Miminko se nám po prvních měsících života rozkoukalo a začíná podnikat první nesmělé výpravy do neznámého světa plného barev, zvuků a vůní. Pro rodiče z toho vyplývají mnohačetné starosti, protože poznání se zřídkakdy obejde bez drobných karambolů.

Dokud miminko odpočívá v postýlce, je relativně v bezpečí. Jakmile ale jen trochu povyroste a začne se aktivněji seznamovat se svým bezprostředním okolím, je na rodičích, aby pokud možno předvídali všechna potenciální ne­bezpečí, kterým může být dítě vystaveno. Bohužel, miminka jsou křehká a jejich kosterní soustava se vyvíjí pomaleji než vů­le a touha si všechno osahat. Naštěstí existuje mnoho užitečných a praktických pomůcek, které dětem pomohou toto ná­ročné období absolvovat ve zdraví.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Hlavička v bezpečí

Skákadlo Sassy se uchycuje na různé druhy dveřních rámů. Cena 1 545 Kč (VSEPROMIMI.CZ).Tělesný organismus miminka se v prvních měsících intenzivně vyvíjí. Chrupavky se poměrně rychle přemění v kosti, ale nestane se tak naráz. Nejcitlivějším místem je hlava, hlavně v místě spojení švů lebečních (fontanela), kde hrozí vážná poranění, protože objem a hmotnost hlavičky je vůči zbytku tělíčka v převaze.

Připočteme-li k tomu nedostatečnou ko­ordinaci pohybů a neschopnost plně ovládat krční svaly, může u batolete snadno dojít k poranění hlavičky. Proto se v poslední době právem rozšířilo po­užívání ochranných přilbiček pro nej­menší. Prodávají se pod názvem No Shock a jsou určeny pro děti od osmi do dvaceti měsíců.

Výplň helmy tvoří síťované pěnové hmoty s perforací (polyolefiny) a tato pomůcka se přizpůsobí tvaru hlavy kteréhokoli dítěte. Vnitřní potah Anti Shocku je vyroben ze speciální jemné látky, upravené metodou Sanitized z důvodu omezení a prevence tvorby plísní a množení bakterií. Helmu snadno seřídíte dítěti na míru pomocí suchého zipu z mikroplastu - materiálu šetrného vůči jemné pokožce miminka. Později můžete přidat chrániče na kolena.

Můj dům doporučuje

Noční můrou všech rodičů je vypadnutí dítěte z okna. Pokud ale na okno nainstalujete jednoduchý bezpečnostní uzávěr, můžete být klidní. Jedná se o investici za pár korun, která se stonásobně vyplatí. A když už jsme u těch oken, velmi praktickou pomůckou je navíječ ovládacích šňůr od žaluzií, do kterých by se mohlo batole snadno zamotat.

Nábytek pod kontrolou

Prostor vašeho domu je pro malého človíčka mikrosvětem, který si pomalu ma­puje. Zpočátku plazivými, později batolivými pohyby. Po čase se batole pokouší postavit na vlastní nohy, ale nezkušené tělíčko často vypoví službu a následují pády. Ani to však dítěti nevezme chuť a instinktivní vůli k chůzi. S tím, jak se akční rádius malého tvorečka zvětšuje, zvyšuje se i nebezpečí úrazů. Značné nebezpečí plyne z ostrých rohů nábytku, ty ale můžete zneškodnit speciálními nalepovacími ochranami BabyDan.

Baby Dan Designer Indicator je rozpěrná zábrana do dveří a na schodiště. Instalace bez vrtání. Cena 1 790 Kč (BABY DAN).Bezpečnostními pásy zase zabráníte pře­vrhnutí nábytku, pokud by děti šplhaly po otevřených zásuvkách nebo dveřích skříně. Mnoho bolestivých zranění dětským všetečným prstíkům způsobují zásuvky či dvířka skříněk. Toto nebezpečí eliminujete speciálními uzávěry. Další variantou je pak také uzávěr na dvířka elektrospotřebičů.

Aby dveře poslouchaly

Také dveře umí malé objevitele značně potrápit. Pokud se o ně dítě opře a ztratí rovnováhu, často ho setrvačností přivřou a může to skončit zlomeninou. Toto nebezpečí odstraníte použitím obou­směrné brzdy dveří, která se klade pod dveře a zabraňuje přibouchnutí.

Bezpečné prostředí pro první krůčky

Na malého človíčka čeká ve světě plném ostrých hran, tvrdých povrchů a jiných záludností velké množství bolestivých setkání a nástrah. Aby tím vším miminko prošlo ve zdraví a s úsměvem, je třeba okolí alespoň pro první srážky trochu změkčit. I tak se to bez slziček neobejde, ale zdraví je třeba chránit v každé chvíli, už od narození.

Prostorové zábrany

Zábrana k posteli, kterou si můžete vzít sebou i na cesty. Cena 1 090 Kč (BABY DAN).Velmi často se dostanete do situace, že musíte vařit a nemůžete mít nad batoletem bezprostřední kontrolu. A protože postýlka je příliš omezující, potřebujete pro dítě vymezit bezpečný prostor, např. na podlaze. K tomu jsou nejvhodnější ohrádky nebo zábrany.

V prvním případě dáte dítě do ohrádky se zásobou hraček, druhá možnost je, že mu zahradíte přístup k nebezpečným kamnům nebo schodišti. Některé prostorové zábrany jsou velmi variabilní a rozměrově se přizpůsobí dveřnímu otvoru nebo vstupu na schodiště. Praktické je cestovní provedení, kte­ré složené naložíte do auta a můžete ho použít na návštěvě nebo na chalupě.

Spánek batolat

Miminko většinou do roku a půl věku spí v postýlce či kolébce, pak mu můžete dopřát dětskou postýlku větších rozměrů, kterou ale ještě raději za­bezpečte přídavnou zábranou. Důležité je vybrat kvalitní rošt a hlavně dětskou matraci s antialergickým pracím potahem, který, ačkoli je prodyšný, chrání matraci před případným promočením. Poblíž postýlky je možné umístit dětskou noční lampičku, která po­může překonat dětský strach ze tmy.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem