme pro vás ty nejpoužívanější a nejzajímavější.

Žebříčku materiálů k obložení stěn, a to nejen v koupelně a kuchyni, vévodí keramika. Odolnost proti opotřebení a vodě, snadné čištění, stálobarevnost a životnost v řádu desítek let patří k jejím nejdůležitějším přednostem. Moderní keramika navíc umí dokonale imitovat přírodní dřevo, kámen, beton, různé kovy, textil a další materiály a přitom nabízí přijatelnější cenu, větší odolnost a snazší údržbu než většina přírodních „originálů“. Dokáže nabídnout i vlastní inovativní design.

 Grafosklo obsahuje zalaminovanou fólii, na niž lze pomocí digitálního tisku přenést jakýkoliv dekorativní motiv. Váš interiér může být naprosto originální. Dodává J. A. P. Future


Jednoznačným trendem v oblasti keramických obkladů jsou velké formáty. Naši výrobci (RAKO) běžně nabízejí rozměrově řady až do formátů 60 x 60, 60 x 120 cm a 80 x 80 cm.
Specialitou jsou pak tenkostěnné slinuté keramické desky o formátu až 100 x 300 cm nebo 120 x 360 cm, určené na stěny i na podlahy. Vyrábějí se pod vysokým tlakem, prodávají se pod obchodními názvy Laminam, Neolith, Fap Maxxi atd. Mají tloušťku již od 3 nebo 5 mm, jako dlažba se používají větší tloušťky 12, 15 mm a 20 mm. Efekt velké jednolité plochy s minimem spár a s mimořádnou odolností je však podmíněn dokonale rovným podkladem, precizní pokládkou a vyšší cenou (řádově několik tisíc Kč za metr čtverečný).

Kámen pro efekt

Kámen představuje nákladný materiál náročný na zpracování i instalaci. Nejlevnější jsou kamenné pásky, které lze přímo lepit na stěnu, výhodnou cenu nabízejí i imitace kamenných obkladů vyrobené z betonu. Větší desky však vzhledem ke své hmotnosti obvykle vyžadují zavěšení na nosnou konstrukci.
Mezi nejpoužívanější materiály patří mramor, travertin, kvarcit, onyx apod. Každá deska má jinou kresbu i barevnost a každý obklad je zcela originální. Vynikne v hlavních obytných místnostech, na čelní stěně, na krbovém tělese, v koupelně apod.

Trendem kamenných obkladů jsou 3D struktury. Společnost Margraf nabízí obklady ve formátu 60 x 60 cm s reliéfním povrchem. Na fotografii je dekor Wing, který si lze vybrat ve 3 provedeních a z 6 různých druhů mramoru. Více informací na www.margraf.it
Kámen představuje nadčasovou investici hodnou pečlivé rozvahy (značně se liší podle materiálu, ale počítejte min. 2–3 000 Kč za metr čtverečný, drahá je i práce). Odmění vás luxusním vzhledem a také s přehledem „přežije“ většinu ostatního vybavení ve vašem domě.

Dřevo – věčný a univerzální materiál

Kráse přírodní dýhy se jen tak něco nevyrovná a v interiéru zůstává věčným „evergreenem“. Je snadno dostupné, působí teple a útulně, hodí se ke každému stylu a dobře vypadá ve spojení prakticky s každým materiálem. Doba klasických palubek minula, dnes se používají velkoformátové dýhované desky. Nemusí místnost pouze zdobit, ale být i funkčním prvkem! Moderní systémy s hliníkovou konstrukcí umožňují přímo do obkladu zcela bez vrtání kotvit poličky či skříňky.

Bezzárubňové dveře se stejným povrchem jako stěna s ní napohled dokonale splynou se v jeden celek. Na fotografii je systém Lualdi Wall & Door, obsahující velkoformátové obkladové panely a integrované dveře s jednotným povrchem
Za obkladem lze skrýt rozvody osvětlení, audiotechniky apod. i bez sekání do zdi.
Tyto systémy se nazývají funkční obklady a uplatní se prakticky všude – v obývacích pokojích, ložnicích, v šatnách atd. Dýhu je možné sjednotit s povrchem nábytku, dveří, nebo z ní naopak učinit kontrastní dominantu interiéru. Objevují se i atypická řešení obkladů s plastickým povrchem. Jsou velmi dekorativní a mají i akustický efekt.
Výhodou dřevěných obkladových systémů je velká variabilita, malá hmotnost, realizace formou suché montáže a také snadná demontáž. Oproti kameni a keramice se snadno opracovávají. V interiéru mají také tepelněizolační a akustické účinky.

Nové technologie čarují

Podobné výhody jako moderní dřevěné obklady nabízejí i systémy z různých typů laminátových desek. Na trhu je bohatá nabídka nejrůznějších rozměrů, složení a povrchových úprav. Ke snadné montáži a variabilitě se připojuje bonus velké odolnosti, dlouhé životnosti a především snadné údržby. Zejména desky z HPL laminátu jsou i při tloušťkách 3 a 6 mm velmi pevné a mimořádně trvanlivé.

Wood-Skin je nový koncept obkladů z elementů na bázi dřeva s dýhovaným nebo jinak upraveným povrchem. Umožňuje vytvořit plochu s jedinečným 3D efektem, každá stěna může být zcela originální. Více na www.wood-skin.com
Technologie digitálního tisku umožňuje vytvořit jakýkoliv povrch od jednobarevných přes imitace dřeva, kamene, kovu nebo betonu až po geometrické vzory a grafické motivy.
Na stěnu můžete přenést vlastní fotografie i zcela individuální výtvarné motivy, fantazii se meze nekladou. Stejné možnosti nabízejí i obklady z tvrzeného skla, které se lepí přímo na omítku a vnášejí do interiéru lesk, individualitu a eleganci. Na trhu najdete i další výrobky – desky na bázi hliníku, kompozitní materiály a podobně.Text: Jitka Pálková/FOTO: ARCHIV FIREM

logo MessengerPoslat Messengerem