Nabídka rozmanitě tvarovaných sprchových koutů se rozšířila o typ, pro který se ujalo označení walk-in. Řešení koutu bez dveří s minimem skleněných ploch a profilů dodává koupelnovým interiérům větší vzdušnost a v menších místnostech pomáhá vyvolat dojem většího prostoru.

Jednoduchost řešení koutů walk-in spočívá v možnosti volně vstoupit do sprchového prostoru, který je v koupelně vymezen jednou nebo dvěma skleněnými stěnami. Pokud je umístěn v prostoru u jedné stěny, vymezuje jej většinou jen jedna skleněná deska rovnoběžná s přilehlou stěnou a sprchovací část je průchozí. Oblíbená a do menších prostorů vhodnější je rohová varianta, která vypadá jako klasický kout bez dveří. I pro tu je typická minimalizace podpěrných kovových prvků.

Walk-in sprchový kout Pur DUOP od firmy SanSwiss – pevná stěna s kratší stěnou v 90°. Kout je vybaven 8mm bezpečnostním sklem, aluchromovým vyrovnávacím profilem, spojovacími profily a chromovanou stabilizační vzpěrou 1 250 mm. Cena dle provedení od 20 400 Kč bez DPH (www.sanswiss.cz)

Sprchový kout walk-in se skládá z jedné nebo dvou pevných skleněných zástěn, kovových vzpěr, ploché vaničky nebo vyspádované podlahy se sprchovým žlábkem a sprchové armatury. U menších typů s délkou do 100 cm se k montáži a stabilizaci používá kratší rohová vzpěra, u delších modelů je zapotřebí příčná vzpěra. Efekt volného prostoru umocňují transparentní skleněné plochy, v nabídce výrobců jsou ale i barevná nebo potištěná skla.

Sprchový kout walk-in s odtokovým žlábkem umožňuje elegantní barevné sjednocení podlahy v celé koupelně.

Snadný lesk

Jako u ostatních sprchových koutů se skleněnou výplní je třeba počítat s údržbou ploch, na kterých se usazují a mineralizují kapky vody. Údržbu výrazně usnadňuje speciální povrchová úprava, kterou dnes již většina renomovaných výrobců provádí automaticky. Tato vrstva se na skleněné plochy nanáší buď ve výrobě, nebo dodatečně před montáží. Postup a složení je u každé značky trochu rozdílný, princip však spočívá v hydrofobním povrchu odpuzujícím vodu.

Sprchový kout Walk-in Xtensa, rohový typ, vanička zabudovaná do úrovně podlahy, vyrábí Hüppe, cena 47 057 Kč (www.koupelnyptacek.cz)

„I když je sklo opatřeno vodoodpudivou ochrannou vrstvou, neznamená to, že je není zapotřebí udržovat,“ podotýká Ondřej Jelínek, specialista z koupelnového studia Koupelny Ptáček. „Údržba je ale mnohem snazší, protože tu nejsou různé záhyby nebo škvíry jako u klasických koutů. Většinou stačí použít obyčejnou stěrku.“

Značka Ravak, která používá svou patentovanou vrstvu AntiCalc, ještě doporučuje jednou za čtvrt roku ošetřit skla speciálním kondicionérem, který funkci impregnace regeneruje a posílí.

Při výběru ověřte, zda mají skla ochrannou vrstvu zabraňující usazování a zasychání kapek.

Vanička, nebo žlábek?

Třebaže by bylo možné ke sprchovému koutu použít standardní vaničku, postrádalo by to smysl. Pohodlný a bezbariérový vstup poskytne buď plochá vanička zabudovaná do roviny s podlahou, nebo vyspádovaná podlaha se sprchovým žlábkem.

„U obou řešení je třeba počítat s tím, že bude zapotřebí vaničku nebo žlab zapustit do podlahy,“ říká Ondřej Jelínek. „Proto je nutné, aby tu byl k dispozici alespoň šesti až sedmicentimetrový prostor. K bezporuchovému chodu a pohodlnému používání sprchového koutu bez vaničky doporučuji kvalitní celokovový žlab a dostatečné zešikmení spádu. I přes tato opatření je ale nutné počítat s tím, že se ze sprchového koutu nějaké kapky vody dostanou ven. Přesto toto řešení považuji za praktické i elegantní a našim zákazníkům je doporučuji.“

Sprchový kout z řady Synergy Wetroom, sklo s úpravou Ideal Clean, vyrábí Ideal Standard, cena 13 056 Kč (www.idealstandard.cz)

Výrobci kvalitních odtokových žlábků garantují odtok 60 litrů vody za minutu, což je kapacita dostačující i při používání velkoformátových sprchových hlavic.

logo MessengerPoslat Messengerem