Výsuvné systémy neodmyslitelně zdomácněly v moderní kuchyni. Umožňují rychlejší a jednodušší manipulaci, lepší dostupnost a účelnější využití kuchyňské linky. Oceníte je z jména při ukládání těžký ch hrnců a pekáčů a v problematických místech, jako je spodní část skříněk, rohové prostory a podobně.

Princip vysouvání se dnes v kuchyni uplatňuje prakticky všude. Nejde jen o klasické zásuvky, výsuvné jsou například i sestavy odpadkových košů, úložné systémy v rohových a vysokých skříňkách. Až budete zařizovat kuchyň, nehleďte jenom na design, ale všimněte si – třeba při prohlídce showroomu – i těchto detailů. Logo renomovaných výrobců (Hettich, Blum apod.) zajišťuje spolehlivou technickou kvalitu, velkou únosnost a dlouhou životnost.

U kvalitních nebo tradičně pojatých kuchyňských linek objevíte vnitřek zásuvek opatřený dýhou nebo povrchovou úpravou s dekorem dřeva. Linka tak získá luxusní vzhled. Na fotografii detail kuchyně Cristina s dezénem dubu (SENESI)

Na trhu objevíte také luxusní digestoře, které se vysouvají z pracovní desky a po skončení vaření se pod ni zase zasunou, takže v otevřeném obývacím prostoru nic nepřekáží. K mání jsou i výsuvné sloupky s elektrickými zásuvkami a USB koncovkami, integrované v pracovní ploše, a další praktické „vychytávky“.

Čtěte také: Vybíráme kuchyňskou baterii: Preferujte hlavně kvalitu

Variabilní zásuvky

Aby byla široká zásuvka přehledná, je třeba ji vnitřně rozčlenit. Kuchyň Erika obsahuje 120 cm širokou zásuvku s dělením na kořenky, příbory, nože, ubrousky a další drobnosti (výrobce ARAN Cucine)Moderní zásuvky mají hladký tichý automatický dojezd a ovládají se pouze dotykem, takže si můžete dopřát minimalistický design bez úchytek. Tzv. plnovýsuvnou zásuvku lze maximálně vysunout dopředu, takže celý její vnitřní prostor je přehledný, dobře přístupný a tím pádem plně využitelný. Plnovýsuvy se dodávají do skříněk o hloubce standardních 60 cm, ale i 50 a 40 cm.

Do zásuvek se nejčastěji ukládají příbory a kuchyňské náčiní (nízké zásuvky do cca 150 mm), hrnce, pánve, mísy a talíře, případně dózy na suché potraviny. K ukládání větších kusů nádobí slouží tzv. velkoobjemové zásuvky. Běžně mají šířku až 120 cm (u některých výrobců i 160 až 180 cm) a nosnost 90 kg i více.

Využití zásuvek je zcela variabilní. Můžete si objednat vnitřní členění, případně tzv. organizéry. Jsou vymyšleny tak, aby rozložení předmětů bylo co nejefektivnější a nejpraktičtější, máte hned přehled, kde je co umístěno, a zároveň je uvnitř zásuvky stále pořádek. V nabídce najdete organizéry na příbory, na náčiní, poklice, ale i na kořenky a větší dózy na mouku, cukr, rýži a další suché potraviny (výrobci dodávají zpravidla celou náplň zásuvky včetně sady náčiní a dóz různých velikostí).

Zásuvka na potraviny je široká 60 cm a hluboká 32 cm. Díky praktickému členění prostoru do ní uložíte vše potřebné. Je součástí modelu linky Gent společnosti ASKO – Nábytek

Pod dřezem už není temno

Dříve se tam zpravidla skrýval temný kout s překážejícím sifonem, změtí hadic k vodovodní baterii a k myčce, případně s neskladnými krámy. Designéři si tam posvítili a celý prostor pod dřezem dokonale zracionalizovali. Vyvinuli speciální ploché sifony, které zaberou jen minimum místa.

Dutinu pod dřezem pak vyplňují výsuvné sestavy košů na tříděný odpad, někdy doplněné zásuvkou či boxem na čisticí prostředky. Sestava odpadkových košů může být doplňkem kuchyňské linky, můžete ji ale koupit samostatně a pod dřez zakomponovat ještě například filtr na vodu nebo drtič kuchyňského odpadu.

V prostoru pod dřezem překáží sifon a odpadní potrubí, proto bývá jeho využití omezené. V úrovni sifonu lze umístit úzké police a na dno skříňky kolejnicový systém s výsuvným odpadkovým košem. Toto řešení je vhodné jak pro běžné, t ak pro atypické skříňky, například rohové, s nestandardními rozměry apod. (ARAN Cucine)

Ukládání do rohu a do výšky

Velká část kuchyňských linek tvoří sestavu ve tvaru L nebo U a rohová skříňka představuje kámen úrazu z hlediska využití i úklidu. Na pomoc přicházejí speciální systémy do rohu. Z kuchyní značky Ikea již známe otočné karusely – drátěné koše nebo police otáčející se kolem středové tyče zlepšují využití i obsluhu rohového prostoru. Vývoj pokročil a někteří výrobci kombinují otočné a výsuvné systémy.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni

Například tzv. ledvinky (police ledvinovitého tvaru) se po otevření skříňky vysunou ven, takže manipulace s nádobím je ještě pohodlnější. Systém je vhodný do spodních, ale i vyšších rohových skříněk. Další alternativou jsou vysoké skříně (do výšky cca 140 cm) s vnitřní sestavou drátěných košů nebo boxů, která se vysune jako celek spolu s čelními dvířky.

Zadní část rohové spodní skříňky hluboké 120 cm bývá často „hluchý“ prostor. Pomocí systému ledvinek můžete i tam bez problémů ukládat, co potřebujete. Na fotografii kuchyně Lux, ASKO – Nábytek (www.asko.cz)

Text: Jitka Pálková, foto: archiv firem

Tip pro vás: Spoustu užitečných článků o zařizování kuchyně najdete také na webu dumabyt.cz

logo MessengerPoslat Messengerem